UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Dowód rejestracyjny zatrzymany drogą elektroniczną – jak go odzyskać?

Zgodnie z prawem po drogach mogą poruszać się tylko pojazdy, które mają ważny dowód rejestracyjny. Jeśli zostanie on zatrzymany przez odpowiednie organy, np. przez policję, wówczas samochód nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Gdzie odebrać dowód rejestracyjny zabrany przez policję? Czym grozi brak dokumentów podczas kontroli?

zepsute auto

Dowód rejestracyjny podstawowym dokumentem pojazdu

O ile prawo jazdy uprawnia kierowcę do jazdy samochodem, o tyle najistotniejszym dokumentem samochodu jest dowód rejestracyjny. Potwierdza on fakt dopuszczenia pojazdu do ruchu, zawiera dane techniczne auta oraz dane personalne jego posiadacza.

Jeszcze do niedawna za jazdę samochodem bez dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej policja mogła nałożyć na kierowcę mandat. Od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą mieć już przy sobie tego dokumentu, podobnie nie jest obowiązkowe posiadanie przy sobie potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli nie jest powodem do nałożenia mandatu. Nie oznacza to jednak, że przy takiej kontroli drogowej dokument ten nie może zostać zabrany. W razie uzasadnionych przesłanek możliwe jest wirtualne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję. Oznacza to jednocześnie zakaz dalszej jazdy takim samochodem.

Zabranie dowodu rejestracyjnego – kiedyś i dziś

Niegdyś kierowca mógł stracić dowód rejestracyjny podczas kontroli drogowej. Jeśli policja zabrała dowód rejestracyjny np. po wypadku, można go było odebrać w urzędzie. Możliwe było też fizyczne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez diagnostę, jeśli stan pojazdu był zły albo odebranie dowodu przez drogówkę ze względu na nieważne badanie techniczne. Teraz jednak procedury te są inne.

Może się zdarzyć, że dowód rejestracyjny zabrany przez policję nie znajdzie się fizycznie w rękach funkcjonariusza. Obecnie dzięki nowej funkcjonalności systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) policja informuje urząd o zabraniu dowodu rejestracyjnego wprost z kontroli drogowej w trybie online. Od chwili wprowadzenia w życie takiej zmiany, funkcjonariusze często korzystają z wirtualnego zatrzymania tego dokumentu.

Wirtualnie zatrzymany dowód rejestracyjny – czy można jeździć dalej?

Pomimo tego, że policja może wirtualnie zabrać dowód rejestracyjny i w związku z tym kierowca może nadal mieć w ręce swój papierowy dokument, nie powinien on poruszać się pojazdem. Po zatrzymaniu tego dokumentu organ kontroli ruchu drogowego wydaje pokwitowanie, które może uprawniać do użytkowania pojazdu tylko przez oznaczony czas, nieprzekraczający 7 dni. Pozwala to kierowcy np. wrócić do domu czy pojechać samochodem do warsztatu, celem jego naprawy. Kategorycznie nie można jeździć pojazdem po upływie wskazanego na pokwitowaniu czasu, aż do usunięcia przyczyny zatrzymania dokumentu i elektronicznego zwrotu dowodu rejestracyjnego przez dany organ.

Gdzie odebrać dowód rejestracyjny zatrzymany przez policję?

Odbiór dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez policję nie wymaga wizyty właściciela pojazdu w urzędzie. Zwrot dokumentu zabranego elektronicznie odbywa się online, poprzez odnotowanie odpowiedniej informacji w CEPiK. Taki elektroniczny odbiór zatrzymanego dowodu rejestracyjnego nastąpi dopiero po ustaniu przesłanek, które spowodowały odebranie dokumentu. By było to możliwe, należy poinformować urząd np. o naprawie pojazdu i o tym, że pozytywnie przeszedł on badanie techniczne.

Co zrobić, jeśli zgubiłem dowód rejestracyjny?

Jak postępować w przypadku, gdy okaże się, że nie możemy znaleźć dowodu rejestracyjnego? Zaginięcie dowodu rejestracyjnego należy zgłosić do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zameldowania właściciela pojazdu. Następnie trzeba złożyć wniosek o wydanie tzw. wtórnika dokumentu.

Jeśli zaś zachodzi podejrzenie, że dowód rejestracyjny pojazdu nie został zgubiony, ale skradziony, należy udać się na policję i zgłosić ten fakt.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Przy rejestracji samochodu, motocykla czy ciężarówki w wydziale komunikacji, otrzymujesz dowód rejestracyjny z oznaczonymi najważniejszymi informacjami na temat swojego pojazdu i jego posiadacza. Jednak nie od razu dysponujesz docelowym dokumentem tego typu. W większości przypadków kierowcy dostają najpierw tymczasowy dowód rejestracyjny. Czym on jest i jakie oznaczenia znajdują się na nim? Jak je interpretować?

Podstawowym dokumentem potwierdzającym własność pojazdu jest dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje o cechach technicznych auta, a także dane właściciela czy współwłaścicieli. Jest również miejsce na pieczątki potwierdzające fakt przeprowadzenia badania technicznego, które ważne jest zazwyczaj 12 miesięcy od jego wykonania. Sprawdź, kiedy musisz dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego. Czy brak miejsca na kolejne wpisy będzie jedną z przyczyn wymiany?…

Samochody czy motocykle poruszające się po polskich drogach muszą być dopuszczone do użytku, co potwierdza urzędowo wydział komunikacji, wydając właścicielowi czy właścicielom dowód rejestracyjny. Dowód ten wyrabiany jest przy okazji rejestracji samochodu. Kiedy jednak powinna być dokonana jego wymiana?

Na przełomie ostatnich 3 lat ustawa Prawo o ruchu drogowym podlegała licznym nowelizacjom. W ich wyniku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie fizycznego dowodu osobistego oraz polisy potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jakie sankcje grożą za brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy jazda bez dowodu rejestracyjnego jest niedozwolona oraz co grozi za brak ważnego OC.

mężczyzna otwiera drzwi do auta

Wiele istotnych informacji na temat pojazdu, jego właściciela lub współwłaścicieli zawiera dowód rejestracyjny. Oznaczenia znajdujące się w dokumencie mogą być jednak dla nas częściowo niezrozumiałe, ponieważ każda ze zmiennych ma przypisany swój kod. Jakie dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym? Co symbolizują oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym i jak powinniśmy je odczytywać?

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę