UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny? Co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?

Zgodnie z prawem po drogach mogą poruszać się tylko pojazdy, które mają ważny dowód rejestracyjny. Jeśli zostanie on zatrzymany np. przez policję, wówczas samochód nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Gdzie odebrać dowód rejestracyjny zabrany przez służby? Czym grozi brak dokumentów podczas kontroli?

zepsute auto

DOWÓD REJESTRACYJNY PODSTAWOWYM DOKUMENTEM POJAZDU

O ile prawo jazdy uprawnia kierowcę do jazdy samochodem, o tyle najistotniejszym dokumentem pojazdu jest dowód rejestracyjny. Potwierdza on fakt dopuszczenia pojazdu do ruchu, zawiera dane techniczne auta oraz dane personalne jego posiadacza.

Jeszcze do niedawna za jazdę samochodem bez dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej policja mogła nałożyć na kierowcę mandat. Od 1 października 2018 roku prowadzący auta nie muszą mieć już przy sobie tego dokumentu, podobnie nie jest obowiązkowe posiadanie przy sobie potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli nie jest powodem do nałożenia mandatu. Nie oznacza to jednak, że dokument ten nie może zostać zabrany. W razie uzasadnionych przesłanek możliwe jest wirtualne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję. Oznacza to jednocześnie zakaz dalszej jazdy takim samochodem.

ZABRANIE DOWODU REJESTRACYJNEGO – KIEDYŚ I DZIŚ W ŚWIETLE PRAWA O RUCHU DROGOWYM

Niegdyś kierowca mógł stracić dowód rejestracyjny podczas kontroli drogowej. Jeśli policja zabrała dokument np. po wypadku, można go było odebrać w urzędzie. Możliwe było też fizyczne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez diagnostę, jeśli stan pojazdu był zły, albo odebranie dowodu przez drogówkę ze względu na nieważne badanie techniczne. Teraz jednak procedury te są inne.

Może się zdarzyć, że dowód rejestracyjny zabrany przez policję nie znajdzie się fizycznie w rękach funkcjonariusza.

Po zmianach w prawie, jakie wprowadzono od 1 października 2018 roku, nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu czy potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC. Co dzieje się, jeśli auto nie spełnia wymogów dopuszczenia do ruchu drogowego, a jego kierowca nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego? Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz policji może zatrzymać dokument wirtualnie, w systemie CEPiK. Uregulowano to na mocy art. 132 ust. 1b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazano w nim, że zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nastąpić może poprzez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu dokumentu do centralnej ewidencji pojazdów. Nie musi więc dochodzić do fizycznego odebrania.

Obecnie dzięki funkcjonalności systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) policja informuje urząd o zabraniu dowodu rejestracyjnego wprost z kontroli drogowej w trybie online. Od chwili wprowadzenia w życie takiej zmiany funkcjonariusze często korzystają z wirtualnego zatrzymania tego dokumentu.

ZATRZYMANIE PRZEZ POLICJĘ DOWODU REJESTRACYJNEGO POJAZDU ZE WZGLĘDU NA ZŁY STAN TECHNICZNY

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu przez funkcjonariuszy policji musi mieć swoje przyczyny. Policja zablokuje go online lub odbierze kierowcy, jeśli:

  • pojazd w opinii policji zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania dotyczące ochrony środowiska,
  • pojazd nie ma ważnego badania technicznego,
  • policja stwierdzi zniszczenie dowodu rejestracyjnego całkowicie lub w stopniu powodującym jego nieczytelność,
  • funkcjonariusz ma uzasadnione przypuszczenie czy uzasadnione podejrzenie podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego,
  • funkcjonariusz stwierdzi, że badanie techniczne pojazdu przeprowadził podmiot nieposiadający odpowiednich uprawnień,
  • pojazd nie ma aktualnej polisy OC,
  • dane w dowodzie rejestracyjnym nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Bardzo często dochodzi do zatrzymania dowodu rejestracyjnego po wypadku drogowym, gdy uszkodzeniu ulegną np. zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy. Poruszanie się takim pojazdem po drodze jest niebezpieczne. Choć kierowca nie musi wozić ze sobą potwierdzenia zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, to musi je posiadać.

WIRTUALNIE ZATRZYMANY DOWÓD REJESTRACYJNY – CZY MOŻNA JEŹDZIĆ DALEJ?

Pomimo tego, że policja może wirtualnie zabrać dowód rejestracyjny i w związku z tym kierowca może nadal mieć w ręce swój papierowy dokument, nie powinien poruszać się pojazdem. Po zabraniu tego dokumentu organ kontroli ruchu drogowego wydaje pokwitowanie zatrzymania dowodu rejestracyjnego, które może uprawniać do użytkowania pojazdu tylko przez oznaczony czas, nieprzekraczający 7 dni. To dokument potwierdzający zatrzymanie dowodu pojazdu. Pozwala to kierowcy np. wrócić do domu czy pojechać samochodem do warsztatu celem jego naprawy. Kategorycznie nie można jeździć autem po upływie wskazanego na pokwitowaniu czasu, aż do usunięcia przyczyny zatrzymania dokumentu i elektronicznego zwrotu dowodu rejestracyjnego przez dany organ. Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest zatrzymany? Można to zrobić w bazie CEPiK, gdzie policja powinna zarejestrować zatrzymanie.

GDZIE ODBYWA SIĘ ODBIÓR ZATRZYMANEGO DOWODU REJESTRACYJNEGO PRZEZ POLICJĘ?

Odbiór dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez policję nie wymaga wizyty właściciela pojazdu w urzędzie. Zwrot zatrzymanego dokumentu zabranego elektronicznie odbywa się online, poprzez odnotowanie odpowiedniej informacji w CEPiK. Taki elektroniczny odbiór zatrzymanego dowodu nastąpi dopiero po ustaniu przesłanek, które spowodowały odebranie dokumentu. By było to możliwe, należy poinformować urząd np. o naprawie pojazdu i o tym, że pozytywnie przeszedł on przegląd techniczny. Jeśli ostatecznie dojdzie do zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego online, wówczas w CEPiK znajdzie się odpowiednia adnotacja.

CO ZROBIĆ, JEŚLI ZGUBIŁEM DOWÓD REJESTRACYJNY?

Jak postępować w przypadku, gdy okaże się, że nie możemy znaleźć dowodu rejestracyjnego? Zaginięcie dokumentu należy zgłosić do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zameldowania właściciela pojazdu. Następnie trzeba złożyć wniosek o wydanie tzw. wtórnika dokumentu.

Jeśli zaś zachodzi podejrzenie, że dowód rejestracyjny pojazdu nie został zgubiony, ale skradziony, należy udać się na policję i zgłosić ten fakt.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Dowód tymczasowy - kto może wyrobić dowód tymczasowy? Czy to dokument dowodu osobistego dla dziecka?

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości w Polsce. Możesz wylegitymować się nim w urzędach czy w bankach. Pozwala na wyjazdy zagraniczne do krajów strefy Schengen, które nie wymagają paszportu od turystów czy osób przyjeżdżających w celach biznesowych. Rodzajem dowodu osobistego jest dowód tymczasowy. Sprawdź, czym on jest i dla kogo może zostać wyrobiony.

Czytaj dalej

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu - jak interpretować oznaczenia w miękkim dowodzie rejestracyjnym i kiedy należy go wyrobić?

Przy rejestracji samochodu, motocykla czy ciężarówki w wydziale komunikacji, otrzymujesz dowód rejestracyjny z oznaczonymi najważniejszymi informacjami na temat swojego pojazdu i jego posiadacza. Jednak nie od razu dysponujesz docelowym dokumentem tego typu. W większości przypadków kierowcy dostają najpierw tymczasowy dowód rejestracyjny. Czym on jest i jakie oznaczenia znajdują się na nim? Jak je interpretować?

Czytaj dalej

Kiedy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego? Czy z powodu braku miejsca na pieczątki z badania technicznego trzeba go wymienić?

Podstawowym dokumentem potwierdzającym własność pojazdu jest dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje o cechach technicznych auta, a także dane właściciela czy współwłaścicieli. Jest również miejsce na pieczątki potwierdzające fakt przeprowadzenia badania technicznego, które ważne jest zazwyczaj 12 miesięcy od jego wykonania. Sprawdź, kiedy musisz dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego. Czy brak miejsca na kolejne wpisy będzie jedną z przyczyn wymiany?…

Czytaj dalej

Jak wygląda i kiedy powinna być dokonana wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Samochody czy motocykle poruszające się po polskich drogach muszą być dopuszczone do użytku, co potwierdza urzędowo wydział komunikacji, wydając właścicielowi czy właścicielom dowód rejestracyjny. Dowód ten wyrabiany jest przy okazji rejestracji samochodu. Kiedy jednak powinna być dokonana jego wymiana?

Czytaj dalej
widok kokpitu samochodu oraz kierowcy z miejsca przedniego pasażera

Jazda bez dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Na przełomie ostatnich 3 lat ustawa Prawo o ruchu drogowym podlegała licznym nowelizacjom. W ich wyniku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie fizycznego dowodu osobistego oraz polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jakie sankcje grożą za brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest niedozwolona oraz co grozi za brak ważnego OC.

Czytaj dalej
mężczyzna otwiera drzwi do auta

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – jak je czytać?

Wiele istotnych informacji na temat pojazdu, jego właściciela lub współwłaścicieli zawiera dowód rejestracyjny. Oznaczenia znajdujące się w dokumencie mogą być jednak dla nas częściowo niezrozumiałe, ponieważ każda ze zmiennych ma przypisany swój kod. Jakie dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym? Co symbolizują oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym i jak powinniśmy je odczytywać?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę