UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów – co obejmuje?

Zadbałeś o ubezpieczenie OC i AC dla swojego samochodu. A czy pomyślałeś o zagwarantowaniu bezpieczeństwa kierowcy i pasażerom? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.

rodzina w aucie

NNW kierowcy i pasażera – co obejmuje?

Ubezpieczenie to dotyczy zdarzeń, które miały miejsce podczas wsiadania do pojazdu lub wysiadania z niego. Zalicza się tu także szkody powstałe podczas zatrzymania, postoju lub garażowania pojazdu. A co z nieszczęśliwymi sytuacjami mającymi miejsce przy załadowywaniu i rozładowywaniu samochodu? One też objęte są ochroną z tytułu NNW.

Ubezpieczenie kierowcy i NNW pasażerów – czego nie obejmuje?

W przypadku polis wykupionych w naszej firmie nie wszystkie zdarzenia zostają objęte ubezpieczeniem. Odszkodowanie nie jest wypłacone wtedy, kiedy szkoda powstała w wyniku umyślnego działania ubezpieczonego.

Pieniądze, które zrekompensują straty, nie zostaną przelane także wówczas, gdy do zdarzenia dojdzie w wyniku działania ubezpieczonego będącego pod wpływem alkoholu, narkotyków, substancji psychotropowych lub leków użytych niezgodnie z zaleceniem lekarza.

Jeżeli jesteś kierowcą, to bardzo duże znaczenie ma także to, aby pojazd, którym będziesz jechał, miał odpowiednie, wymagane przez prawo uprawnienia. A do tego musi być w dobrym stanie i mieć ważne badania techniczne.

Odszkodowanie nie zostanie również wypłacone w innych sytuacjach. Jeżeli pasażer wiedział o tym, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających i że jego stan nie pozwala na prowadzenie auta, to nie powinien decydować się na dalszą podróż. Gdy dojdzie do wypadku, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Co robić po wypadku? Jak uzyskać pieniądze z odszkodowania?

Niestety, doszło do wypadku. Ty jako kierowca i Twoi pasażerowie zostaliście ranni w wyniku tej sytuacji. Czy wiesz, jak postępować, aby otrzymać odszkodowanie?

Do ważniejszych kwestii należy przede wszystkim poinformowanie naszego Towarzystwa Ubezpieczeniowego o zaistniałym zdarzeniu. Dalej duże znaczenie będzie miała odpowiednia współpraca z naszymi pracownikami. Konieczne będzie udzielenie zgody na udostępnienie nam dokumentacji medycznej w zakresie objętym umową ubezpieczenia, niezbędnym do ustalenia odpowiedzialności oraz rozmiarów szkody. Jest też prawdopodobne, że będziesz musiał poddać się dodatkowym badaniom medycznym na zlecenie i koszt UNIQA S.A.

Do papierów, jakie musisz dostarczyć, należy przede wszystkim ten stwierdzający tożsamość, a ponadto wypełniony formularz zgłoszenia roszczenia oraz dokumentacja medyczna (obejmująca okres od dnia wypadku), a także protokół powypadkowy z Policji.
Chcesz wiedzieć więcej? Szczegółowe informacje znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia NNW dostępnych na naszej stronie internetowej.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
wypadek drogowy

Poszkodowany w wypadku drogowym – jakie ma prawa?

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2020 r. zgłoszonych zostało blisko 23,5 tys. wypadków, w wyniku których niemal 26,5 tys. osób zostało rannych, a niespełna 2,5 tys. poniosło śmierć na miejscu. Chociaż liczba wypadków z roku na rok spada, to jednak sytuacja panująca na drogach nadal pozostawia wiele do życzenia.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę