UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – ile kosztuje?

W myśl przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przyczepka do samochodu stanowi pojazd mechaniczny. W efekcie także dla niej należy wykupić polisę OC. Co obejmuje ubezpieczenie przyczepki i jakie konsekwencje grożą za brak OC? Sprawdź w naszym poradniku.

przyczepka samochodowa

Przyczepka samochodowa – przepisy

Art. 4 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że każdy pojazd mechaniczny powinien posiadać polisę OC. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej ciąży na posiadaczu pojazdu. Nie ma przy tym znaczenia, czy pojazd jest używany, czy też nie. Nie każdy jednak wie, że w myśl przepisów ustawy o ruchu drogowym, a także ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, pojazdem mechanicznym jest także przyczepka do samochodu. Z tego względu również ona powinna być objęta obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Obowiązkowa polisa komunikacyjna jest przypisana do konkretnego pojazdu. W związku z tym osoby, które planują kupno przyczepki samochodowej, powinny pamiętać nie tylko o jej zarejestrowaniu, lecz także ubezpieczeniu. Niedopełnienie tego obowiązku grozi nałożeniem wysokich kar ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

To jednak nie koniec regulacji prawnych, o których należy pamiętać. Przyczepa lekka może być ciągnięta jedynie przez pojazd silnikowy, posiadający ważne badania techniczne, a także hak holowniczy. Jeżeli samochód go nie ma, hak można zamontować w dowolnym warsztacie samochodowym, a następnie zalegalizować w stacji kontroli pojazdów. Montaż haka powinien również zostać odnotowany w dowodzie rejestracyjnym wydanym dla samochodu.

Rejestracja przyczepy samochodowej

Rejestracja przyczepy lekkiej nie różni się znacząco od procedury rejestracji samochodu. By uzyskać tablice rejestracyjne, właściciel pojazdu lub osoba posiadająca pełnomocnictwo powinni zgłosić się do wydziału komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Do wniosku o rejestrację przyczepy należy dołączyć komplet dokumentów. Należą do nich:

 • faktura zakupu przyczepki lub też umowa sprzedaży,
 • karta pojazdu – o ile ją wydano,
 • świadectwo zgodności wydane przez producenta pojazdu,
 • potwierdzenie wniesienia opłat związanych z rejestracją.

Rejestracja przyczepy samochodowej wiąże się z koniecznością poniesienia kilku opłat, m.in. za:

 • wydanie dowodu rejestracyjnego (czasowego i stałego),
 • wydanie tablicy rejestracyjnej wraz z nalepką legalizacyjną,
 • dokonanie czynności ewidencyjnych, związanych z rejestracją pojazdu.

Całkowity koszt rejestracji przyczepki wynosi obecnie 121,50 zł. Nie jest przy tym konieczne dokonanie jej przeglądu technicznego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rejestracji nowej przyczepy należy dokonać, zanim pojazd wyjedzie z salonu. W przypadku przyczep sprowadzanych z zagranicy, na ich rejestrację właściciel ma 30 dni.

Używana przyczepka samochodowa – jak ją zarejestrować?

Przyczepka samochodowa używana i zarejestrowana przez poprzedniego właściciela wymaga ponownej rejestracji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedający pojazd nie ma obowiązku jego wyrejestrowania. Stąd też całość formalności związanych z przerejestrowaniem przyczepy ciąży na nowym właścicielu.

Jak zarejestrować przyczepkę kupioną na rynku wtórnym? Aby uzyskać nowy dowód rejestracyjny, należy zgłosić się do urzędu z kompletem dokumentów. Oprócz dokumentu potwierdzającego prawo własności pojazdu (faktura lub umowa sprzedaży), potrzebne będą także:

 • aktualny dowód rejestracyjny przyczepki do samochodu,
 • świadectwo zgodności lub odpis decyzji zwolnienia pojazdu z homologacji,
 • potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC,
 • karta pojazdu – o ile została wydana,
 • stara tablica rejestracyjna,
 • wypełniony wniosek o rejestrację przyczepki.

Należy również pamiętać o opłatach, z jakimi wiąże się rejestracja przyczepki. Koszt zależy od tego, czy nowy właściciel dokona zmiany tablic rejestracyjnych, czy też nie.

Ubezpieczenie przyczepki - co obejmuje?

Zarówno nowa, jak i używana przyczepka samochodowa powinna zostać objęta obowiązkową polisą OC. Należy ją wykupić w tym samym dniu, w którym dokonano rejestracji pojazdu w urzędzie. Co obejmuje OC przyczepy? W myśl art. 37 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, polisa chroni właściciela pojazdu przed odpowiedzialnością za szkody, do których doszło, gdy:

 • przyczepa nie była złączona z ciągnącym ją pojazdem silnikowym,
 • przyczepa odłączyła się od ciągnącego ją pojazdu silnikowego i przestała się już toczyć.

Kolizja z udziałem przyczepki samochodowej – z której polisy zostanie wypłacone odszkodowanie?

Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, w jaki sposób działa ubezpieczenie przyczepki i dlaczego zakup polisy OC jest obowiązkowy. Wiele wątpliwości wynika w szczególności z tego, że przyczepa nie jest pojazdem silnikowym, a tym samym nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Trzeba jednak zauważyć, że brak silnika nie dyskwalifikuje przyczepy jako pojazdu mechanicznego, przeznaczonego do poruszania się po drogach.

Jak działa ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej? Przepisy zawarte w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych pozwalają na rozróżnienie dwóch przypadków:

 • kolizji, do której doszło, gdy przyczepa była złączona z pojazdem silnikowym lub też odłączyła się od niego, ale nie przestała się toczyć,
 • kolizji, do której doszło, gdy przyczepa nie była złączona z pojazdem silnikowym lub też odłączyła się od niego i przestała się toczyć.

Szkody, do których dojdzie w pierwszym przypadku, zostaną pokryte z polisy wykupionej przez właściciela pojazdu, za pomocą którego była ciągnięta przyczepa. OC samochodu obejmuje w tym przypadku także złączone z nim pojazdy, bez względu na to, na kogo zostały zarejestrowane.

Po co zatem wykupywać polisę OC? Przyczepa lekka może spowodować szkody także wówczas, gdy nie jest złączona z pojazdem. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której przyczepka samoczynnie stoczy się lub też odłączy się od ciągnącego ją samochodu. W obu przypadkach może doprowadzić do wielu szkód, zarówno o charakterze materialnym, jak i osobowym. Bez posiadania polisy, właściciel przyczepki musiałby samodzielnie ponieść koszty związane z likwidacją szkód. Ubezpieczenie przyczepki pozwala na przeniesienie tego ryzyka na towarzystwo, w którym została zawarta umowa OC.

Ubezpieczenie przyczepki – jak kupić polisę?

W jaki sposób wykupić ubezpieczenie przyczepy: online czy bezpośrednio w placówce ubezpieczyciela? Zakres ochrony, obowiązującej w ramach polisy OC, niezależnie od towarzystwa, z którym zostanie podpisana umowa ubezpieczeniowa, jest podobny. Właśnie dlatego warto wcześniej zapoznać się z wysokością składki, jaką trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie. Tu pomocny może okazać się kalkulator OC przyczepy, za pomocą którego wyliczysz koszt zakupu polisy.

Jak działa aplikacja? Aby zapoznać się z propozycją ubezpieczyciela, wystarczy wpisać kilka informacji, m.in. na temat ładowności przyczepy, a także wieku pojazdu. Kalkulator OC jest łatwy w obsłudze i pozwala nie tylko poznać cenę składki, lecz także zamówić polisę przez internet. Dzięki temu ubezpieczenie OC przyczepy kupisz bez wychodzenia z domu.

Ubezpieczenie przyczepki – co grozi za brak polisy?

Zakup polisy OC dla przyczepki samochodowej jest obowiązkowy. Zaniedbanie tego obowiązku naraża właściciela pojazdu na karę, jaką może nałożyć UFG. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, podczas naliczania wysokości kary, do lekkich przyczep samochodowych stosuje się stawkę, której podstawę stanowi równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wymiar kary za brak OC zależy również od tego, przez jaki czas przyczepa nie będzie posiadała ważnej polisy. Jeżeli okres ten:

 • przekracza 3 dni - stosuje się stawkę wynoszącą 20% podstawy wymiaru kary, 
 • mieści się przedziale od 4 do 14 dni - stosuje się stawkę wynoszącą 50% kary,
 • przekracza 14 dni - stosuje się pełną stawkę.

Jakiej wysokości mandat może nałożyć na właściciela przyczepy UFG?

W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł, stąd maksymalna kara za brak OC przyczepy może wynieść nawet 933 zł.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Każdemu kierowcy może przydać się umiejętność jazdy z przyczepą. Przeprowadzka, zakup nowych mebli, wakacyjny wyjazd z rowerami - to sytuacje, gdy warto pomyśleć o lekkiej przyczepie, zwłaszcza że prawo jazdy kategorii B daje Ci takie uprawnienia. O czym należy pamiętać, zanim rozpoczniemy jazdę z przyczepą? Radzimy.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę