UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Rekalkulacja wysokości składki – kiedy stawka za ubezpieczenie może być wyliczona ponownie?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Jazda ubezpieczonym autem

Rekalkulacja składki to termin, który powinien znać każdy kierowca dbający o tanie ubezpieczenia OC. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może zmienić naszą składkę OC i jakie mogą być konsekwencje tej zmiany dla naszej kieszeni.

Rekalkulacji składki dokonuje się najczęściej w dwóch sytuacjach: gdy zmienia się właściciel auta lub gdy podczas zakupu ubezpieczenia zostały podane błędne (czy niepełne) dane wpływające na cenę polisy. Czy rekalkulacja oznacza koniecznie wzrost składki? Niekoniecznie. Zdarza się, że to kierowcy polującemu na tanie ubezpieczenia OC zwracana jest nadpłacona suma.

Tanie ubezpieczenia OC po zakupie używanego pojazdu

Używane auto kupujemy razem z jego polisą OC - od momentu zakupu to my jesteśmy odpowiedzialni za opłacanie ubezpieczenia, które zawarł poprzedni właściciel. Ponieważ dane kierowcy (doświadczenie, bezpieczeństwo jazdy) wpływają bezpośrednio na ryzyko wystąpienia szkody, ubezpieczycielom w takiej sytuacji przysługuje prawo do rekalkulacji składki. To oznacza, że nawet jeśli w dniu zakupu auto ma tanie ubezpieczenie OC, cena polisy może (chociaż nie musi) się zmienić – na wyższą lub niższą. Rekalkulując składkę, towarzystwo bierze pod uwagę także to, ile pozostało dni ochrony ubezpieczeniowej do końca umowy.

Chcąc zapewnić sobie tanie ubezpieczenie OC po zakupie używanego pojazdu, najlepiej od razu zgłosić się do ubezpieczyciela z prośbą o rekalkulację składki (tak, by ewentualne wezwanie do zapłaty brakującej kwoty nie było dla nas zaskoczeniem). Jeśli składka po rekalkulacji jest dla nas niesatysfakcjonująca, zawsze możemy znaleźć tanie ubezpieczenia OC w innych towarzystwach, wybrać któreś i wypowiedzieć obecną umowę.

Tanie ubezpieczenia OC a błędne dane na polisie

Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki także wówczas, gdy zawierający umowę ubezpieczenia, licząc, że zyska w ten sposób tanie ubezpieczenie OC, podał przy zakupie polisy błędne lub niepełne dane – np. zataił fakt, że autem jeździ także mniej doświadczony kierowca. „Tajemnica” może wyjść na jaw np. w razie powstania szkody. Wtedy towarzystwo ponownie obliczy składkę i wezwie ubezpieczonego do pokrycia brakującej kwoty.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
podpisywanie dokumentów

Składka ubezpieczeniowa – jak jest wyliczana?

Składka ubezpieczeniowa to pojęcie, które pojawia się w przypadku każdej umowy ubezpieczenia. Co ono oznacza? Od czego zależy to, ile wynosi składka ubezpieczeniowa?

Czytaj dalej
ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może je wykupić?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. TU oferują swoim klientom również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, gwarantuje taki sam zakres ochrony, jak standardowe ubezpieczenie OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie?

Czytaj dalej
para przy nowym aucie

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę