UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Akcyza za samochód sprowadzony z zagranicy – ile wynosi?

W 2019 roku padł rekord pod względem liczby sprowadzonych przez Polaków pojazdów. Do naszego kraju trafiło 1 009 184 aut, co oznacza wynik o 0,59 proc. wyższy niż rok wcześniej, który wówczas też był rekordowy. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Należy je przeprowadzić zgodnie z przepisami. Jedną z nich jest zapłacenie akcyzy.

Na parkingu stoją samochody których właściciele nie wiedzą jak zapłacić akcyzę za samochód

ZAPŁATA AKCYZY ZA SAMOCHÓD Z ZAGRANICY

Wspomniane dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar mówią o rekordzie sprowadzonych z zagranicy aut. Co ciekawe, z rekordowym wynikiem mieliśmy również do czynienia w przypadku zakupu nowych samochodów – był to dobry rok dla branży motoryzacji w Polsce.

Czym jest akcyza? To podatek od niektórych rodzajów wyrobów. Jako członkowie Unii Europejskiej mamy wspólny system podatku akcyzowego, który dotyczy wyrobów energetycznych, energii elektrycznej, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych. Natomiast w przypadku samochodów z zagranicy, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych czy wyrobów nowatorskich leży to już w gestii poszczególnych państw.

STAWKI AKCYZY NA SAMOCHODY

Po sprowadzeniu auta masz 30 dni na zapłacenie podatku i zadeklarowanie w urzędzie. Ile wynosi akcyza samochodowa? Obecnie obowiązują następujące stawki:

  • w przypadku pojazdu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3 – 3,1 proc. wartości pojazdu,
  • przy pojemności większej niż 2000 cm3 – 18,6 proc. wartości pojazdu.

Teoretycznie na opłacenie akcyzy masz 30 dni, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Dopiero po uregulowaniu podatku akcyzowego otrzymasz oświadczenie, które jest niezbędne do zarejestrowania pojazdu.

AKCYZA OD SAMOCHODU HYBRYDOWEGO

Rząd zapowiadał, że będzie prowadzić działania zmierzające do zwiększania liczby aut elektrycznych i hybrydowych w Polsce. Jedną z obietnic było to, że po polskich drogach do 2025 roku będzie jeździć milion takich aut. Jak na razie wyniki są dalekie od oczekiwanych, ale rząd zrobił ważny krok, żeby zachęcić kupujących do inwestowania w ekologiczne samochody. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje niższa kwota akcyzowa dla samochodu typu hybryda i hybryda plug-in o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3. Oto ile według nowych przepisów wynosi akcyza od sprowadzonego samochodu, w zależności od rodzaju auta:

  • samochody osobowe hybrydowe plug-in o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3 – 9,3 proc.,
  • samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3 – 9,3 proc.,
  • samochody osobowe hybrydowe o pojemności silnika do 2000 cm3 – 1,55 proc.

Jak widzisz, podatek akcyzowy od samochodów tego typu obniżono o 50 proc.

AKCYZA ZA SPROWADZONY SAMOCHÓD – ZWOLNIENIA

Nie w każdym przypadku sprowadzenie do Polski samochodu osobowego będzie wiązać z koniecznością wniesienia opłaty celnej za auto. Akcyzy nie zapłacisz, jeśli:

  • Przewozisz go jako osoba fizyczna i przybywasz do Polski na pobyt stały lub powracasz do naszego kraju z czasowego pobytu w innym kraju Unii Europejskiej.
  • Przewozisz go jako osoba fizyczna, jest to auto odziedziczone lub masz prawo do użytkowania tego pojazdu w innym kraju Unii Europejskiej.
  • Jest to pojazd elektryczny lub napędzany wodorem.
  • Jest to pojazd hybrydowy z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 – ten przepis wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 roku.
  • Jest to specjalistyczny środek transportu sanitarnego, przeznaczony do działalności leczniczej, która polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez podmioty wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

To wybrane przypadki, w których obowiązuje zniesienie akcyzy na samochody. Takich wyjątków jest więcej, ale jeśli nabywasz standardowe auto, akcyza obowiązuje.

JAK ZAPŁACIĆ AKCYZĘ ZA SAMOCHÓD?

Nie musisz iść do urzędu celnego, by uiścić wymaganą akcyzę. Podatnik może skorzystać z usługi online pozwalającej na złożenie deklaracji akcyzowej od samochodu i opłatę wymaganej kwoty. Zobowiązane są do tego osoby, które dokonują:

  • wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu,
  • modyfikacji konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu na osobowy,
  • nabycia lub zgłoszenia posiadania auta niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju.

Po złożeniu deklaracji akcyzowej na druku AKC-US możesz dokonać zapłaty podatku akcyzowego na dwa sposoby:

  • Poprzez swój profil w serwisie PUESC (portal administracji skarbowo-celnej), wybierając opcje „Status ePłatności” oraz „Do zapłaty” w sekcji „Mój pulpit-> Moje sprawy i dokumenty -> Dokumenty”. Po opłaceniu akcyzy status zmieni się na „Transakcja zrealizowana”. Kwota zapłacona online zostanie powiększona o prowizję w wysokości 59 groszy.
  • Z wykorzystaniem przelewu tradycyjnego do US w serwisie transakcyjnym swojego banku.

Po opłaceniu podatku akcyzowego otrzymasz potwierdzenie zapłaty PZAS w swoim profilu w serwisie PUESC. Powinno ono zostać wysłane w ciągu dwóch dni roboczych po uiszczeniu kwoty wskazanej w deklaracji akcyzowej. Byś mógł uregulować akcyzę za pośrednictwem portalu PUESC, musisz założyć konto online, co wymaga potwierdzenia danych podpisem z Profilu Zaufanego, np. poprzez ePUAP.

DEKLARACJA AKCYZOWA NA SAMOCHÓD

Jak już wiesz, termin opłacenia akcyzy za samochód wynosi 30 dni od dnia zakupu. Poza tą opłatą musisz jeszcze złożyć „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U”. Masz na to 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Deklarację możesz złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo‑Celnych. Żeby móc zarejestrować auto, potrzebujesz zaświadczenia o zapłacie akcyzy. Aby je uzyskać, musisz złożyć:

  • wypełnioną deklarację AKC-U,
  • wniosek o wydanie zaświadczenia,
  • dowód wpłaty akcyzy,
  • kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu,
  • dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,
  • tłumaczenia dokumentów auta.

Po otrzymaniu zaświadczenia możesz już zarejestrować pojazd w Polsce.

W przypadku auta sprowadzanego do Polski z zagranicy, używanego, które dotąd zarejestrowane było w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej musisz dostarczyć również następujące dokumenty:

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • kartę pojazdu (o ile została wydana),
  • potwierdzenie pozytywnego badania technicznego,
  • dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie wszystkich spłat.

Pamiętaj również o ubezpieczeniu OC. Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu powinieneś zawrzeć roczną umowę takiego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobisz, to grożą ci kary, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy musisz liczyć się z licznymi kosztami. Musisz przerejestrować auto w urzędzie, a przy tym ponieść pewne opłaty. Wśród nich jest również akcyza. Samochód z zagranicy jest objęty takim podatkiem, ale są wyjątki od reguły. Sprawdź, kiedy zastosowanie znajduje zwolnienie z akcyzy za pojazd sprowadzony z zagranicy? Jakie samochody są zwolnione z akcyzy?

Jeśli decydujesz się na sprowadzenie auta z zagranicy, licz się z kosztami. W przypadku samochodów, które z różnych powodów nie mogą przekroczyć granicy kraju na własnych kołach, musisz doliczyć koszty wynajęcia lawety i tankowania. Natomiast już w Polsce powinieneś przejść procedurę rejestracji sprowadzonego auta oraz uregulować należną fiskusowi opłatę. Jak zapłacić akcyzę za samochód?

auto z kierownicą po prawej stronie

Polacy od lat chętnie sprowadzają samochody z zagranicy, np. Niemiec, Francji czy Anglii. Używane auta, które pochodzą z innych państw, często są tańsze i możemy je zakupić w dobrym stanie technicznym. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak wiele osób decyduje się na kupienie pojazdów poza granicami Polski. Jak wygląda ubezpieczenie anglika w Polsce w 2021 roku? Co warto wiedzieć o samochodach sprowadzanych z Anglii?

szczęśliwa rodzina w aucie

Wyjazd samochodem za granicę może wiązać się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, w tym, m.in. kolizją lub wypadkiem drogowym. Dlatego też przed podróżą warto upewnić się o tym, czy wykupiona polisa OC obowiązuje w miejscu, do którego się udajemy i jaki jej jest zakres ochrony.

szczęśliwa rodzina w samochodzie

Właściciel samochodu kupionego za granicą powinien go ubezpieczyć najpóźniej 30. dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski. W innym przypadku na kierowcę może zostać nałożona wysoka kara finansowa. Samochód kupiony za granicą można ubezpieczyć jeszcze przed zarejestrowaniem go w Polsce.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę