Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Ubezpieczenie OC należy do obowiązkowych kosztów każdego właściciela auta. Brak wykupionej polisy wiąże się z nałożeniem na kierowcę wysokiej kary pieniężnej. Dlatego tak ważne jest, aby terminowo opłacać konieczne składki. Problem pojawia się wtedy, kiedy nowy właściciel nie wie, czy auto zostało ubezpieczone. Albo nie pamięta, do kiedy jest ważna taka polisa. Co można zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Kiedy konieczne jest sprawdzenie ubezpieczenia samochodu?

Zazwyczaj zdobycie tej informacji nie stanowi problemu. Wystarczy zajrzeć do dokumentów dotyczących opłaconego OC. Znajduje się tam data informująca o tym, kiedy dana polisa traci swą ważność. Trudność może pojawić się jednak w innych sytuacjach. Jest tak na przykład wtedy, kiedy dojdzie do stłuczki. Uszkodzenia Twojego samochodu zostaną sfinansowane z OC drugiego uczestnika kolizji, pod warunkiem, że ma on wykupioną i ważną polisę.

Brak takiej polisy nie jest zjawiskiem rzadkim. W roku 2018, od początku stycznia do końca września Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawił aż 68 tysięcy wezwań do zapłaty za polisę. Rok wcześniej, w analogicznym okresie, było ich o 10 proc. mniej.[1]

A co kiedy kupujemy samochód, którego historii nie jesteśmy w 100% pewni? Tutaj także konieczne jest przeanalizowanie ważności dokumentów. Zatem jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Wyjaśniamy!

Gdzie umieszczone są dane na temat polisy samochodów?

Ważność polisy OC jest kwestią bardzo ważną, dlatego konieczne jest ewidencjonowanie i monitorowanie tych informacji. Rolę tę spełnia Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK), a także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). To tu każdy postronny może uzyskać potrzebne mu informacje na temat aktualnego stanu polisy auta. Pod warunkiem, że dysponuje kilkoma informacjami. Co do nich należy?

Jak sprawdzić ważność polisy OC – istotne informacje!

Potrzebny będzie numer VIN, czyli po prostu numer nadwozia pojazdu. Gdzie go szukać? Po pierwsze w dokumentach auta, umieszczony jest bowiem na początkowej stronie dowodu rejestracyjnego – pozycja E. Po drugie zawsze znajduje się na pojeździe, a dokładnie po wewnętrznej stronie przedniej ściany, czyli obok drzwi.

Potrzebna będzie oprócz tego data pierwszej rejestracji samochodu. Ona również umieszczana jest na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego – pozycja B. Dodatkowo znaczenie ma oprócz tego numer rejestracyjny. W dokumentach znajduje się na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego – pozycja A.

Sprawdzanie OC online – jak to działa?

Wygenerowanie takiego raportu nie jest trudne, można to zrobić poprzez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a także przez SI CEPiK, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Sprawdzenie zawartości tej drugiej bazy dokonuje się po wejściu na stronę HistoriaPojazdu.gov.pl. CEPiK to też baza wiedzy, którą warto sprawdzić przed zakupem samochodu. Można się z niego dowiedzieć, kiedy auto zostało zakupione przez aktualnego właściciela, a także jak prezentuje się stan licznika w dniu ostatniego badania technicznego.

Sprawdzenie polisy oc po numerze można również wykonać za pomocą urządzeń mobilnych. Opcja taka daje dużą elastyczność, nie ma tu ograniczenia czasowego, wystarczy skorzystać ze specjalnych aplikacji CEPiK i UFG.


[1] https://pieniadze.rp.pl/ubezpieczenia/inne-polisy/18719-brak-polisy-ocRekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

  • Terminowe ubezpieczenie na życie
  • Świadczenie na wypadek śmierci żywiciela rodziny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x