Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się uznaniem wśród rodzimych kierowców. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich zadowalający stan oraz cenę. Nie wystarczy jednak znaleźć sprzedawcę i kupić wybrany pojazd. Przed rejestracją w kraju należy dopełnić jeszcze kilka dodatkowych formalności. Jakich? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.   


Zakup auta z zagranicy – o czym pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że zakup samochodu sprowadzanego z zagranicy nie różni się niczym od kupna pojazdu w lokalnym komisie lub salonie. Sam proces w dużej mierze wygląda tak samo, przeszukujemy oferty, wybieramy auto i dogadujemy się w kwestii opłat. W przypadku sprowadzonych pojazdów pojawiają się jednak dodatkowe formalności. Pierwszą z nich będzie opłata akcyzy za samochód. 

Akcyza za samochód – co to takiego?

Czym jest podatek akcyzowy? Akcyza to opłata, do której zobowiązany jest każdy kierowca chcący zarejestrować w Polsce pojazd nabyty za granicą. Dotyczy ona wszystkich sprowadzanych aut, zarówno nowych, jak i używanych. Gdzie opłacić akcyzę za samochód? Kiedyś opłaty dokonywało się w Urzędzie Celnym, dziś można to zrobić w Urzędzie Skarbowym. Po opłaceniu akcyzy należy pobrać zaświadczenie o jej uregulowaniu. Formalności można dopełnić także przez Internet, wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Czas na opłacenie akcyzy wynosi 30 dni od momentu sprowadzenia auta.

Dodatkowym wymogiem jest złożenie „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego”, znanego także jako AKC-U. Jest on istotny podczas nabywania aut w krajach należących do Unii Europejskiej. Nabywca musi złożyć taki wniosek w ciągu 14 dni od uiszczenia opłaty akcyzowej. Jeśli pojazd będzie mieć kilku właścicieli, każdy z nich musi złożyć osobny wniosek. Do składanej deklaracji należy dołączyć także kilka niezbędnych dokumentów: kopię umowy kupna – sprzedaży, wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego opłatę akcyzy za samochód, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej oraz dokumenty pojazdu.   

Jaka jest wysokość akcyzy za samochód?

Istotne w kwestii zakupu auta z zagranicy jest także wysokość opłaty za sprowadzane auto. Na szczęście stosowany przez Urząd Skarbowy przelicznik jest przejrzysty, dzięki czemu wszystkich obliczeń można dokonać samodzielnie. W ten sposób dodatkowe wydatki związane z akcyzą można uwzględnić już na etapie wyboru konkretnego modelu auta.   

Podczas obliczania wysokość akcyzy bierze się pod uwagę dwa czynniki – cenę oraz pojemność silnika danego pojazdu. Na początek warto przeliczyć cenę auta na rodzimą walutę, uwzględniając przy tym bieżący kurs złotówki względem euro (można to sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego). Zakładając, że cena nabywanego pojazdu wynosi 3000 €, to po przeliczeniu wyniesie ona 12600 zł (przy kursie euro równym 4,2 zł).

Następnie można przejść do obliczenia wysokości podatku akcyzowego. Obecnie obowiązują dwie stawki – 3,1% dla aut o pojemności silnika do 2000 ccm oraz 18,6% dla pojazdów przekraczających tę wartość. Pozostaje już tylko wyliczyć procent od całkowitej ceny auta. W pierwszym przypadku podatek wyniesie 390,6 zł, natomiast w drugim 2343,6 zł.


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

  • Terminowe ubezpieczenie na życie
  • Świadczenie na wypadek śmierci żywiciela rodziny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x