Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu? Jak wygląda w praktyce wypowiedzenie umowy OC i jak zmienić ubezpieczyciela?
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Przeważnie ulega ona przedłużeniu na kolejny rok po wygaśnięciu poprzedniej polisy. Nie można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to możliwe jedynie w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC, oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w przypadku demontażu auta. Sprawdź, jak złożyć wypowiedzenie polisy OC i co zrobić, jeśli dochodzi do podwójnego ubezpieczenia auta.

Zdecydowałeś się na zmianę ubezpieczyciela? Czeka Cię rozwiązanie umowy w obecnym towarzystwie. Dowiedz się, kiedy możesz złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC pojazdu.
OC samochodu należy do obowiązkowych, dlatego wypowiedzenie można złożyć tylko w kilku przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek. W jakich sytuacjach możesz zrezygnować z polisy OC?
KIEDY UBEZPIECZENIE OC SAMOCHODU WYGASA?
Umowa się kończy? To najprostszy i najczęstszy powód rezygnacji z polisy. Złóż pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu obowiązywania umowy. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC samochodu zostanie automatycznie przedłużone na kolejny rok.
Jest to zgodne z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Artykuł 28 tej ustawy stanowi, że w przypadku, gdy właściciel pojazdu nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który jest zawierana umowa ubezpieczenia OC, nie wyśle wypowiedzenia na piśmie, uważa się, że została zawarta na następne 12 miesięcy. Jeśli jednak wypowiedzenie OC nie zostanie wysłane, a posiadacz pojazdu zdecyduje się podpisać nową umowę z innym towarzystwem, pojawi się problem podwójnego ubezpieczenia OC. Wtedy będzie mógł wypowiedzieć umowę przedłużoną automatycznie.
KIEDY KUPISZ NOWĄ POLISĘ OC SAMOCHODU? PODWÓJNE UBEZPIECZENIE
Nawet z przedłużonym OC możesz zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy, że w wybranym towarzystwie wykupisz drugie ubezpieczenie OC samochodu na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane wyłącznie w sytuacji tzw. podwójnego OC. Dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłacisz składkę OC tylko za okres faktycznego korzystania z ubezpieczenia, w którym świadczył on ochronę wynikającą z umowy zawartej na zasadach tzw. automatyzmu.
KIEDY KUPISZ UBEZPIECZENIE OC SAMOCHODU PRZEZ TELEFON LUB INTERNET - JAK MOŻESZ WYPOWIEDZIEĆ OC?
Według obecnych przepisów od każdej umowy, którą zawarłeś przez internet, możesz bez żadnych konsekwencji odstąpić w ciągu 30 dni. Miesięczny okres wypowiedzenia dotyczy także umowy OC zawartej na odległość, czyli np. przy kupnie OC przez internet. Jeśli więc zawarłeś umowę OC online, w systemie direct, a w ciągu następnego miesiąca zrezygnujesz z umowy, zapłacisz tylko za okres, przez który działała ochrona. Możesz wysłać odstąpienie umowy OC także przez internet. Możesz przesłać wypowiedzenie na adres e-mail.
Pamiętaj tylko, że musisz od razu zawrzeć nową polisę, tak, żeby nie było przerwy w ciągłości ubezpieczenia, jeśli zdecydowałeś się wypowiadać dotychczasowe OC! Kary za brak polisy są tak surowe i kosztowne, że lepiej się na to nie narażać i dopełnić obowiązku wykupienia ubezpieczenia.
KIEDY UBEZPIECZENIE OC SAMOCHODU WYKUPIŁ POPRZEDNI WŁAŚCICIEL AUTA - WYPOWIEDZENIE UMOWY OC W KAŻDEJ CHWILI
Polisę OC „odziedziczoną” po poprzednim właścicielu auta możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania. Jeżeli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC zbywcy samochodu będzie działać do końca trwania umowy, ale uwaga – polisa nie przedłuży się automatycznie. Jeżeli do tego czasu nie wykupisz nowego OC, Twój samochód nie będzie ubezpieczony. Nawet jeśli nie wyślesz wypowiedzenia do ubezpieczyciela zbywcy, polisa nie zostanie przedłużona. Właściciel musi zadbać o wykupienie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przed końcem umowy OC.
KIEDY WYREJESTRUJESZ AUTO LUB ZAREJESTRUJESZ JE ZA GRANICĄ - JAK ODSTĄPIĆ OD UMOWY UBEZPIECZENIA OC?
Czy należy złożyć wypowiedzenie OC, jeśli wyrejestrowujesz auto? Jak najbardziej możesz to zrobić. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pojazd zostanie skradziony lub sprzedany za granicę. Jeśli nie chcesz płacić składki za samochód, którego nie masz, musisz to zgłosić.