UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Koszt ubezpieczenia samochodu a jego wartość

Bardzo ważnym parametrem, uwzględnianym przy wycenie ubezpieczenia samochodu, jest jego wartość. Przy zakupie polisy AC właściciel samochodu ma wybór pomiędzy stałą a zmienną sumą ubezpieczenia. Wycena pojazdów dokonywana jest na podstawie: marki, modelu, rocznika, rodzaju wyposażenia oraz stanu licznika.

para przy nowym aucie

Marka, rok produkcji, pojemność i moc silnika czy miejsce użytkowania pojazdu – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu. Innym, równie ważnym parametrem uwzględnianym przy kalkulacji składki AC, jest wartość ubezpieczanego auta. Im wyższa wartość chronionego pojazdu, tym wyższy koszt ubezpieczenia samochodu? Niekoniecznie. Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie określają wartość pojazdu, tak aby suma ubezpieczenia odpowiadała rzeczywistej wartości samochodu w dniu objęcia go ochroną ubezpieczeniową.

Stała lub zmienna suma ubezpieczenia a koszt ubezpieczenia samochodu

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku szkody. Jest ona ustalana już na etapie obliczenia kosztów ubezpieczenia samochodu i zawarcia umowy.

Przy zakupie polisy AC właściciel pojazdu może zdecydować się na stałą lub zmienną sumę ubezpieczenia. Pierwszy wariant oznacza, że jeśli dojdzie do np. uszkodzenia lub kradzieży auta, wysokość odszkodowania będzie liczona na podstawie wartości rynkowej samochodu z dnia zawarcia umowy. Takie rozwiązanie może wiązać się z nieco wyższym kosztem ubezpieczenia samochodu, jednak gwarantuje, że jeśli zawarliśmy umowę np. na 30 tysięcy złotych, to ta wartość pozostanie niezmienna przez cały okres trwania ochrony. Przy zmiennej sumie ubezpieczenia odszkodowanie jest zależne od wartości pojazdu z dnia, w którym doszło do zdarzenia. Może się zatem okazać, że tak wyznaczona suma ubezpieczenia będzie niższa niż ta z dnia zawarcia umowy.

Co do zasady, stała suma ubezpieczenia jest rekomendowana właścicielom młodszych roczników samochodów, których wartość w ciągu trwania roku polisowego spada szybciej. Natomiast osoby, którym zależy przede wszystkim na obniżeniu kosztów ubezpieczenia samochodu, mogą zdecydować się na zmienną sumę ubezpieczenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak na temat porozmawiać z doradcą – pamiętajmy, że polisa powinna w pełni odpowiadać potrzebom ubezpieczonego.

Jak jest dokonywana wycena auta?

Towarzystwa ubezpieczeniowe określają wartość pojazdu już na etapie obliczenia wysokości kosztu ubezpieczenia samochodu. Dokonują takiej wyceny na podstawie m.in. marki, modelu, rocznika, rodzaju wyposażenia lub stanu licznika auta, korzystając przy tym z aktualnych katalogów, takich jak np. Info-Ekspert lub Eurotax. W przypadku nowych samochodów sprawa jest łatwiejsza – obowiązującą wartością pojazdu jest kwota podana na fakturze dokumentującej zakup pojazdu.

Jeden z mitów mówi, że koszt ubezpieczenia samochodu jest obliczany wyłącznie procentowo od wartości pojazdu. To nieprawda. Składka – zarówno OC jak i AC – zależy od wielu czynników, np. miejsca zamieszkania, parkowania samochodu, danych kierowcy oraz oczywiście historii ubezpieczenia właściciela.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Ustalanie wartości pojazdu

Utrata wartości handlowej pojazdu – jak ją poprawnie obliczyć?

Jako poszkodowany w zdarzeniu drogowym masz prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy. Przysługuje ci m.in. likwidacja szkody w pojeździe, która ma doprowadzić twoje auto do stanu sprzed zdarzenia. Tylko czy sama naprawa samochodu jest wystarczająca? Czy na skutek wypadku, czy kolizji pojazd nie stracił na wartości?

Czytaj dalej
samochód

Wartość rynkowa samochodu – jak się ją określa?

Wartość auta jest brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki polisy AC. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, jaka jest cena rynkowa auta, które użytkują. Jak prawidłowo wycenić samochód, kupując autocasco? W celu obliczenia wartości auta używanego, należy wziąć pod uwagę jego przebieg, wyposażenie, stan techniczny, rok produkcji oraz wartość rynkową samochodu. Z kolei przy wykupie polisy AC na nowy samochód z salonu, ubezpieczyciel najczęściej uwzględnia kwotę widniejącą na fakturze.

Czytaj dalej

Czy wartość auta zmienia się w trakcie trwania ubezpieczenia AC?

Wpływ na maksymalną wysokość odszkodowania z polisy AC ma przede wszystkim wartość rynkowa samochodu. Wraz z upływem czasu spada suma ubezpieczenia, a co za tym idzie również wysokość odszkodowania w przypadku szkody. Jej zmniejszenie następuje również wraz z konsumpcją sumy ubezpieczenia.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę