UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu - jak interpretować oznaczenia w miękkim dowodzie rejestracyjnym i kiedy należy go wyrobić?

Przy rejestracji samochodu, motocykla czy ciężarówki w wydziale komunikacji, otrzymujesz dowód rejestracyjny z oznaczonymi najważniejszymi informacjami na temat swojego pojazdu i jego posiadacza. Jednak nie od razu dysponujesz docelowym dokumentem tego typu. W większości przypadków kierowcy dostają najpierw tymczasowy dowód rejestracyjny. Czym on jest i jakie oznaczenia znajdują się na nim? Jak je interpretować?

Czym jest dowód rejestracyjny tymczasowy?

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu wydaje się w określonych okolicznościach. Jest to dokument, który otrzymasz w wydziale komunikacji, przy rejestracji nowego lub używanego samochodu. Będziesz mógł posługiwać się takim dokumentem w okresie oczekiwania na wyrobienie docelowego.

Możesz mieć tymczasowy dowód rejestracyjny podczas wywozu auta za granicę, odbioru samochodu z miejsca zakupu w Polsce czy przejazdu wiążącego się z koniecznością wykonania badania technicznego lub naprawy pojazdu, który nie jest zarejestrowany.

Jak wygląda tymczasowy dowód rejestracyjny?

Dowód tymczasowy pojazdu przypomina ten, który jest dokumentem docelowym dla zarejestrowanego auta. Różnica tkwi w tym, że tymczasowy dowód jest „miękki”. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje opisujące pojazd.

Tym, co wyraźnie odróżnia dowód tymczasowy od stałego dowodu rejestracyjnego jest to, że ma on swoją określoną ważność, której nie można przekroczyć. Jest on wyrabiany od ręki, w trakcie składania dokumentów dotyczących rejestrowania pojazdu.

Interpretacja oznaczeń w tymczasowym dowodzie rejestracyjnym

Dowód rejestracyjny tymczasowy oznaczenia ma właściwie podobne do tych, które umieszczone są we właściwym dokumencie. Różnica jest taka, że ma on dopisek „pozwolenie czasowe”. W polach znajdują się informacje, takie jak:

 • A – numer rejestracyjny pojazdu,
 • B – data pierwszej rejestracji pojazdu,
 • C – nazwisko właściciela dowodu rejestracyjnego, numer PESEL lub REGON właściciela, adres zameldowania właściciela dowodu, nazwisko właściciela pojazdu, numer PESEL lub REGON właściciela, adres zameldowania właściciela pojazdu,
 • D – marka pojazdu, jego typ i model,
 • E – numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu,
 • F – maksymalna masa całkowita pojazdu, dopuszczalna masa całkowita pojazdu i dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów,
 • G – masa własna,
 • H – okres ważności,
 • I – data wydania,
 • J – kategoria,
 • K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu,
 • L – liczba osi,
 • O – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem i bez hamulca,
 • P – pojemność silnika, maksymalna moc netto silnika i rodzaj paliwa,
 • Q – stosunek mocy do masy własnej – dotyczy motocykli i motorowerów,
 • S – liczba miejsc siedzących łącznie z kierowcą lub liczba miejsc stojących.

Znajduje się tu także oznaczenie terminu ważności dowodu rejestracyjnego tymczasowego.

Jaki jest termin ważności dowodu tymczasowego?

Zwróć uwagę, że tymczasowy dowód rejestracyjny ma określoną datę ważności. Przez ile czasu można poruszać się samochodem z takim dokumentem? W dowodzie rejestracyjnym wskazana jest liczba dni, kiedy zachowuje on prawomocność. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to 30 dni od momentu jego wydania przez wydział komunikacji. Jednocześnie dowód tymczasowy wygasa, jeśli wcześniej odbierzesz docelowy dowód. W takim momencie tymczasowy dokument przestaje być aktualny.

Istnieje jeszcze możliwość jednorazowego przedłużenia ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego o kolejne 14 dni. Da się to zrobić tylko wówczas, gdy z różnych, poważnych powodów nie jesteś w stanie odebrać dokumentu wydawanego na stałe.

Jeśli będziesz poruszać się po drogach z "miękkim", nieważnym już dowodem rejestracyjnym, to przy kontroli drogowej zostaniesz obciążony najprawdopodobniej mandatem karnym w wysokości do 500 zł, a policjant uniemożliwi Ci kontynuowanie podróży takim autem.

Jak wyrobić "miękki" dowód rejestracyjny?

Aby uzyskać dowód rejestracyjny tymczasowy, musisz wypełnić odpowiednie dokumenty urzędowe, w tym przede wszystkim wniosek rejestracyjny. Dołączasz do niego dokument potwierdzający przeprowadzenie badania sprawności pojazdu. W przeciwnym wypadku tymczasowy dowód rejestracyjny w ogóle nie zostałby wydany.

Za wyrobienie dowodu rejestracyjnego tymczasowego zapłacisz 13,50 zł i 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Nie musisz się o niego ubiegać, jeśli podczas rejestracji pojazdu nie zmieniasz numerów rejestracyjnych auta.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Anna Bezpalko - autor artykułu to Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych w Departamencie ubezpieczeń majątkowych w UNIQA TU S.A.
Anna Bezpalko
Specjalista ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Finansów Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie Ryzyka i Ubezpieczeń Majątkowych w Akademii Leona Koźmińskiego. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana od 2014 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w Liberty Ubezpieczenia, początkowo jako Doradca w Dziale Obsługi Klienta, następnie jako Specjalista ds. Reklamacji. W 2019 roku dołączyła do Departamentu Rozwoju Produktów i Procesów w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. obejmując stanowisko Specjalisty ds. Ubezpieczeń Majątkowych. Od 2021 kontynuuje pracę w UNIQA TU S.A. aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach biznesowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy trzeba wozić OC i dowód rejestracyjny? Cyfryzacja dokumentów od 1 października 2018 roku i zmiany po 2020 roku

Dwukrotna nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym spowodowała zmiany w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej. Jeszcze kilka lat temu każdy kierowca musiał mieć przy sobie dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla auta oraz prawo jazdy. Jak jest teraz? Czy taki komplet dokumentów nadal powinien towarzyszyć każdej podróży samochodem? Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny w…

Czytaj dalej
widok kokpitu samochodu oraz kierowcy z miejsca przedniego pasażera

Jazda bez dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Na przełomie ostatnich 3 lat ustawa Prawo o ruchu drogowym podlegała licznym nowelizacjom. W ich wyniku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie fizycznego dowodu osobistego oraz polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jakie sankcje grożą za brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest niedozwolona oraz co grozi za brak ważnego OC.

Czytaj dalej
zepsute auto

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny? Co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?

Zgodnie z prawem po drogach mogą poruszać się tylko pojazdy, które mają ważny dowód rejestracyjny. Jeśli zostanie on zatrzymany np. przez policję, wówczas samochód nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Gdzie odebrać dowód rejestracyjny zabrany przez służby? Czym grozi brak dokumentów podczas kontroli?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę