Rekalkulacja wysokości składki – kiedy stawka za ubezpieczenie może być wyliczona ponownie?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Jazda ubezpieczonym autem

Rekalkulacja składki to termin, który powinien znać każdy kierowca dbający o tanie ubezpieczenia OC. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może zmienić naszą składkę OC i jakie mogą być konsekwencje tej zmiany dla naszej kieszeni.

Rekalkulacji składki dokonuje się najczęściej w dwóch sytuacjach: gdy zmienia się właściciel auta lub gdy podczas zakupu ubezpieczenia zostały podane błędne (czy niepełne) dane wpływające na cenę polisy. Czy rekalkulacja oznacza koniecznie wzrost składki? Niekoniecznie. Zdarza się, że to kierowcy polującemu na tanie ubezpieczenia OC zwracana jest nadpłacona suma.

Tanie ubezpieczenia OC po zakupie używanego pojazdu

Używane auto kupujemy razem z jego polisą OC - od momentu zakupu to my jesteśmy odpowiedzialni za opłacanie ubezpieczenia, które zawarł poprzedni właściciel. Ponieważ dane kierowcy (doświadczenie, bezpieczeństwo jazdy) wpływają bezpośrednio na ryzyko wystąpienia szkody, ubezpieczycielom w takiej sytuacji przysługuje prawo do rekalkulacji składki. To oznacza, że nawet jeśli w dniu zakupu auto ma tanie ubezpieczenie OC, cena polisy może (chociaż nie musi) się zmienić – na wyższą lub niższą. Rekalkulując składkę, towarzystwo bierze pod uwagę także to, ile pozostało dni ochrony ubezpieczeniowej do końca umowy.

Chcąc zapewnić sobie tanie ubezpieczenie OC po zakupie używanego pojazdu, najlepiej od razu zgłosić się do ubezpieczyciela z prośbą o rekalkulację składki (tak, by ewentualne wezwanie do zapłaty brakującej kwoty nie było dla nas zaskoczeniem). Jeśli składka po rekalkulacji jest dla nas niesatysfakcjonująca, zawsze możemy znaleźć tanie ubezpieczenia OC w innych towarzystwach, wybrać któreś i wypowiedzieć obecną umowę.

Tanie ubezpieczenia OC a błędne dane na polisie

Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki także wówczas, gdy zawierający umowę ubezpieczenia, licząc, że zyska w ten sposób tanie ubezpieczenie OC, podał przy zakupie polisy błędne lub niepełne dane – np. zataił fakt, że autem jeździ także mniej doświadczony kierowca. „Tajemnica” może wyjść na jaw np. w razie powstania szkody. Wtedy towarzystwo ponownie obliczy składkę i wezwie ubezpieczonego do pokrycia brakującej kwoty.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może je wykupić?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. TU oferują swoim klientom również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, gwarantuje taki sam zakres ochrony, jak standardowe ubezpieczenie OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie assistance – jakie usługi może objąć?

Ubezpieczenie assistance jest formą zabezpieczenia w przypadku awarii samochodu. Obejmuje ono również awarie, które nastąpiły na skutek wypadku drogowego. Spośród dostępnych w towarzystwach ubezpieczeniowych opcji można wybrać polisę assistance w wariancie mini lub maxi

Czytaj dalej

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej

Ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance – jak wygląda pełna ochrona auta?

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

Czytaj dalej