Ubezpieczenie OC samochodu kupionego za granicą

Właściciel samochodu kupionego za granicą powinien go ubezpieczyć najpóźniej 30. dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski. W innym przypadku na kierowcę może zostać nałożona wysoka kara finansowa. Samochód kupiony za granicą można ubezpieczyć jeszcze przed zarejestrowaniem go w Polsce.

szczęśliwa rodzina w samochodzie

Kupiłeś auto za granicą i zastanawiasz się, co teraz? Pamiętaj, że polskie ubezpieczenie OC samochodu może wykupić tylko ten kierowca, który już zarejestrował lub zamierza zarejestrować pojazd w kraju.

Ubezpieczenie OC samochodu a tablice wywozowe

Po wyrejestrowaniu auta przez poprzedniego właściciela możesz kupić tymczasowe tablice wywozowe z krótkoterminowym (5 lub 30 dni) ubezpieczeniem OC samochodu. Z takimi tablicami możesz przez określony czas poruszać się po polskich drogach. Po upływie ważności tablic tracisz prawo do poruszania się po drogach publicznych a Twoje ubezpieczenie OC samochodu automatycznie wygasa.

A co jeśli poprzedni właściciel nie wyrejestrował auta?

Jeżeli auto nie zostało wyrejestrowane w kraju pochodzenia, a przy tym ma ważne badania techniczne i ubezpieczenie OC samochodu, możesz nim wjechać do Polski i poruszać się przez 30 dni korzystając z zagranicznej rejestracji.

Ubezpieczenie OC samochodu a rejestracja auta

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że właściciel sprowadzanego samochodu musi zarejestrować swój nowy nabytek w Polsce w ciągu 30 dni od dnia, w którym auto przekroczyło granicę kraju. Jeśli tego nie zrobi i będzie poruszał się po drogach autem niezarejestrowanym, a więc niedopuszczonym formalnie do ruchu, w razie kontroli drogowej zostanie ukarany mandatem, a samochód trafi na policyjny parking (lub będzie zabezpieczony w inny sposób). Niezależnie od daty rejestracji, nie możesz poruszać się autem bez ważnego ubezpieczenia OC samochodu.

Możesz kupić ubezpieczenie OC samochodu jeszcze przed rejestracją – będzie to OC krótkoterminowe, dostępne w przypadku, gdy pojazd jest czasowo zarejestrowany w Polsce, a także gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą, ale państwem umiejscowienia ryzyka jest Polska (został sprzedany do użytkowania w kraju). Krótkoterminowe ubezpieczenie OC samochodu jest zawierane na czas krótszy niż 12 miesięcy i pozwala na dopełnienie wszystkich formalności po sprowadzeniu auta do kraju.

Zakup ubezpieczenia OC samochodu po jego rejestracji odbywa się w normalnym trybie. Pamiętaj, że zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych OC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Akcyza za samochód sprowadzony z zagranicy – ile wynosi?

W 2019 roku padł rekord pod względem liczby sprowadzonych przez Polaków pojazdów. Do naszego kraju trafiło 1 009 184 aut, co oznacza wynik o 0,59 proc. wyższy niż rok wcześniej, który wówczas też był rekordowy. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wiąże się z dopełnieniem kilku obowiązków. Jednym z nich jest zapłacenie akcyzy.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie OC za granicą – o czym należy pamiętać?

Wyjazd samochodem za granicę może wiązać się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, w tym, m.in. kolizją lub wypadkiem drogowym. Dlatego też przed podróżą warto upewnić się o tym, czy wykupiona polisa OC obowiązuje w miejscu, do którego się udajemy i jaki jej jest zakres ochrony.

Czytaj dalej