Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Ile można mieć punktów karnych

Każdy kierowca wie, że za wykroczenia drogowe otrzymujemy nie tylko kary finansowe ale również, co nierzadko bardziej dokuczliwe, punkty karne. Punkty kumulują się i gdy kierowca będzie miał na swoim koncie łącznie 24 punkty, traci prawo jazdy. Aby odzyskać dokument uprawniający do kierowania pojazdem, musi ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Punkty karne kasują się po roku od ich otrzymania, więc jeżeli kierowca dostał kilka mandatów, może stracić rachubę ile punktów już uzbierał, które są aktualne, a które już się przeterminowały.

Gdzie sprawdzić liczbę punktów karnych

Do tej pory, aby sprawdzić liczbę zebranych punktów karnych należało udać się na komisariat policji. Od 24 kwietnia tego roku możemy poznać stan naszych punktów karnych przez Internet. Jest to bezpłatna e-usługa udostępniona w ramach systemu CEPiK 2.0. Aby z niej skorzystać wystarczy wejść na portal Obywatel.gov.pl. Trzeba też posiadać profil zaufany (eG0). Można go założyć rejestrując się na stronie pz.gov.pl (należy potem potwierdzić swoją tożsamość ważnym dokumentem tożsamości w Punkcie Potwierdzającym) lub bez wychodzenia z domu np. korzystając z usługi banku, który oferuje usługi bankowości elektronicznej.

To usprawnienie pomoże kierowcom kontrolować liczbę zebranych punktów karnych. Jest też szansa, że ograniczy nadmierną brawurę piratów drogowych.

Co sprawdzisz w systemie CEPIK?

Obecnie w systemie CEPiK konta posiadają jedynie kierowcy, którzy mają na swoim koncie od 1 do 23 punktów karnych. Na swoim profilu można sprawdzić nie tylko sumę zgromadzonych punktów ale także datę i miejsce ich otrzymania, rodzaj wykroczenia za jakie zostały przyznane, dane kierowcy i informacje o pojeździe biorącym udział w zdarzeniu drogowym. Te dane pobierane są bezpośrednio z baz danych policji.

Punkty karne, które obejrzysz w CEPiK podzielone są na dwie grupy – aktywne i tymczasowe. Punkty aktywne to te, które zostały już przyznane kierowcy i są przypisane do jego konta. W systemie widać także punkty tymczasowe czyli takie, które były przyznane ale kierowca odmówił ich przyjęcia i toczy się w ich sprawie postępowanie sądowe.

Kogo jeszcze mogą interesować nasze punkty?

Usługa „Sprawdź swoje punkty karne” jest poufna bo liczba zgromadzonych punktów karnych widoczna jest wyłącznie dla ich posiadacza. Ale w przyszłości z tej wiedzy mogą chcieć skorzystać także np. zakłady ubezpieczeń. Na podstawie zebranych punktów karnych można wnioskować o użytkowniku pojazdu i jego stylu jazdy. Czy jest bezpiecznym kierowcą, czy dużo jeździ, czy nie przekracza prędkości. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego kierowca przestrzegający przepisów jest klientem lepiej rokującym, jest mniej narażony na wypadek. A to może wpłynąć na wysokość składek za ubezpieczenie samochodowe.

Co jeszcze będzie się działo w CEPiK?

W ramach programu CEPiK 2.0 przygotowywane są kolejne etapy wdrożenia e-usług. „Sprawdź swoje punkty karne” to dopiero pierwsza z sześciu planowanych usług. Niedługo będziemy mogli sprawdzić także historię pojazdu (wypadki w jakich brał udział, przyznane mandaty); dane kierowcy (kategorię prawa jazdy, uprawniania); dostępna będzie usługa dla kierowców zawodowych, dzięki której będą oni mogli dać pracodawcy dostęp do osobistych danych np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych; CEPiK da możliwość znalezienia godnych zaufania szkół jazdy oraz będzie nas powiadamiał o terminach badań technicznych pojazdu, wygaśnięcia ubezpieczenia OC samochodu, itp. Całość planowanych wdrożeń powinna zakończyć się w drugiej połowie 2018 roku.

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

  • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x