Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Niewielu Polaków ma AC

  Zgodnie z polskimi przepisami, posiadanie polisy AC nie jest obowiązkowe. Według danych zebranych przez Komisję Nadzoru Finansowego, w 2013 r oku liczba sprzedanych ubezpieczeń Autocasco była o 75 proc. niższa w, porównaniu do obowiązkowego OC. Właściciele samochodów często nie decydują się na AC nawet jeśli wiedzą, że ceny tej polisy w Polsce nie są wysokie, ale utrzymują się w średniej europejskiej (dane Insurance Europe za 2015 rok). Być może kierowcy nie wybierają AC, ponieważ nie znają korzyści, które niesie za sobą ubezpieczenie tego typu? Dlaczego więc warto zdecydować się na zakup polisy Autocasco?

 2. AC nie tylko przydaje się przy poważnych wypadkach komunikacyjnych

  Samochodów zarejestrowanych w Polsce coraz więcej – w ciągu minionych 20 lat ich liczba się potroiła. Aut przybywa, szosy są coraz bardziej zatłoczone. Stąd też każdy kierowca musi się liczyć z tym, że prędzej czy później również i jego czeka udział w kolizji. Nie musi być to od razu poważny wypadek, którego skutkami są uszczerbek na zdrowiu i poważne uszkodzenie pojazdu. Nawet stłuczka na parkingu to źródło stresu, szczególnie w sytuacji, gdy kierowca jest sprawcą zdarzenia, a nie poszkodowanym. W takiej sytuacji polisa OC nie ma zastosowania, a więc jedynym sposobem, aby otrzymać odszkodowanie jest wypłata z tytułu polisy Autocasco. Podobnie sytuacja wygląda, gdy poszkodowany nie jest w stanie uzyskać danych sprawcy kolizji (np. gdy zbiegnie on z miejsca zdarzenia, albo, gdy kierowca dopiero po jakimś czasie zauważy uszkodzenie auta w postaci wgniecenia nadwozia lub rysy). Wówczas finansową rekompensatę za poniesione szkody również zapewni polisa Autocasco. Opisane powyżej zdarzenia nie są jedynymi, przed którymi chroni ubezpieczenie AC

 3. Zakres ubezpieczenia Autocasco

  Co do zasady, polisa AC stanowi dobrowolne ubezpieczenie pojazdu (nie tylko samochodu osobowego, ale też dostawczych oraz motocykli) od następstw zdarzeń losowych mogących wystąpić w toku ich użytkowania. Zakres ochrony różni się między towarzystwami ubezpieczeniowymi oferującymi polisy AC, ale można wskazać najbardziej podstawowe przypadki, gdy Autocasco ma zastosowanie. Wspomniano już o najbardziej oczywistej sytuacji, czyli kolizji, której posiadacz AC jest sprawcą lub, gdy nie można ustalić winnego zdarzenia drogowego. Kradzież samochodu lub elementu jego wyposażenia to kolejna sytuacja, od której można się ubezpieczyć wykupując Autocasco. Warto wspomnieć, że z ochrony tego typu powinni skorzystać nie tylko właściciele aut klasy premium, ale też popularniejszych modeli, bowiem one również mają „wzięcie” wśród złodziei. Ochrona przed kradzieżą wyposażenia to natomiast sposób na rekompensatę finansową w przypadku, gdy skradzione zostanie radio lub kołpaki. Polisa AC chroni też na wypadek uszkodzeń samochodu będących następstwem aktów wandalizmu: przebitych opon, porysowanego lub pomalowanego sprayem nadwozia, albo oderwanych ozdób karoserii. Działalność człowieka to nie jedyne, co może mocno uszkodzić, a nawet zniszczyć samochód lub motocykl – trzeba też pamiętać o wpływie sił natury, które również potrafią być niszczycielskie. Samochód zalany przez powódź lub z dachem zmiażdżonym przez zerwaną z powodu wichury gałąź – takie przypadki nie należą do rzadkości. Uzyskanie odszkodowania za poniesioną na ich skutek szkodę zapewni posiadanie ubezpieczenia Autocasco.

 4. Ryzyka nazwane czy all risk?

  Decydując się na zakup polisy AC kierowca powinien zwrócić uwagę na formułę ochrony. Może ona występować w formie ryzyk nazwanych lub w opcji All-Risk (wszystkie ryzyka). W pierwszym przypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko i wyłącznie wtedy, gdy szkoda nastąpiła w następstwie określonych w OWU sytuacji. All-Risk chroni natomiast na wypadek wystąpienia jakichkolwiek zdarzeń, które zakończyły się uszkodzeniem pojazdu. Wymienić można tutaj takie, na pierwszy rzut oka niespotykane (a jednak zdarzające się) przypadki, jak: uszkodzenie dachu przez spadający meteoryt, przewody hamulcowe przegryzione przez myszy lub karoseria zniszczona przez wrony rozbijające o nią skorupy orzechów. Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, chociaż droższe, bez wątpienia jest lepszym wyborem, bo czyni zakres ochrony najszerszym. Przed zakupem polisy właściciel pojazdu powinien też sprawdzić, czy umowa obejmuje franszyzę integralną – pewną wartość szkody (np. 300 zł), poniżej której ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Przed wyborem polisy AC kierowca powinien określić czy chce mieć udział własny, czyli w praktyce oznacza to, że będzie musiał pokryć w takim procencie koszt naprawy auta  z własnych środków (resztę kwoty wypłaci już ubezpieczyciel). Udział własny może wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczeniowej, ale kierowca może z niego zrezygnować.. Oczywiście kluczowym aspektem przy wyborze AC jest całkowita suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, która TU wypłaci w przypadku wystąpienia szkody.  Po kolizji ubezpieczyciel dokona ponownej wyceny wartości pojazdu i na jej podstawie wypłaci odszkodowanie, co może spowodować zmniejszenie sumy ubezpieczenia. Istnieje możliwość wykupienia stałej sumy ubezpieczenia, ale znów - wpływa to na wysokość składki.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

 • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
 • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x