UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Brak przeglądu a ubezpieczenie OC i AC – czy polisa zadziała?

Przegląd, czyli tak naprawdę badanie techniczne, to obowiązek każdego posiadacza pojazdu. To, jak często trzeba je wykonywać, zależy od wieku pojazdu, jego rodzaju czy zastosowania. Czy brak ważnego przeglądu wiąże się z ryzykiem nałożenia kary na właściciela auta? Jakie mogą być konsekwencje braku przeglądu w przypadku kolizji?

wypadek samochodowy

Brak ważnego przeglądu technicznego – kiedy należy go wykonać?

Każdy właściciel ciągnika rolniczego, pojazdu samochodowego, wolnobieżnego, motoroweru czy przyczepy powinien obowiązkowo stawić się w odpowiednim terminie na badanie techniczne, którego celem jest sprawdzenie stanu auta. Z usługi można skorzystać w okresowej lub podstawowej stacji kontroli pojazdów, które posiadają niezbędne rozwiązania do tego, żeby zweryfikować, czy auto może być dopuszczone do ruchu. Na początku diagnosta upewni się, czy dane pojazdu są zgodne z danymi zapisanymi w dowodzie  rejestracyjnym. Następnie sprawdzi m.in.:

  • stan układu hamulcowego,
  • ciśnienie powietrza w oponach,
  • układ kierowniczy i zawieszenie,
  • amortyzatory,
  • światła,
  • podwozie,
  • emisję spalin.

Co istotne, obecnie opłata za badanie jest pobierana przed jego rozpoczęciem i zostaje odnotowana w bazie CEPiK (System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Diagnosta może wykryć różne rodzaje usterek. W zależności od tego, jakie one będą, kierowcę spotkają inne konsekwencje. Mogą być one drobne, np. przepalona żarówka, ale też istotne bądź stwarzające zagrożenie. Usterki istotne to takie, które mogą powodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. W takim przypadku diagnosta wyda zaświadczenie o negatywnym wyniku badania. Kierowca może korzystać z pojazdu przez 14 dni i w tym czasie musi usunąć usterkę. Wówczas powinien ponownie udać się do stacji kontroli pojazdów i przejść badanie, ale tylko tego elementu, który był niesprawny. Jeśli diagnosta stwierdzi usterki stwarzające zagrożenie, to zatrzyma on dowód rejestracyjny. Właściciel auta ma obowiązek wyeliminować awarię, ale żeby dostarczyć pojazd do warsztatu, musi skorzystać z lawety.

Ile kosztuje badanie techniczne? Opłata za standardowy samochód osobowy wynosi 99 zł, a za auto zasilane gazem – 162 zł. Jeśli chodzi o częstość przeglądów, to znaczenie ma m.in. wiek auta. Pierwsze badanie w przypadku nowego pojazdu powinno odbyć się po 3 latach, kolejne po 2 latach, a następne należy już przeprowadzać corocznie. Niektóre pojazdy, m.in. taksówki osobowe, pojazdy uprzywilejowane, auta z instalacją LPG/CNG czy samochody służące do nauki jazdy, bez względu na wiek muszą przechodzić badania co rok.

Brak badań technicznych a wypłata odszkodowania

Skoro badanie techniczne jest obowiązkowe, to czy zakład ubezpieczeń weźmie odpowiedzialność finansową za szkodę spowodowaną przez prowadzącego pojazd bez aktualnego przeglądu? Czy poszkodowani otrzymają odszkodowanie z OC sprawcy? Tak, towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest w takim przypadku zwolnione z odpowiedzialności finansowej, więc pokryje koszty likwidacji szkody. Jednak jeśli to poszkodowany prowadził pojazd bez ważnego badania technicznego, towarzystwo ubezpieczeniowe może ocenić, że stan pojazdu miał wpływ na powstanie szkody lub jej rozmiary i zmniejszyć wysokość odszkodowania, ale oczywiście musi uzasadnić taką decyzję.

Kolizja bez przeglądu a autocasco

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia autocasco. Zacznijmy od tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie obejmie polisą AC pojazdu bez ważnego badania technicznego. Co się stanie, jeśli do szkody doszło, kiedy pojazd nie miał ważnego przeglądu? W takim przypadku nie otrzymasz odszkodowania i będziesz musiał pokryć koszt likwidacji szkody z własnych środków.

Pamiętaj jednak, że badanie techniczne powinieneś wykonywać nie tylko dlatego, że jest ono obowiązkowe. Jeśli podczas kontroli policja wykaże, że pojazd, którym się poruszasz nie ma aktualnego przeglądu, to dostaniesz mandat w wysokości 500 zł i zostanie ci zabrany dowód rejestracyjny. Przede wszystkim jednak badanie techniczne upewni cię w tym, że twój samochód jest sprawny i możesz nim bezpiecznie jeździć.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku - czyli jak wypełnić druk PCC-3 po zakupie samochodu

Z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 tony była mniejsza w listopadzie 2021 roku w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. Jednak skumulowana liczba rejestracji w ciągu 11 miesięcy 2021 roku była wyższa niż rok wcześniej. Każda osoba, która kupuje auto – czy to nowe, czy używane – musi je zarejestrować i ubezpieczyć, a także dopełnić obowiązków podatkowych. Jak to wygląda w praktyce?

Czytaj dalej
mechanik sprawdza auto

Przegląd techniczny samochodu – co jest sprawdzane?

Każde auto, które porusza się po drogach, musi posiadać ważne badanie techniczne pojazdu - jest ono obowiązkowe. W przeciwnym razie, podczas rutynowej kontroli, kierowcy grozi wysoki mandat. Pojazd powinien być poddawany również okresowym przeglądom technicznym. Jak wygląda standardowy przegląd techniczny samochodu? Czym jest tzw. przegląd zerowy?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Kara za brak przeglądu technicznego auta – ile może wynieść w 2021?

Wykonywanie przeglądu technicznego jest jednym z obowiązków posiadacza pojazdu. Aktualny przegląd jest potwierdzeniem tego, że auto nadaje się do użytkowania. Jaka jest ważność badania technicznego pojazdu? Co się stanie, jeśli wykonasz je po terminie? Czy możesz dostać mandat za brak przeglądu? Jaka jest kara za brak przeglądu sprawdź.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę