UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu? Jak wygląda w praktyce wypowiedzenie umowy OC i jak zmienić ubezpieczyciela?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Przeważnie ulega ona przedłużeniu na kolejny rok po wygaśnięciu poprzedniej polisy. Nie można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to możliwe jedynie w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC, oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w przypadku demontażu auta. Sprawdź, jak złożyć wypowiedzenie polisy OC i co zrobić, jeśli dochodzi do podwójnego ubezpieczenia auta.

Auto jadące drogą

Zdecydowałeś się na zmianę ubezpieczyciela? Czeka Cię rozwiązanie umowy w obecnym towarzystwie. Dowiedz się, kiedy możesz złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC pojazdu.

OC samochodu należy do obowiązkowych, dlatego wypowiedzenie można złożyć tylko w kilku przypadkach, przestrzegając terminów i wypełniając odpowiedni wniosek. W jakich sytuacjach możesz zrezygnować z polisy OC?

KIEDY UBEZPIECZENIE OC SAMOCHODU WYGASA?

Umowa się kończy? To najprostszy i najczęstszy powód rezygnacji z polisy. Złóż pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu obowiązywania umowy. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC samochodu zostanie automatycznie przedłużone na kolejny rok.

Jest to zgodne z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Artykuł 28 tej ustawy stanowi, że w przypadku, gdy właściciel pojazdu nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który jest zawierana umowa ubezpieczenia OC, nie wyśle wypowiedzenia na piśmie, uważa się, że została zawarta na następne 12 miesięcy. Jeśli jednak wypowiedzenie OC nie zostanie wysłane, a posiadacz pojazdu zdecyduje się podpisać nową umowę z innym towarzystwem, pojawi się problem podwójnego ubezpieczenia OC. Wtedy będzie mógł wypowiedzieć umowę przedłużoną automatycznie.

KIEDY KUPISZ NOWĄ POLISĘ OC SAMOCHODU? PODWÓJNE UBEZPIECZENIE

Nawet z przedłużonym OC możesz zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy, że w wybranym towarzystwie wykupisz drugie ubezpieczenie OC samochodu na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane wyłącznie w sytuacji tzw. podwójnego OC. Dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłacisz składkę OC tylko za okres faktycznego korzystania z ubezpieczenia, w którym świadczył on ochronę wynikającą z umowy zawartej na zasadach tzw. automatyzmu.

KIEDY KUPISZ UBEZPIECZENIE OC SAMOCHODU PRZEZ TELEFON LUB INTERNET - JAK MOŻESZ WYPOWIEDZIEĆ OC?

Według obecnych przepisów od każdej umowy, którą zawarłeś przez internet, możesz bez żadnych konsekwencji odstąpić w ciągu 30 dni. Miesięczny okres wypowiedzenia dotyczy także umowy OC zawartej na odległość, czyli np. przy kupnie OC przez internet. Jeśli więc zawarłeś umowę OC online, w systemie direct, a w ciągu następnego miesiąca zrezygnujesz z umowy, zapłacisz tylko za okres, przez który działała ochrona. Możesz wysłać odstąpienie umowy OC także przez internet. Możesz przesłać wypowiedzenie na adres e-mail.

Pamiętaj tylko, że musisz od razu zawrzeć nową polisę, tak, żeby nie było przerwy w ciągłości ubezpieczenia, jeśli zdecydowałeś się wypowiadać dotychczasowe OC! Kary za brak polisy są tak surowe i kosztowne, że lepiej się na to nie narażać i dopełnić obowiązku wykupienia ubezpieczenia.

KIEDY UBEZPIECZENIE OC SAMOCHODU WYKUPIŁ POPRZEDNI WŁAŚCICIEL AUTA - WYPOWIEDZENIE UMOWY OC W KAŻDEJ CHWILI

Polisę OC „odziedziczoną” po poprzednim właścicielu auta możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania. Jeżeli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC zbywcy samochodu będzie działać do końca trwania umowy, ale uwaga – polisa nie przedłuży się automatycznie. Jeżeli do tego czasu nie wykupisz nowego OC, Twój samochód nie będzie ubezpieczony. Nawet jeśli nie wyślesz wypowiedzenia do ubezpieczyciela zbywcy, polisa nie zostanie przedłużona. Właściciel musi zadbać o wykupienie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przed końcem umowy OC.

KIEDY WYREJESTRUJESZ AUTO LUB ZAREJESTRUJESZ JE ZA GRANICĄ - JAK ODSTĄPIĆ OD UMOWY UBEZPIECZENIA OC?

Czy należy złożyć wypowiedzenie OC, jeśli wyrejestrowujesz auto? Jak najbardziej możesz to zrobić. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pojazd zostanie skradziony lub sprzedany za granicę. Jeśli nie chcesz płacić składki za samochód, którego nie masz, musisz to zgłosić.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kierowca

Kupno samochodu od komornika – na co należy zwrócić uwagę?

Pojazdy osobowe trafiają na licytacje komornicze z powodu długów i niewypłacalności ich właścicieli. Kupno samochodu od komornika często pozwala nabyć pojazd w bardzo okazyjnej cenie, jednak tego typu transakcja niepozbawiona jest też wad. Czy warto kupić auto od komornika? Jak przebiegają licytacje komornicze samochodów i gdzie można je znaleźć?

Czytaj dalej
ochrona ubezpieczeniowa

Okres karencji ubezpieczenia – jakich polis dotyczy?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie zawsze oznacza, że od razu możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Co więcej, w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz znaleźć informację, że w przypadku poszczególnych ryzyk ochrona zaczyna obowiązywać po różnym czasie. Mowa tutaj o okresie karencji. Czy okres ten występuje we wszystkich polisach?

Czytaj dalej
Jadący mężczyzna ubezpieczonym pojazdem

Rezygnacja z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia - podwójne OC przy braku wypowiedzenia umowy

Jak wskazuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Przepisy zakładają, że polisa przeważnie przedłuża się automatycznie, jeśli właściciel jej nie wypowie przed jej zakończeniem. Wówczas jeden samochód ubezpieczony może być w dwóch różnych towarzystwach. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej w wyniku nieuwagi kierowców, którzy, wykupując nową polisę OC, zapominają o rezygnacji ze starej.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Wypowiedzenie umowy OC w 2021 – kiedy i jak to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, w przypadku zakupu nowego pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Przy składaniu wypowiedzenia umowy najlepiej skorzystać z gotowych wzorów.

Czytaj dalej
para przy nowym aucie

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej
kobieta korzystająca z laptopa

Wypowiedzenie umowy OC - jak złożyć wypowiedzenie OC? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC auta?

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód, oraz kierowca wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. dane samochodu oraz numer polisy. Sprawdź, jak wygląda wzór wypowiedzenia polisy OC i w jakich dokładnie możesz odstąpić od zawartej umowy OC.

Czytaj dalej
ruch uliczny

Kary za brak ubezpieczenia OC

Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość uzależniona jest od typu pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu. Kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej od właściciela osobówki. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego w czasie takiej przerwy do kary doliczane są opłaty za likwidacje szkody.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę