UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – ile kosztuje, jaki jest jego zakres?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy pojazd mechaniczny w Polsce podlega obowiązkowo komunikacyjnemu ubezpieczeniu OC. Nie inaczej jest w przypadku samochodów ciężarowych. Co warto wiedzieć przed zakupem ochrony dla tych pojazdów? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego i jaki jest jego zakres?

ciężarówka

Samochód ciężarowy – czyli jaki?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z ubezpieczeniem samochodu ciężarowego, wyjaśnimy, o jakie pojazdy chodzi. Określenie to obejmuje zarówno samochody przeznaczone do przewozu ładunków, jak i służące do transportu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9, uwzględniając kierowcę.

Zgodnie ze wspomnianą powyżej ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które otrzymało zgodę na oferowanie komunikacyjnych ubezpieczeń OC nie może ci odmówić takiej ochrony. Jeśli chcesz zawrzeć umowę dla takiego pojazdu, to zacznij od sprawdzenia w kalkulatorze OC na stronie towarzystwa, czy twój samochód ciężarowy znajduje się na liście, z której możesz wybrać auto. Jeśli nie ma, to jeszcze nie oznacza, że tego pojazdu nie ubezpieczysz. W takim przypadku skontaktuj się z danym towarzystwem i zapytaj o ubezpieczenie samochodu ciężarowego, który posiadasz. Ubezpieczyciel przygotuje dla ciebie kalkulację składki.

OC ciężarowe – od czego zależy wysokość składki?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie narzuca poszczególnym towarzystwom zasad wyliczania składki na ubezpieczenie. Dlatego każde z nich może samo ustalić, co ma największy wpływ na cenę za ochronę. Jak wspomnieliśmy, koszt ubezpieczenia ciężarówki poznasz dopiero po skorzystaniu z kalkulatora OC lub otrzymaniu wyceny od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Parametry ciężarówki – m.in. to, czy ubezpieczeniu podlega samochód ciężarowy do 3,5 tony czy powyżej. Znaczenie może mieć marka, wiek, pojemność silnika czy wartość pojazdu. Ubezpieczyciel może brać również pod uwagę to, czy pojazd jest parkowany w miejscu strzeżonym, w garażu czy może na publicznym parkingu.
  • Dane kierowcy – analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia OC pojazdów osobowych istotne jest to, kto będzie prowadził pojazd. Z najwyższym kosztem muszą się liczyć ci, którzy są młodzi i od niedawna posiadają prawo jazdy. Najwięcej za OC zapłacą prowadzący pojazdy, którzy mają uprawnienia krócej niż 3 lata i nie przekroczyli 26. roku życia.
  • Dane innych prowadzących pojazd – jeśli będą to młodzi kierowcy, to opłata za OC może być większa. W przypadku gdy będą to doświadczeni prowadzący, to ubezpieczenie OC może kosztować mniej.
  • Historię przebiegu ubezpieczenia – czyli głównie to, czy z polisy danego posiadacza pojazdu wypłacano w poprzednich latach odszkodowania. Jeśli jeździł on bezszkodowo, to wówczas koszt ochrony ubezpieczeniowej będzie niższy. W przypadku gdy jednak powodował szkody, to może nawet dostać propozycję bardzo wysokiej składki.

Ubezpieczyciel może oczekiwać informacji o kierowcach, którzy będą prowadzili pojazd. Z reguły w firmach z jednego auta korzysta wiele osób i przedsiębiorca nawet nie jest w stanie z góry ustalić, kto będzie użytkować samochód. To może wpłynąć na podwyższenie ceny ubezpieczenia samochodu ciężarowego.

W przypadku pojazdów należących do firm kurierskich i transportowych zakup ubezpieczenia ciężarówki najczęściej będzie wymagać bezpośredniego kontaktu z ubezpieczycielem. Nie poznasz wysokości składki na podstawie wyliczeń kalkulatora. Weź pod uwagę od razu zakup innych ubezpieczeń – autocasco, assistance czy NNW. Decydując się na skorzystanie z kompleksowej ochrony w jednym towarzystwie, możesz uzyskać atrakcyjne zniżki. Nie sposób z góry określić, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu ciężarowego, gdyż kwotę tę kształtuje wiele czynników. Może to być ponad 1000 zł, ale też kilka tysięcy.

Kara za brak ubezpieczenia OC ciężarówki

W Polsce nadzór nad spełnianiem obowiązku zawarcia umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC sprawuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to jedno z jego zadań. Właściciele samochodów ciężarowych ponoszą większe konsekwencje finansowe za brak OC niż posiadacze aut osobowych. Wysokość kary zależy od minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku, czasu przerwy w OC i rodzaju pojazdu. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów trzeba liczyć się z następującymi opłatami:

  • przerwa do 3 dni – 60 proc. minimalnego wynagrodzenia w Polsce,
  • od 4 do 14 dni – 150 proc. minimalnego wynagrodzenia w Polsce,
  • powyżej 14 dni – 300 proc. minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Oznacza to, że w 2020 roku maksymalna kara wynosi 7800 zł, ale w 2021 będzie to już 8400 zł, gdyż najniższa płaca ma wzrosnąć do 2800 zł brutto. Zapłacenie kary nie oznacza, że posiadacz pojazdu nie musi zawrzeć umowy ubezpieczenia. Co ważne, obowiązkowe zawarcie polisy dotyczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów. To, że ciężarówka nie jest użytkowana, nie zwalnia z konieczności objęcia jej ochroną. UFG ponad 80 proc. ukaranych odnajduje przy pomocy ustaleń własnych, bez konieczności bezpośredniej kontroli.

Ubezpieczenie firmowej floty

Firmy, które działają w branży TSL, tj. transportowo-spedycyjno-logistycznej powinny brać pod uwagę również inne ubezpieczenia niż tylko obowiązkowe OC. Przedsiębiorca może zawrzeć umowę:

  • Ubezpieczenia ładunków w transporcie krajowym i międzynarodowym „cargo” – ochrona obejmuje szkody polegające na uszkodzeniu lub utracie ładunku, do których dojdzie w efekcie ryzyk wymienionych w umowie.
  • Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodowej przewoźnika drogowego – chroni ono przed finansowymi konsekwencjami odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w przewożonym ładunku. 
  • Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytora, firmy logistycznej – dzięki niemu ubezpieczyciel może ponieść odpowiedzialność finansową za spedytora w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonana umowy spedycji.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego jest wymagane bez względu na to, czy jeździsz tym autem. Jeśli wykorzystujesz je w działalności gospodarczej, to weź pod uwagę także inne ubezpieczenia, które zapewnią ci dodatkową ochronę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
samochód transportowy

Wybierz najlepsze ubezpieczenie OC samochodu transportowego

Posiadanie firmy transportowej oznacza dużą odpowiedzialność, nie tylko za firmowy sprzęt, ale również za przewożone towary oraz pracowników. Jaką ochronę powinno obejmować firmowe ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Czytaj dalej
rodzina korzystająca z laptopa

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC – jak szybko znaleźć dobrą polisę?

Wyborowi polisy ubezpieczeniowej OC i AC warto poświęcić maksimum uwagi. Przy przeglądaniu ofert towarzystw ubezpieczeniowych oprócz ceny polisy należy kierować się również zakresem ochrony. Przy wyszukiwaniu najatrakcyjniejszych ofert ubezpieczenia OC i AC pomocne są kalkulatory online oraz porównywarki internetowe.

Czytaj dalej
mężczyzna korzystający z laptopa

Jakie drogi zakupu polisy OC oferują firmy ubezpieczeniowe?

W towarzystwach ubezpieczeniowych polisę OC można nabyć różnymi sposobami. Najbardziej rozpowszechnioną formą zakupu ubezpieczenia jest osobiste spotkanie z agentem. Dużą popularnością cieszy się również nabycie polisy OC za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę