Koszt ubezpieczenia samochodu a jego wartość
Bardzo ważnym parametrem, uwzględnianym przy wycenie ubezpieczenia samochodu, jest jego wartość. Przy zakupie polisy AC właściciel samochodu ma wybór pomiędzy stałą a zmienną sumą ubezpieczenia. Wycena pojazdów dokonywana jest na podstawie: marki, modelu, rocznika, rodzaju wyposażenia oraz stanu licznika.

Marka, rok produkcji, pojemność i moc silnika czy miejsce użytkowania pojazdu – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu. Innym, równie ważnym parametrem uwzględnianym przy kalkulacji składki AC, jest wartość ubezpieczanego auta. Im wyższa wartość chronionego pojazdu, tym wyższy koszt ubezpieczenia samochodu? Niekoniecznie. Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie określają wartość pojazdu, tak aby suma ubezpieczenia odpowiadała rzeczywistej wartości samochodu w dniu objęcia go ochroną ubezpieczeniową.
Stała lub zmienna suma ubezpieczenia a koszt ubezpieczenia samochodu
Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku szkody. Jest ona ustalana już na etapie obliczenia kosztów ubezpieczenia samochodu i zawarcia umowy.
Przy zakupie polisy AC właściciel pojazdu może zdecydować się na stałą lub zmienną sumę ubezpieczenia. Pierwszy wariant oznacza, że jeśli dojdzie do np. uszkodzenia lub kradzieży auta, wysokość odszkodowania będzie liczona na podstawie wartości rynkowej samochodu z dnia zawarcia umowy. Takie rozwiązanie może wiązać się z nieco wyższym kosztem ubezpieczenia samochodu, jednak gwarantuje, że jeśli zawarliśmy umowę np. na 30 tysięcy złotych, to ta wartość pozostanie niezmienna przez cały okres trwania ochrony. Przy zmiennej sumie ubezpieczenia odszkodowanie jest zależne od wartości pojazdu z dnia, w którym doszło do zdarzenia. Może się zatem okazać, że tak wyznaczona suma ubezpieczenia będzie niższa niż ta z dnia zawarcia umowy.
Co do zasady, stała suma ubezpieczenia jest rekomendowana właścicielom młodszych roczników samochodów, których wartość w ciągu trwania roku polisowego spada szybciej. Natomiast osoby, którym zależy przede wszystkim na obniżeniu kosztów ubezpieczenia samochodu, mogą zdecydować się na zmienną sumę ubezpieczenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak na temat porozmawiać z doradcą – pamiętajmy, że polisa powinna w pełni odpowiadać potrzebom ubezpieczonego.
Jak jest dokonywana wycena auta?
Towarzystwa ubezpieczeniowe określają wartość pojazdu już na etapie obliczenia wysokości kosztu ubezpieczenia samochodu. Dokonują takiej wyceny na podstawie m.in. marki, modelu, rocznika, rodzaju wyposażenia lub stanu licznika auta, korzystając przy tym z aktualnych katalogów, takich jak np. Info-Ekspert lub Eurotax. W przypadku nowych samochodów sprawa jest łatwiejsza – obowiązującą wartością pojazdu jest kwota podana na fakturze dokumentującej zakup pojazdu.
Jeden z mitów mówi, że koszt ubezpieczenia samochodu jest obliczany wyłącznie procentowo od wartości pojazdu. To nieprawda. Składka – zarówno OC jak i AC – zależy od wielu czynników, np. miejsca zamieszkania, parkowania samochodu, danych kierowcy oraz oczywiście historii ubezpieczenia właściciela.