Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?
Od 4 marca 2019 obowiązują nowe przepisy. To właśnie wtedy wszedł w życie kolejny wzór prawa jazdy. Co nowego zostało wprowadzone, czy każdy jest zobowiązany do takiej zmiany swojego dokumentu? W jakich sytuacjach konieczne jest wyrobienie nowego wzoru? I ważne pytanie – ile to kosztuje? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Termin ważności prawa jazdy – co musisz o nim wiedzieć?

Od paru lat, a konkretnie od 19 stycznia 2015 roku w naszym kraju nie wydaje się już bezterminowego prawa jazdy. Przepisy te weszły w życie w roku 2013. Aktualnie wygląda to inaczej, istnieje ograniczenie czasowe w postaci 15 lat. Czas ten może być jeszcze bardziej skrócony, wtedy, kiedy kierowca ma problemy zdrowotne, np. wadę wzroku. Tutaj okres ważności może być znacznie krótszy.

Wymianę takiego prawa jazdy będą musieli przeprowadzić wszyscy, których dokument został wydany przed 19 stycznia 2013 roku. Mogą to zrobić w przedziale czasowym od roku 2028 do 2033, wówczas będzie to już niezbędne. Każdy, kto złoży taki wniosek, otrzyma nowy wzór dokumentu. Co ważne, czynność ta wiąże się z uiszczeniem opłaty za wymianę prawa jazdy, a także opłatą ewidencyjną.

Wymiana prawa jazdy i dodatkowe badania lekarskie – czy to konieczne?

Oprócz tego pojawiło się pytanie dotyczące wykonywania dodatkowych badań lekarskich. Czy one również będą musiały być przeprowadzone jeszcze raz w sytuacji ubiegania się o nowe prawo jazdy? Tutaj kwestia ta uzależniona jest od tego, czy prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Jeżeli pojawił się taki warunek, wówczas będą one musiały być przeprowadzone po raz kolejny. Ważna jest ponadto kategoria prawa jazdy. Aby wymienić dokument, badanie zdrowotne będzie potrzebne przy kategoriach: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E lub D+E. Okres ważności dokumentu w tych przypadkach wynosi 5, a nie 15 lat.

Nowe prawo jazdy od roku 2019? Wymiana prawa jazdy a zmiana nazwiska

Od 4 marca 2019 roku prawo jazdy jest już wydawane według nowego wzoru. Nie ma na nim informacji na temat adresu. Jest to pewne ułatwienie, ponieważ dotychczas, kiedy kierowca zmienił adres zamieszkania, musiał również wnioskować o nowy dokument zawierający aktualne dane.

Prowadzący pojazdy jest zobowiązany wymienić prawo jazdy dopiero wtedy, kiedy minie okres, na jaki zostało ono wydane. Podobnie jest, gdy ważność straci konkretna kategoria prawa jazdy. Trzeba go także wymienić w sytuacji, kiedy zmieni się imię lub nazwisko konkretnego kierowcy.

Regulują to następujące podstawy prawne: Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 30 sierpnia 2016 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (Dz.U. z 2016 r., poz. 1377 z późna. zm.), a także Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j. t. Dz. U. z 2017 r., poz. 978 z późn. zm.).

Jak złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy i ile to kosztuje?

Zastanawiasz się – gdzie wymienić prawo jazdy? Istnieją dwie drogi wnioskowania o nowy dokument. Można samodzielnie udać się do odpowiedniego urzędu albo wysłać taki wniosek poprzez pocztę polską. Znajdziesz go na stronie obywatel.gov.pl. [1]

Wniosek taki należy dostarczyć do starostwa powiatu, zależnego od miejsca zamieszkania. A kiedy jest to miasto o prawach powiatu, wówczas należy udać się do urzędu miasta.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Za jeden egzemplarz należy zapłacić aktualnie 100 zł. To kwota należna za wydanie dokumentu. Do tego dochodzi jeszcze 50 gr za opłatę ewidencyjną.[1] https://obywatel.gov.pl/documents/10181/0/wniosek_prawo+jazdy.pdf/836da4b6-bfe3-4d2a-b732-4120ab79ecca

 

 

 

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

  • Terminowe ubezpieczenie na życie
  • Świadczenie na wypadek śmierci żywiciela rodziny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x