UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Małe tablice rejestracyjne - dla kogo są przeznaczone zmniejszone tablice rejestracyjne i jaki jest ich koszt?

Tablice rejestracyjne motocykli i niektórych samochodów osobowych są wyraźnie mniejsze od standardowych. Jest to jednak zgodne z prawem. Sprawdź, kto może mieć małe tablice rejestracyjne w Polsce? Ile kosztują i czy istnieje możliwość wykonania małych tablic rejestracyjnych indywidualnych za dodatkową opłatą?

Różne rodzaje tablic rejestracyjnych

Zgodnie z prawem, do oznaczania pojazdów stosuje się tablice rejestracyjne. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów wyróżnia rodzaje tablic rejestracyjnych ze względu na ich wymiary. Można wymienić:

  • Tablice samochodowe – jednorzędowe i dwurzędowe, które wykorzystywane są do oznaczania wszystkich rodzajów pojazdów, z wyjątkiem motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów i pojazdów rodzaju „samochodowy inny”.
  • Tablice samochodowe jednorzędowe zmniejszone – te służą do oznaczania pojazdów silnikowych, które mają zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej. Wyłączenia są tu dokładnie takie same, jak powyżej.
  • Tablice motocyklowe dwurzędowe – dedykowane są do oznaczania motocykli, ciągników rolniczych oraz innych pojazdów samochodowych.
  • Tablice motorowerowe dwurzędowe – przeznaczone są do oznaczania motorowerów.

Do kategorii pojazdów "samochodowych innych" zalicza się pojazdy trzykołowe lub czterokołowe, które mają nadwozie przystosowane do tablic rejestracyjnych samochodowych.

Błędem jest więc postrzeganie małych tablic jedynie jako przeznaczonych dla motocykli czy motorowerów. Możliwość wyrobienia małych tablic rejestracyjnych w Polsce istniejeod lipca 2018 roku.

Jak wyglądają tablice rejestracyjne małe?

Na tablicy rejestracyjnej zwyczajnej zmniejszonej znajduje się numer rejestracyjny pojazdu barwy czarnej na białym tle lub barwy czarnej na zielonym tle. Drugie z wymienionych wydawane są dla pojazdu elektrycznego albo pojazdu napędzanego wodorem. Numer składa się z wyróżnika województwa i wyróżnika pojazdu.

Na małych tablicach rejestracyjnych widnieje jedna litera – czyli wyróżnik województwa lub powiatu – oraz trzy znaki – w kombinacji cyfrowej lub alfanumerycznej. Wzór tablicy zmniejszonej określa rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa. Łącznie na małej tablicy są cztery znaki.

Kiedy stosowane są małe rejestracje?

Zmniejszone tablice to nie wymysł kierowców, którzy chcieliby w ten sposób wyróżnić swój pojazd na tle innych. Są one odpowiedzią urzędową na zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek motoryzacyjny. Na przykład auta sprowadzane z USA czy z Japonii mogą nie mieć fabrycznie odpowiednio dużej wnęki na umieszczenie ramki z blachami. W ich przypadku jak najbardziej właściciel może postarać się o wyrobienie mniejszych blach, powołując się na fakt, że dysponuje pojazdem mającym zmniejszone wymiary miejsca przeznaczonego na nie.

Kiedy nie mają zastosowania małe tablice rejestracyjne?

Małe tablice możesz wykorzystywać jedynie wtedy, gdy pojazd jest do nich konstrukcyjnie przygotowany. W przeciwnym wypadku, gdy postarasz się o małe tablice, a możesz mieć zwykłe, o standardowym rozmiarze, Twój samochód nie przejdzie pozytywnie badania technicznego.

Małe tablice rejestracyjne wymiary mają następujące: 305 x 114 mm, podczas gdy tablice standardowe w Polsce mierzą 520 x 114 mm.

Jak wyrobić małe tablice rejestracyjne?

Chcąc uzyskać zmniejszone tablice rejestracyjne, musisz zarejestrować samochód bądź motor. Składasz więc w wydziale komunikacji, wniosek o rejestrację bądź czasową rejestrację pojazdu. Wpisujesz w nim wszystkie dane swojego pojazdu, w tym:

  • rodzaj i przeznaczenie,
  • markę, typ i model,
  • rok produkcji
  • numer VIN/ nr nadwozia, podwozia lub ramy,
  • dotychczasowy numer rejestracyjny,
  • czy pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE – w jakim dniu, jaka jest data nabycia/zbycia dotychczas zarejestrowanego pojazdu.

We wniosku tym konieczne będzie złożenie oświadczenia – małe tablice rejestracyjne wydawane są w ściśle określonych przypadkach. Musisz oświadczyć, że dysponujesz pojazdem mającym zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Konieczne będzie ponadto poświadczenie, że wpisane dane i informacje są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.

Jeśli tak nie jest, a kierowca korzysta ze zmniejszonych tablic bez wyraźnej potrzeby, robi to nielegalnie. Świadczy o tym art. 60 pkt 1 ust. 3 b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że zabrania się umieszczania na pojeździe jednorzędowych, zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeśli pojazd nie ma zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej. Grozi za to nałożenie kary za składanie fałszywych oświadczeń, którą jest pozbawienie wolności na okres od 6 miesięcy do 8 lat.

Kierowca, który nielegalnie korzysta z małych tablic rejestracyjnych, podczas przeglądu technicznego pojazdu ma zatrzymany dowód rejestracyjny przez diagnostę. Zwróci on kierowcy dokument dopiero po zamontowaniu przez niego tradycyjnych tablic rejestracyjnych. Dowód rejestracyjny może także odebrać policja podczas kontroli drogowej i zobowiązać kierowcę do zapłacenia mandatu w wysokości nawet 500 zł.

Przy rejestracji możesz ubiegać się o wydanie małych tablic rejestracyjnych indywidualnych, czyli o wybranym przez Ciebie wyróżniku pojazdu.

Małe tablice rejestracyjne – koszt

Ile zapłacisz za wyrobienie małych tablic rejestracyjnych? Nowe, małe tablice rejestracyjne kosztują tyle samo, ile tradycyjne blachy. Za zwyczajne tablice zapłacisz 80 zł i 1 zł, z tytułu konieczności uiszczenia opłaty ewidencyjnej. Natomiast małe tablice rejestracyjne indywidualne będą tańsze od tablic indywidualnych o standardowym rozmiarze. Zapłacisz za nie 500 zł za sztukę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Anna Bezpalko - autor artykułu to Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych w Departamencie ubezpieczeń majątkowych w UNIQA TU S.A.
Anna Bezpalko
Specjalista ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Finansów Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie Ryzyka i Ubezpieczeń Majątkowych w Akademii Leona Koźmińskiego. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana od 2014 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w Liberty Ubezpieczenia, początkowo jako Doradca w Dziale Obsługi Klienta, następnie jako Specjalista ds. Reklamacji. W 2019 roku dołączyła do Departamentu Rozwoju Produktów i Procesów w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. obejmując stanowisko Specjalisty ds. Ubezpieczeń Majątkowych. Od 2021 kontynuuje pracę w UNIQA TU S.A. aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach biznesowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna? Czy AC pokryje koszty?

Cechą charakterystyczną przypisaną do każdego pojazdu jest jego numer rejestracyjny, umieszczany w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu (jeśli jest wydana), na dokumencie własności czy na tablicach. Tablice rejestracyjne muszą być trwale umieszczone w wyznaczonym miejscu samochodu czy motocykla. Jednak pomimo dołożenia wszelkich starań do tego, by tak je zamocować, mogą zginąć podczas ulewy czy w innych okolicznościach. Sprawdź, co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna…

Czytaj dalej
Podpisanie umowy - przerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – czy pozostaje ważne? Czy zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?

Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż od 2022 roku nie jest konieczna wymiana tablic, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne powinności. Co z ubezpieczeniem? Czy OC z dotychczasowego właściciela przechodzi na kupującego? Czy można korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę