UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń funkcjonuje w segmencie ubezpieczeń majątkowych. Ubezpieczenia majątkowe obejmują majątek osobisty lub firmowy (np. samochód, mieszkanie, bagaż w podróży, mienie firmy) oraz odpowiedzialność cywilną (osobistą lub zawodową), a także ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (np. w podróży, w domu, w pracy, w szkole, na ulicy). Częścią tych ubezpieczeń są usługi assistance, które realizowane są we współpracy z AXA Assistance. Z ubezpieczeń majątkowych korzystają osoby indywidualne oraz firmy prowadzące działalność w Polsce, międzynarodowe korporacje oraz firmy polskie prowadzące działalność za granicą na całym świecie.
UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Wyniki finansowe UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
PODSTAWOWE INFORMACJE:
Nazwa spółki
UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna
Siedziba i adres Spółki
ul. Chłodna 51; 00-867 Warszawa
Telefon
+48 22 599 95 22
Fax
+48 22 555 05 00
Adres poczty elektronicznej
ubezpieczenia.korporacyjne@uniqa.pl
Infolinia
801 200 200
Kapitał zakładowy
141 730 747,00 zł
Skład Zarządu
Marcin Nedwidek – Prezes Zarządu
Adam Łoziak – Członek Zarządu
Mariusz Wójcik – Członek Zarządu
Daniela Sotirovic – Członek Zarządu
Jakub Machnik – Członek Zarządu
Piotr Lipa - Członek Zarządu
Rada Nadzorcza
Zoran Visnjic - Przewodniczący RN
Józef Karbowniczyn - Członek RN
Erik Leyers - Członek RN
Maciej Witucki - Członek RN
Olivera Böhm - Członek RN
Teymur Bagirov - Członek RN
Kurt Svoboda - Członek RN
Krisztián Kurtisz - Członek RN
Fritz Trafler - Członek RN
Saša Krbavac - Członek RN
Akcjonariusze
Uniqa Österreich Versicherungen AG z siedzibą w Wiedniu
NIP Spółki
1070006155
Regon Spółki
140806789
Sąd Rejestrowy
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr KRS
271543
UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. („Towarzystwo”) przyjęło do stosowania, w zakresie uwzględniającym zasadę proporcjonalności wynikającą ze skali i charakteru działalności, a także specyfiki Towarzystwa, zasady określone w „Zasadach Ładu Korporacyjnego dla Instytucji Nadzorowanych”, uchwalonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w dn. 22 lipca 2014 r. (dalej jako: „ZŁK”), odstępując od stosowania zasad określonych w § 16 ust. 1, § 24 ust. 1, § 28 ust. 4.
Niniejszym informujemy, iż Rada Nadzorcza Towarzystwa podjęła uchwałę o pozytywnej ocenie stosowania Zasad Ładu Korporacyjnego w 2021 r.
Jednocześnie wskazać należy na następujące okoliczności uzasadniające stanowisko Towarzystwa dotyczące odstąpienia od stosowania niektórych zasad wynikających z ZŁK:
1. Zasada wyrażona w § 16 ust. 1 ZŁK
„Właściwym jest, aby posiedzenia organu zarządzającego odbywały się w języku polskim. W razie konieczności należy zapewnić niezbędną pomoc tłumacza.”
Członkowie zarządu UNIQA TU S.A. nie są wyłącznie osobami polskojęzycznymi, wobec czego posiedzenia organu najczęściej odbywają się w języku angielskim. W razie potrzeby uzasadnionej okolicznościami obrady prowadzone są w języku polskim. W tym miejscu należy również zaznaczyć, że wszyscy członkowie zarządu biegle posługują się j. angielskim.
2. Zasada wyrażona w § 24 ust. 1 ZŁK
„Właściwym jest, aby posiedzenia organu nadzorującego odbywały się w języku polskim. W razie konieczności należy zapewnić niezbędną pomoc tłumacza.”
Posiedzenia organu nadzoru odbywają się w języku angielskim z uwagi na skład osobowy Rady Nadzorczej. Wszyscy członkowie Rady biegle posługują się językiem angielskim, wobec czego nie jest wymagana obecność tłumacza.
3. Zasada wyrażona w § 28 ust. 4 ZŁK
„Organ stanowiący dokonuje oceny, czy ustalona polityka wynagradzania sprzyja rozwojowi i bezpieczeństwu działania instytucji nadzorowanej.”
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy nie dokonuje oceny funkcjonowania polityki wynagrodzeń. W ocenie Spółki, dokonywanie oceny obowiązującej polityki wynagrodzeń przez organ stanowiący nie służy rozwojowi czy zwiększeniu bezpieczeństwa UNIQA TU S.A. i podlega Zarządowi oraz Radzie Nadzorczej. Odstąpienie od zasady uzasadnione jest również zbyt szerokim zakresem stosowania polityki wynagradzania.
Ponadto UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. nie dotyczy spełnianie następujących zasad:
1. Zasada wyrażona w § 8 ust. 4 ZŁK
„Instytucja nadzorowana, gdy jest to uzasadnione liczbą udziałowców, powinna dążyć do ułatwiania udziału wszystkim udziałowcom w zgromadzeniu organu stanowiącego instytucji nadzorowanej, między innymi poprzez zapewnienie możliwości elektronicznego aktywnego udziału w posiedzeniach organu stanowiącego.”
Zasada elektronicznego aktywnego udziału w posiedzeniach wszystkich akcjonariuszy dotyczy przede wszystkim spółek publicznych mających rozproszony akcjonariat, a UNIQA TU S.A. taką spółką nie jest. Ponadto, w ocenie Towarzystwa, istnieje szereg technicznych oraz prawnych czynników ograniczających możliwość zagwarantowania równego uczestnictwa za pośrednictwem środków elektronicznego przekazu. Dodatkowo istnieją wątpliwości dotyczące możliwości zapewnienia wykonywania prawa głosu w tej formie osobom wyłącznie do tego uprawnionym.
2. Zasada wyrażona w § 10 ust. 2 ZŁK
„Wprowadzanie uprawnień osobistych lub innych szczególnych uprawnień dla udziałowców instytucji nadzorowanej powinno być uzasadnione i służyć realizacji istotnych celów działania instytucji nadzorowanej. Posiadanie takich uprawnień przez udziałowców powinno być odzwierciedlone w podstawowym akcie ustrojowym tej instytucji.”
Akcjonariusze w UNIQA TU S.A. nie posiadają aktualnie osobistych uprawnień, jednakże wprowadzenie jakichkolwiek szczególnych uprawnień zostałoby odzwierciedlone w Statucie oraz byłoby uzasadnione i realizowane z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa.
3. Zasada wyrażona w § 11 ust. 3 ZŁK
„W przypadku, gdy decyzję o transakcji z podmiotem powiązanym podejmuje organ stanowiący wszyscy udziałowcy powinni posiadać dostęp do wszelkich informacji niezbędnych dla oceny warunków, na jakich jest ona przeprowadzana oraz jej wpływu na sytuację instytucji nadzorowanej.”
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w UNIQA TU S.A. nie podejmuje decyzji o transakcjach z podmiotem powiązanym.
4. Zasada wyrażona w § 49 ust. 4 ZŁK
„W instytucji nadzorowanej, w której nie funkcjonuje komórka audytu lub komórka do spraw zapewnienia zgodności uprawnienia wynikające z ust. 1-3 przysługują osobom odpowiedzialnym za wykonywanie tych funkcji.”
W UNIQA TU S.A. funkcjonują niezależne komórki audytu i zgodności z przepisami.
5. Zasada wyrażona w § 52 ust. 2 ZŁK
„W instytucji nadzorowanej, w której nie funkcjonuje komórka audytu lub komórka do spraw zapewnienia zgodności lub nie wyznaczono komórki odpowiedzialnej za ten obszar. Informacje, o których mowa w § 52 ust. 1 przekazują osoby odpowiedzialne za wykonywanie tych funkcji."
W UNIQA TU S.A. funkcjonują niezależne komórki audytu i zgodności z przepisami.
6. Zasada wyrażona w § 53 ZŁK
„Instytucja nadzorowana zarządzająca aktywami na ryzyko klienta powinna efektywnie zarządzać tymi aktywami tak, aby zapewnić niezbędną ochronę interesów klientów.”
UNIQA TU S.A. nie zarządza aktywami na ryzyko klienta.
7. Zasada wyrażona w § 54 ust. 1 ZŁK
„Instytucja nadzorowana powinna korzystać z dostępnych środków nadzoru korporacyjnego nad podmiotami - emitentami papierów wartościowych będących przedmiotem zarządzania, w szczególności, gdy poziom zaangażowania w papiery wartościowe jest znaczny lub wymaga tego ochrona interesów klienta."
UNIQA TU S.A. nie zarządza aktywami na ryzyko klienta.
8. Zasada wyrażona w § 54 ust. 2 ZŁK
„Instytucja nadzorowana zarządzająca aktywami na ryzyko klienta powinna wprowadzić przejrzyste zasady współdziałania z innymi instytucjami finansowymi przy wykonywaniu nadzoru korporacyjnego nad podmiotami - emitentami papierów wartościowych będących przedmiotem zarządzania."
UNIQA TU S.A. nie zarządza aktywami na ryzyko klienta.
9. Zasada wyrażona w § 54 ust. 3 ZŁK
"Instytucja nadzorowana zarządzająca aktywami na ryzyko klienta, tworzy i ujawnia klientom politykę stosowania środków nadzoru korporacyjnego, w tym procedury uczestniczenia i głosowania na zgromadzeniach organów stanowiących."
UNIQA TU S.A. nie zarządza aktywami na ryzyko klienta.
10. Zasada wyrażona w § 55 ZŁK
"Instytucja nadzorowana zarządzająca aktywami na ryzyko klienta powinna w swojej działalności unikać sytuacji mogących powodować powstanie konfliktu interesów, a w przypadku zaistnienia konfliktu interesów powinna kierować się interesem klienta, zawiadamiając go o zaistniałym konflikcie interesów."
UNIQA TU S.A. nie zarządza aktywami na ryzyko klienta.
11. Zasada wyrażona w § 56 ZŁK
"Instytucja nadzorowana zarządzająca aktywami na ryzyko klienta powinna wprowadzić przejrzyste zasady współdziałania z innymi instytucjami nadzorowanymi przy transakcjach przeprowadzanych na ryzyko klienta."
UNIQA TU S.A. nie zarządza aktywami na ryzyko klienta.
12. Zasada wyrażona w § 57 ZŁK
"Instytucja nadzorowana dokonując nabycia aktywów na ryzyko klienta powinna działać w interesie klienta. Proces decyzyjny powinien być należycie udokumentowany."
UNIQA TU S.A. nie zarządza aktywami na ryzyko klienta.
Na podstawie art. 49b, ust. 11 Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA jako jednostki zależne, nie sporządzają sprawozdania na temat informacji niefinansowych, ze względu na fakt sporządzenia przez jednostkę dominującą, mającą siedzibę na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, sprawozdania grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych, które obejmuje jednostkę dominującą i jej jednostki zależne.
Jednostką dominującą sporządzającą wskazane wyżej sprawozdanie jest spółka UNIQA Insurance Group AG z siedzibą w Wiedniu (Austria).
Zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zamieszcza na stronie www sprawozdanie grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych wraz z tłumaczeniem raportu na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Na podstawie art. 49b, ust. 11 Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA jako jednostki zależne, nie sporządzają sprawozdania na temat informacji niefinansowych, ze względu na fakt sporządzenia przez jednostkę dominującą, mającą siedzibę na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, sprawozdania grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych, które obejmuje jednostkę dominującą i jej jednostki zależne.
Jednostką dominującą sporządzającą wskazane wyżej sprawozdanie jest spółka UNIQA Insurance Group AG z siedzibą w Wiedniu (Austria).
Zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zamieszcza na stronie www sprawozdanie grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych wraz z tłumaczeniem raportu na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Na podstawie art. 49b, ust. 11 Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA jako jednostki zależne, nie sporządzają sprawozdania na temat informacji niefinansowych, ze względu na fakt sporządzenia przez jednostkę dominującą, mającą siedzibę na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, sprawozdania grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych, które obejmuje jednostkę dominującą i jej jednostki zależne.
Jednostką dominującą sporządzającą wskazane wyżej sprawozdanie jest spółka UNIQA Insurance Group AG z siedzibą w Wiedniu (Austria).
Zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zamieszcza na stronie www sprawozdanie grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych wraz z tłumaczeniem raportu na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Na podstawie art. 49b, ust. 11 Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA
jako jednostki zależne, nie sporządzają sprawozdania na temat informacji niefinansowych, ze względu na fakt sporządzenia przez jednostkę dominującą, mającą siedzibę na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, sprawozdania grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych, które obejmuje jednostkę dominującą i jej jednostki zależne.
Jednostką dominującą sporządzającą wskazane wyżej sprawozdanie jest spółka UNIQA Insurance Group AG z siedzibą w Wiedniu (Austria).
Zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zamieszcza na stronie www sprawozdanie grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych wraz z tłumaczeniem raportu na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Na podstawie art. 49b, ust. 11 Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń jako jednostki zależne, nie sporządzają sprawozdania na temat informacji niefinansowych, ze względu na fakt sporządzenia przez jednostkę dominującą, mającą siedzibę na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, sprawozdania grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych, które obejmuje jednostkę dominującą i jej jednostki zależne.
Jednostką dominującą sporządzającą wskazane wyżej sprawozdanie jest spółka UNIQA Insurance Group AG z siedzibą w Wiedniu (Austria).
Zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zamieszcza na stronie www sprawozdanie grupy kapitałowej na temat informacji niefinansowych wraz z tłumaczeniem raportu na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Skład członków zarządu

Marcin Nedwidek
Prezes UNIQA
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz MBA na London Business School. W UNIQA oprócz roli prezesa odpowiada też za detaliczny biznes ubezpieczeń majątkowych i na życie. Do AXA dołączył w 2018 roku. Pełnił funkcję członka zarządu i dyrektora obszaru klienta indywidualnego w części majątkowej. Wcześniej związany był z The Boston Consulting Group, gdzie odpowiadał za rozwój praktyki ubezpieczeniowej BCG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pracował też dla innej międzynarodowej firmy konsultingowej oraz banku inwestycyjnego w Londynie. W 2020 roku zdobył tytuł Finansisty Roku przyznawany przez redakcję Gazety Finansowej.

Adam Łoziak
Członek zarządu
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma uprawnienia radcy prawnego. Z grupą UNIQA jest związany od 2003 r. Do 2008 r. pełnił funkcję dyrektora Departamentu Sekretariat Generalny. Później objął stanowisko dyrektora oddziału UNIQA w Warszawie, a następnie dyrektora sprzedaży regionu centralnego UNIQA. Obecnie, jako członek zarządu, zajmuje się obszarem klienta korporacyjnego i mieszkalnictwa.

Mariusz Wójcik
Członek zarządu
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Obszar bancassurance i programów partnerskich rozwija od ponad dekady. Z branżą ubezpieczeniową związany jest od ponad 20 lat. W AXA pracuje od 14 lat. Początkowo odpowiadał za rozwój oferty produktowej w AXA Polska. Następnie pełnił funkcję dyrektora produktów dla krajów regionu CEE (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia i Ukraina). W 2013 roku objął funkcję członka zarządu AXA Polska odpowiedzialnego za rozwój obszaru bancassurance i programów partnerskich. Przed dołączeniem do AXA pracował w Domu Inwestycyjnym Xelion oraz w towarzystwie ubezpieczeniowym Nationale-Nederlanden.

Daniela Sotirovic
Członek zarządu
Ukończyła Zarządzanie Jakością na Wydziale Nauk Organizacyjnych Uniwersytetu w Belgradzie, uzyskując tytuł inżyniera nauk organizacyjnych ds. jakości. Od kilkunastu lat pracuje w branży ubezpieczeniowej. Karierę w ubezpieczeniach rozpoczęła w dużej międzynarodowej grupie finansowej w Serbii, gdzie odpowiadała za rozwój organizacji i procesy. Od 2007 roku jest związana z UNIQA, najpierw w UNIQA Serbia, a następnie UNIQA International, gdzie nadzorowała rozwój, projektowanie oraz wdrażanie efektywnych i wydajnych procesów ubezpieczeniowych w 11 krajach. Jako członek zarządu odpowiada za wsparcie klienta i IT.

Jakub Machnik
Członek zarządu
Ukończył kierunek Finanse i Bankowość na Uniwersytecie Łódzkim. Posiada dyplom MBA programu Executive MBA University of Quebec i Szkoły Głównej Handlowej oraz uprawnienia biegłego rewidenta. Jest związany z sektorem ubezpieczeń od 1999 roku, a od 2003 roku pracuje w UNIQA. Przed objęciem funkcji w zarządzie spółek UNIQA (2018 r.), był m.in. dyrektorem Departamentu Finansowego. Brał udział w projektach wdrożeń systemów IT (zarówno ubezpieczeniowych, jak i ERP), projektach optymalizacyjnych dotyczących złożonych procesów biznesowych oraz operacyjnym wdrożeniu regulacji Solvency II. Karierę zawodową rozpoczynał w audycie instytucji finansowych firm Arthur Andersen i Ernst&Young. Jako członek zarządu odpowiada za finanse i ryzyko.

Piotr Lipa
Członek zarządu
Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Ma stopień doktora nauk prawnych i uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata. Z grupą UNIQA jest związany od maja 2021 r. Pełnił funkcję dyrektora, a następnie dyrektora zarządzającego odpowiedzialnego za obszar HR, komunikacji i kultury organizacyjnej. Obecnie jako członek zarządu, zajmuje się obszarem HR, kulturą organizacyjną, marką i komunikacją, compliance, departamentem prawnym oraz sekretariatem generalnym.