UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Okres karencji ubezpieczenia – jakich polis dotyczy?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie zawsze oznacza, że od razu możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Co więcej, w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz znaleźć informację, że w przypadku poszczególnych ryzyk ochrona zaczyna obowiązywać po różnym czasie. Mowa tutaj o okresie karencji. Czy okres ten występuje we wszystkich polisach?

ochrona ubezpieczeniowa

Karencja – co to jest?

Karencja to inaczej część okresu, na który zawarta została umowa ubezpieczenia, w którym zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności w pewnym zakresie ryzyk. Towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się w ten sposób przed ponoszeniem finansowej odpowiedzialności za zdarzenia, do których doszło przed zawarciem umowy albo takie, w przypadku których ubezpieczający się wie, że wkrótce do nich dojdzie. Przykładem jest ubezpieczenie turystyczne – ochrona najczęściej nie obowiązuje od razu, tylko po pewnym czasie. Zakład ubezpieczeń eliminuje w ten sposób ryzyko, że klient zawrze umowę wtedy, kiedy np. poważnie zachoruje na wakacjach.

Karencja w ubezpieczeniach jest zgodna z prawem – jest ona dopuszczalna w takim zakresie, jaki zostanie ustalony w umowie zawartej pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Przy czym karencja może wyłączyć na pewien okres jedynie część ryzyk, a nie wszystkie. 

Okres karencji bardzo rzadko występuje w ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie ma o nim mowy w komunikacyjnym ubezpieczeniu OC, ale istnieje w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia upraw. Tutaj odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się:

 • po 30 dniach – w przypadku ryzyka suszy i powodzi,
 • po 14 dniach – w przypadku gradu i wiosennych przymrozków,
 • od razu w dniu zawarcia umowy, o ile zawarto ją w terminie do dnia 1 grudnia.

Karencja jest stosowana przede wszystkim po to, żeby zapobiegać wyłudzeniom. Zgłoszenie szkody w okresie karencji nie spowoduje, że otrzymasz odszkodowanie – wtedy odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń jest wykluczona. Dlatego o zawarciu umowy powinieneś pamiętać wcześniej niż będziesz potrzebować ochrony. Np. jeśli zawrzesz umowę ubezpieczenia turystycznego będąc za granicą, to ochrona może zacząć obowiązywać np. dopiero po 3 dniach od dnia jej podpisania.

Karencja w ubezpieczeniu zdrowotnym i na życie

Okres, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe jest zwolnione z odpowiedzialności może dotyczyć różnych polis, ale szczególnie warto tutaj wspomnieć o ubezpieczeniu na życie. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z ochrony, zapoznaj się z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia. Znajdziesz tam informację, ile wynosi okres karencji ubezpieczenia dla poszczególnych ryzyk.

Na przykład w przypadku urodzenia dziecka okres ten wynosi od 3 do 12 miesięcy, ale najczęściej jest to 9 miesięcy. Przyjście na świat potomka wiąże się z otrzymaniem środków od zakładu ubezpieczeń, ale najczęściej nie wtedy, jeśli kobieta, podpisując umowę, będzie już w ciąży. Inne przykładowe okresy karencji:

 • poważne zachorowanie – od 3 miesięcy do nawet kilku lat,
 • opieka medyczna w czasie ciąży – najczęściej 9 miesięcy,
 • pobyt w szpitalu – często jest to miesiąc,
 • samobójstwo – np. 24 miesiące,
 • operacja chirurgiczna – od 3 do 6 miesięcy.

Są to tylko przykładowe okresy – w umowie możesz natrafić na inne. Jaki jest cel tak długiego czasu karencji np. w przypadku samobójstwa? Towarzystwo ubezpieczeniowe chce zminimalizować ryzyko i uniknąć tego, by klient, który ma problemy, odebrał sobie życie m.in. po to, żeby jego rodzina otrzymała odszkodowanie. Okresy karencji są efektem wieloletnich doświadczeń ubezpieczycieli. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2017 roku tylko w zakresie ubezpieczenia na życie doszło do ujawnionych prób wyłudzeń na kwotę 18 mln zł.

Okres karencji pojawia się również w innych ubezpieczeniach, takich jak:

 • Ubezpieczenie zwierząt – zakłady ubezpieczeń chcą się zabezpieczyć na wypadek ubezpieczenia zwierzęcia, które było chore już w dniu zawarcia umowy.
 • Ubezpieczenie domu i mieszkania – często karencja obejmuje ryzyko powodzi.
 • Ubezpieczenia medyczne – może zakładać np. 6 miesięcy karencji na wszystkie ryzyka.

Pamiętaj o okresie karencji

Świadomość istnienia okresu karencji jest bardzo ważna choćby z tego powodu, żebyś nie czekał z zawarciem umowy np. ubezpieczenia turystycznego aż do samego wyjazdu. Najczęściej okres karencji wynosi w tym przypadku od 2 do 7 dni. Jeśli zatem lubisz rezerwować wakacje na ostatnią chwilę i korzystasz z ofert last minute, to miej świadomość, że zakup ubezpieczenia w dniu wyjazdu najpewniej nie zapewni ci ochrony już od pierwszego dnia urlopu. Ubezpieczeniem warto zainteresować się wcześniej również z tego względu, żeby mieć możliwość zapoznania się z OWU.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Auto jadące drogą

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Przeważnie ulega ona przedłużeniu na kolejny rok po wygaśnięciu poprzedniej polisy. Nie można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to możliwe jedynie w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC, oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w…

mężczyzna prowadzi auto

W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają polisy OC automatycznie na kolejne 12. miesięcy. Najczęstszą przyczyną takiego obrotu spraw jest zaleganie z opłatami. Nieprzedłużenie ubezpieczenia OC, występuje także w związku z brakiem zgłoszenia chęci kontynuacji polisy po zmianie właściciela auta.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę