UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC samochodu można wypowiedzieć w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w przypadku demontażu auta.

Auto jadące drogą

Zdecydowałeś się na zmianę ubezpieczyciela? Czeka Cię rozwiązanie umowy w obecnym towarzystwie. Dowiedz się, kiedy możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu.

Ubezpieczenie OC samochodu należy do obowiązkowych, dlatego wypowiedzenie umowy OC można złożyć tylko w kilku przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek. W jakich sytuacjach możesz zrezygnować z polisy?

Kiedy ubezpieczenie OC samochodu wygasa

To najprostszy i najbardziej rozpowszechniony sposób rezygnacji z polisy. Złóż pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu obowiązywania umowy. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC samochodu zostanie automatycznie przedłużone na kolejny rok.

Kiedy kupisz nowe ubezpieczenie OC samochodu

Nawet z przedłużonym OC możesz zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy, że w wybranym przez siebie towarzystwie wykupisz drugie ubezpieczenie OC samochodu na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane wyłącznie w sytuacji tzw. podwójnego OC. Dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłacisz składkę tylko za okres faktycznego ubezpieczenia, w którym świadczył on ochronę.

Kiedy kupisz ubezpieczenie OC samochodu przez telefon lub Internet

Według obecnych przepisów każdą umowę, którą zawarłeś przez Internet, możesz bez żadnych konsekwencji odstąpić w ciągu 30 dni. Dotyczy to także umowy ubezpieczenia. Jeśli więc kupisz ubezpieczenie OC samochodu w systemie direct, a w ciągu następnego miesiąca zrezygnujesz z umowy, zapłacisz tylko za okres, przez który działała ochrona. Pamiętaj tylko, że musisz od razu wykupić nową polisę, tak, żeby nie było przerwy w ciągłości ubezpieczenia!

Kiedy ubezpieczenie OC samochodu wykupił poprzedni właściciel auta

Polisę OC „odziedziczoną” po poprzednim właścicielu auta możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Jeżeli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC samochodu będzie działać do końca trwania umowy, ale uwaga – polisa nie przedłuży się automatycznie. Jeżeli do tego czasu nie wykupisz nowego OC, Twój samochód nie będzie ubezpieczony.

Kiedy wyrejestrujesz auto lub zarejestrujesz je za granicą

Możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu także po wyrejestrowaniu auta. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pojazd zostanie skradziony lub sprzedany za granicę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kierowca

Pojazdy osobowe trafiają na licytacje komornicze z powodu długów i niewypłacalności ich właścicieli. Kupno samochodu od komornika często pozwala nabyć pojazd w bardzo okazyjnej cenie, jednak tego typu transakcja niepozbawiona jest też wad. Czy warto kupić auto od komornika? Jak przebiegają licytacje komornicze samochodów i gdzie można je znaleźć?

ochrona ubezpieczeniowa

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie zawsze oznacza, że od razu możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Co więcej, w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz znaleźć informację, że w przypadku poszczególnych ryzyk ochrona zaczyna obowiązywać po różnym czasie. Mowa tutaj o okresie karencji. Czy okres ten występuje we wszystkich polisach?

Jadący mężczyzna ubezpieczonym pojazdem

Wówczas, gdy jeden samochód ubezpieczony jest w dwóch różnych towarzystwach właściciel pojazdu ma prawo do wypowiedzenia umowy jednego z nich. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, w wyniku nieuwagi kierowców, którzy, wykupując nową polisę OC, zapominają o rezygnacji ze starej.

mężczyzna za kierownicą auta

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

para przy nowym aucie

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

kobieta korzystająca z laptopa

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód oraz kierowca, wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek zawierający, m.in. dane samochodu oraz numer polisy.

ruch uliczny

Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość uzależniona jest od typu pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu. Kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej od właściciela osobówki. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego w czasie takiej przerwy do kary doliczane są opłaty za likwidacje szkody.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę