UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Odprysk na szybie samochodu – naprawa czy wymiana?

Odprysk na szybie samochodowej pojawia się niespodziewanie. Nikt, kto dba o swój pojazd (a według badań zleconych przez NordGlass to aż 88% kierowców), nie będzie starał się o generowanie kosztów jego naprawy. O ile odprysk jest niewielki, wielu kierowców odpuści wymianę szyby. Jednak taka praktyka może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Odprysk na szybie a policja? Taka sytuacja niekoniecznie będzie Ci na rękę.

mechanicy naprawiają szybę

Konkretne informacje możemy znaleźć w formie zapisu w prawie o ruchu drogowym. Art. 66, pkt. 1.5. mówi: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu”, a także „zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Zgodnie z tym zapisem, nawet za niewielki odprysk na szybie np. od kamienia czy nawet zmatowioną szybę, możesz otrzymać mandat. Przyjmijmy zatem, że każde uszkodzenie szyby musi zostać naprawione. Jaki masz wybór w takiej sytuacji?

Odprysk na szybie – rodzaje i naprawa

Zaczniemy oczywiście od najmniejszego uszkodzenia przedniej szyby. Załóżmy, że powstało przypadkowo, przez kamień leżący na żwirowej drodze. Dostał się na szybę spod kół w trakcie jazdy, wyraźnie rysując szkło. Uszkodzenie jest niewielkie, właściwie to rysa z wgłębieniem.

Należy pamiętać, że wgłębienie, jak i powierzchowna liniowa rysa będą się powiększać. W trakcie jazdy po nieidealnych drogach, drgania powodują ruch szyby. Co za tym idzie – wszelkie uszkodzenia zaczynają pogłębiać się w trakcie jazdy, trąc i napierając na siebie wzajemnie. Te niewielkie tarcia w końcu doprowadzą do kruszenia się materiału w obrębie rys, sukcesywnie powiększając odprysk. Im szybciej uporasz się z niewielką szkodą, tym więcej będziesz mógł zaoszczędzić na naprawie.

Dodatkowym czynnikiem niesprzyjającym jest pogoda. Odprysk na szybie samochodowej będzie wypełniał się wodą deszczową (lub poranną rosą), która pod wpływem ujemnych temperatur zacznie zamarzać i rozsadzać go od środka, skutecznie pogłębiając uszkodzenia. Kiedy tylko zauważysz większą rysę – zaklej ją taśmą klejącą (przeźroczystą, by nie rzucała się w oczy). Uchronisz wtedy szkło przed zabrudzeniami i wodą, które mogą spowodować większe ubytki i utrudnić naprawę.

Samodzielna naprawa

Jeżeli odprysk na szybie wraz z pęknięciem nie przekracza 10 cm, możesz zamówić domowy zestaw do naprawy. Znajdziesz go na popularnych platformach sprzedażowych.

Po pierwsze, zerwij taśmę, którą zabezpieczyłeś ubytek, a następnie oczyść go możliwie najdokładniej. Dzięki specjalnym aplikatorom z przyssawkami ustaw pojemnik z klejem wypełniającym precyzyjnie nad odpryskiem. Aplikator powinien stykać się z powierzchnią uszkodzonej szyby. Wypełnij rysę klejem, upewnij się, że rozszedł się dokładnie i odczekaj 15 min do zaschnięcia. Następnie usuń aplikator z przyssawkami. Instrukcja jest dość prosta.

Samodzielna naprawa jest bardzo popularnym sposobem radzenia sobie z odpryskami na szybie. O ile niedoskonałości nie znajdują się w polu widzenia kierowcy, maskowanie nie musi być perfekcyjnie gładkie. Decydując się na pomoc mechanika, masz pewność, że po wgłębieniu nie zostanie śladu.

Wizyta u mechanika

Jeśli jednak twoje zdolności nie są na najwyższym poziomie, zawsze możesz udać się do mechanika. Taka usługa powinna Cię kosztować ok. 200 zł. Tutaj jednak znaczenie ma umiejscowienie odprysku. Usługa u mechanika nie będzie przeprowadzona, jeśli:

  • odprysk na szybie znajduje się w polu widzenia kierowcy i jest na tyle głęboki, że nie można się go pozbyć w 100%. Efekty profesjonalnego wypełnienia żywicą są spektakularne, jednak w tym przypadku nadal będą przeszkadzać w bezproblemowej jeździe. Pamiętaj, że również zmatowienia szyby mogą skutkować mandatem;
  • pęknięcie liniowe wchodzi pod uszczelkę lub znajduje się przy krawędzi szyby. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wymiana. Niestety koszty w takim wypadku rosną niemal czterokrotnie;
  • powstały odprysk na szybie samochodowej jest bardzo głęboki lub śladów jest kilka. Jedno uszkodzenie nie wpływa mocno na strukturę szyby, jednak dwa lub trzy odpryski stają się niebezpieczne dla Ciebie oraz pasażerów. W ekstremalnym wypadku sprawią, że szyba się rozkruszy;
  • uszkodzenie jest w formie linii. Tutaj mechanik nie jest w stanie wiele zdziałać, ponieważ tego typu defekty będą się powiększać. Szczelina jest tak wąska, że nie można wlać w nią żywicy. To jedyny przypadek, kiedy możesz nieco zwlekać z udaniem się do zakładu naprawczego.

Jeśli szyba kwalifikuje się do naprawy, poczekasz jedynie 45 minut i będziesz mógł ruszyć w dalszą podróż. W warsztacie najpierw są usuwane zanieczyszczenia, piasek oraz wilgoć z odprysku. Następnie w uszkodzone miejsce wlewana jest żywica utwardzana lampą UV. Całość zostaje wypolerowana, dzięki czemu szybie przywraca się 95% przejrzystości.

Może się też zdarzyć, że odprysk na szybie samochodowej będzie w takim miejscu, że nie unikniesz wymiany na nową. Kryteria wypełnienia ubytku zostały podane w akapicie wyżej. W takim wypadku pozostaje Ci poświęcić ok. 3 godzin oraz 700 zł na wstawienie nowej szyby (w standardowych, popularnych modelach samochodów). Po wymianie przez 3 dni należy omijać dziury i unikać wstrząsów, ze względu na klej, który musi mieć czas dobrze zastygnąć. Pamiętaj – nie warto narażać siebie i rodziny na konsekwencje w postaci rozsypania się przedniej szyby w trakcie jazdy. Bezpieczeństwo to komfort, na którym nie warto oszczędzać.

Odprysk na szybie a ubezpieczenie

Zgłoś odprysk na szybie, jeśli opłacasz autocasco (AC) lub zadbałeś o dodatkowe ubezpieczenie szyb wcześniej. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje dodatki w postaci samego ubezpieczenia szyb samochodowych do ogólnego ubezpieczenia samochodu w większej kwocie.

Szkodę najlepiej zgłosić do ubezpieczyciela zaraz po jej powstaniu. Dzięki temu będzie można poprosić rzeczoznawcę, który wyceni koszt naprawy oraz wskaże mechanika, do którego powinno się zgłosić. To zawsze profesjonalny i sprawdzony warsztat, który oferuje wysokie standardy usług. Istnieje również opcja, gdzie koszt naprawy zostanie Ci zwrócony.

Czy takie ubezpieczenie jest korzystne? Zdecydowanie tak. Przednia szyba samochodu jest nie tylko narażona na odpryski w trakcie jazdy. Ubezpieczenie obejmuje także sytuacje, kiedy szyba zostanie wybita przez wandali lub zniszczona przez połamane gałęzie drzewa w trakcie gwałtownych burz. Koszt takiego dodatku do polisy jest niewielki, natomiast korzyści, które zapewnia, pozwolą Ci spać spokojnie. Więcej na temat warunków przeczytasz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Kiedy ubezpieczenie nie zostanie wypłacone?

W znacznej większości przypadków ubezpieczenie pokrywa naprawę bądź wymianę szyby. Jedynie w wypadku, kiedy zaniedbanie jest po stronie właściciela samochodu, zgoda na sfinansowanie naprawy może nie zostać udzielona. Konkretne przypadki to:

  • niewłaściwa lub bardzo nieprofesjonalna wcześniejsza naprawa,
  • odprysk na szybie jest zrobiony z premedytacją,
  • szkoda wynika ze znacznego zaniedbania właściciela pojazdu.

Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, naprawa odbywa się nawet do dwóch dni od zgłoszenia szkody. Warsztat samochodowy zostanie z góry wyznaczony do realizacji naprawy lub wymiany szyby. Dodatkowo w dobrych ofertach ubezpieczeniowych cały proces odbywa się z minimum formalności oraz bezgotówkowo.

Wcześniej uwzględniliśmy przypadek powstania odprysku na szybie poprzez nieszczęśliwy wypadek. To najczęstszy z możliwych scenariuszy. Bardziej skomplikowana sytuacja następuje, kiedy odprysk jest zrobiony np. przez żwirek spadający z załadowanej po brzegi ciężarówki. Dziura w szybie może także powstać przez kamień, który wydostał się spod kół samochodu jadącego z przodu. Niewłaściwie zabezpieczone koła, brak fartuchów przeciwbłotnych… i odprysk gotowy.

W takiej sytuacji należy bardzo dokładnie udokumentować zdarzenie. Dowody muszą być jednoznaczne, z silnym wskazaniem na działanie osób trzecich. Następnie taki przypadek rozpatruje zakład ubezpieczeniowy.

Dobrze sprawdza się zamontowanie kamery samochodowej. Pozyskane w ten sposób materiały są brane pod uwagę, a korzystanie z wideorejestratora jest legalne na terenie Polski.

Odprysk na szybie. Co zrobić, kiedy znajduje się z tyłu lub z boku samochodu?

Wybierając ubezpieczenie OC rozszerzone o ubezpieczenie szyb, nie musisz się przejmować, jeśli na tylnej lub bocznej szybie pojawi się odprysk. Odszkodowanie zostanie uwzględnione.

Sprawa się komplikuje, kiedy szkoda dotyczy tylnej szyby połączonej na stałe z karoserią. Tutaj naprawa nie wchodzi w składki OC i jeżeli obawiasz się zniszczeń, należy zdecydować się na polisę AC. Ta opcja dotyczy także ubezpieczenia reszty szklanych komponentów samochodu. Pokryje szkody, które pojawią się na szyberdachu (lub dachu panoramicznym), lusterkach bocznych, światłach oraz szklanych elementów na stałe złączonych z szybą.

Ubezpieczenie uwzględnia natychmiastową pomoc w rozwiązaniu problemu. Gwarantuje skierowanie do dobrego warsztatu samochodowego, gdzie jeszcze tego samego dnia szyba powinna zostać wymieniona. Nie będzie to jednak oryginał, a szyba spełniająca wszystkie wymogi, zrobiona z wysokiej jakości materiałów. Co nie oznacza, że wymiana na oryginalne szkło jest niemożliwa. Zakład ubezpieczeniowy będzie miał obowiązek znaleźć jak najlepszy odpowiednik. Jeśli jednak żaden nie spełni wymogów, wówczas zamówione zostanie nowe, oryginalne szkło.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Porysowana szyba w aucie – czy ubezpieczenie to pokryje?

Ubezpieczenie OC pokryje wymianę czy naprawę porysowanych szyb, jeśli do szkody doszło w wyniku działania innego kierowcy, a Ty jesteś osobą poszkodowaną. Natomiast z ubezpieczenia szyb, które jest dodatkową opcją, porysowane szyby w samochodzie mogą być naprawione lub wymienione na nowe, zgodnie z oceną ich stanu przez ubezpieczyciela.

Czytaj dalej
mechanik poleruje szybę

Porysowana szyba w aucie – polerowanie czy wymiana?

Porysowana szyba w aucie obniża komfort jazdy i nie prezentuje się dobrze. Może wynikać z wieloletniej eksploatacji, zbyt intensywnego skrobania oszronionej szyby zimą lub być skutkiem uderzeń drobnych kamieni i piasku, np. podczas jazdy autostradą. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co zrobić z porysowaną szybą w samochodzie – polerować czy wymienić na nową? Jak niewielkim kosztem pozbyć się rys na szybie?

Czytaj dalej
Pęknięta przednia szyba auta

Pęknięta szyba w samochodzie a ubezpieczenie – co robić? Czy grozi mandat za jazdę z pękniętą szybą w aucie?

Szkoda szybowa należy do jednej z najczęściej zgłaszanych do ubezpieczycieli. Wystarczy niewielki kamyk, który uderzy w przednią szybę pojazdu w czasie jazdy, żeby pojawił się na niej mniejszy lub większy odprysk. Czy taka usterka oznacza konieczność wymiany tej części auta? Czy jej koszty może pokryć ubezpieczyciel?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę