Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC samochodu można wypowiedzieć w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w przypadku demontażu auta.

Auto jadące drogą

Zdecydowałeś się na zmianę ubezpieczyciela? Czeka Cię rozwiązanie umowy w obecnym towarzystwie. Dowiedz się, kiedy możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu.

Ubezpieczenie OC samochodu należy do obowiązkowych, dlatego wypowiedzenie umowy OC można złożyć tylko w kilku przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek. W jakich sytuacjach możesz zrezygnować z polisy?

Kiedy ubezpieczenie OC samochodu wygasa

To najprostszy i najbardziej rozpowszechniony sposób rezygnacji z polisy. Złóż pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu obowiązywania umowy. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC samochodu zostanie automatycznie przedłużone na kolejny rok.

Kiedy kupisz nowe ubezpieczenie OC samochodu

Nawet z przedłużonym OC możesz zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy, że w wybranym przez siebie towarzystwie wykupisz drugie ubezpieczenie OC samochodu na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane wyłącznie w sytuacji tzw. podwójnego OC. Dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłacisz składkę tylko za okres faktycznego ubezpieczenia, w którym świadczył on ochronę.

Kiedy kupisz ubezpieczenie OC samochodu przez telefon lub Internet

Według obecnych przepisów każdą umowę, którą zawarłeś przez Internet, możesz bez żadnych konsekwencji odstąpić w ciągu 30 dni. Dotyczy to także umowy ubezpieczenia. Jeśli więc kupisz ubezpieczenie OC samochodu w systemie direct, a w ciągu następnego miesiąca zrezygnujesz z umowy, zapłacisz tylko za okres, przez który działała ochrona. Pamiętaj tylko, że musisz od razu wykupić nową polisę, tak, żeby nie było przerwy w ciągłości ubezpieczenia!

Kiedy ubezpieczenie OC samochodu wykupił poprzedni właściciel auta

Polisę OC „odziedziczoną” po poprzednim właścicielu auta możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Jeżeli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC samochodu będzie działać do końca trwania umowy, ale uwaga – polisa nie przedłuży się automatycznie. Jeżeli do tego czasu nie wykupisz nowego OC, Twój samochód nie będzie ubezpieczony.

Kiedy wyrejestrujesz auto lub zarejestrujesz je za granicą

Możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu także po wyrejestrowaniu auta. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pojazd zostanie skradziony lub sprzedany za granicę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – kiedy jest możliwe?

Posiadasz pojazd, ale na kilka miesięcy wyjeżdżasz za granicę i wtedy nie będziesz z niego korzystać. Auto w tym czasie nie będzie również użytkowane przez innych kierowców. Czy w takim przypadku możesz czasowo wycofać pojazd z ruchu, żeby nie płacić za ten okres obowiązkowego OC? Czy prawo dopuszcza zawieszenie ubezpieczenia OC?

Czytaj dalej

Okres karencji ubezpieczenia – jakich polis dotyczy?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie zawsze oznacza, że od razu możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Co więcej, w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz znaleźć informację, że w przypadku poszczególnych ryzyk ochrona zaczyna obowiązywać po różnym czasie. Mowa tutaj o okresie karencji. Czy okres ten występuje we wszystkich polisach?

Czytaj dalej

Rezygnacja z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia

Wówczas, gdy jeden samochód ubezpieczony jest w dwóch różnych towarzystwach właściciel pojazdu ma prawo do wypowiedzenia umowy jednego z nich. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, w wyniku nieuwagi kierowców, którzy, wykupując nową polisę OC, zapominają o rezygnacji ze starej.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy OC w 2021 – kiedy i jak to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

Czytaj dalej

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód oraz kierowca, wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek zawierający, m.in. dane samochodu oraz numer polisy.

Czytaj dalej

Kary za brak ubezpieczenia OC

Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość uzależniona jest od typu pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu. Kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej od właściciela osobówki. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego w czasie takiej przerwy do kary doliczane są opłaty za likwidacje szkody.

Czytaj dalej