Rejestracja samochodu z Niemiec – ile kosztuje, jak przebiega?

Sprowadzanie samochodów z Niemiec od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego - ceny są korzystniejsze, procedury nieskomplikowane, a techniczne stany pojazdów - bardzo dobre. Aby móc w pełni cieszyć się nowym nabytkiem i z niego korzystać, konieczne jest przerejestrowanie samochodu. Z jakimi kosztami musi się liczyć nowy właściciel samochodu? Jakie dokumenty są niezbędne, aby zarejestrować pojazd? Sprawdź w naszym poradniku.

 

przegląd techniczny auta

Sprowadzanie samochodu z Niemiec - o czym pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się na kupno auta z Niemiec. Nie ma w tym nic dziwnego, często możemy w ten sposób nabyć pojazd w dobrym stanie i zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy. Na co warto zwrócić uwagę, kupując pojazd za granicą? Przede wszystkim należy sprawdzić nr VIN auta i upewnić się, że samochód nie został skradziony. Warto również przeprowadzić przegląd i ocenić stan techniczny pojazdu. Od niedawna polscy kierowcy rozważający zakup używanego samochodu za granicą, mogą skorzystać z internetowej usługi Historia Pojazdu (www.historiapojazdu.gov.pl), która pozwala sprawdzić informacje na temat samochodów sprowadzanych z Niemiec. Dzięki temu kupujący może dowiedzieć się, jaki powinien być przebieg pojazdu i porównać go z wartością na liczniku. 

Jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec? 

Rejestracja pojazdu z Niemiec nie jest skomplikowana i wygląda prawie tak samo, jak w przypadku samochodu krajowego. Pojazd może zarejestrować właściciel lub wskazany przez niego pełnomocnik. Jeżeli samochód ma być własnością firmy, rejestracji może dokonać osoba posiadająca odpowiednie upoważnienie. Rejestracji dokonuje się w Wydziale Komunikacji właściwym dla danego miejsca zamieszkania. Może to być zatem urząd starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy. 

Najlepiej zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty od razu po sprowadzeniu samochodu do kraju oraz opłacić podatek akcyzowy. Brak któregokolwiek dokumentu może skutkować odmową rejestracji pojazdu. Dokument potwierdzający dokonanie płatności akcyzy należy dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu. Jeśli pojazd jest zwolniony z akcyzy, należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Przed rejestracją należy także dokonać opłat rejestracyjnych. Dokumenty można złożyć osobiście, przesłać pocztą, a w urzędach, które mają skrzynkę ESP, przesłać przez internet. Rejestracja samochodu z Niemiec składa się z dwóch etapów: rejestracji czasowej na 30 dni oraz rejestracji właściwej. Trzydziestodniowy odstęp czasu między rejestracją czasową i właściwą jest niezbędny, by urzędnik sprawdził informacje na temat pojazdu oraz dokumenty dołączone do wniosku. O zarejestrowaniu pojazdu kierowca może dowiedzieć się dzwoniąc do urzędu, lub sprawdzając status dowodu rejestracyjnego na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu

Po uregulowaniu wszystkich opłat rozpoczyna się rejestracja. Niezbędne do tego procesu będą następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • dowód własności pojazdu,
 • dokumenty potwierdzające dokonanie wszystkich opłat, w tym podatku akcyzowego,
 • stare tablice rejestracyjne,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
 • dowód rejestracyjny samochodu - tzw. Brief niemiecki,
 • dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia OC.

We wniosku należy uzupełnić informacje dotyczące samochodu, m.in. rodzaj pojazdu i przeznaczenie, markę, typ, model, rok produkcji, rodzaj paliwa, datę nabycia i numer identyfikacyjny VIN. Trzeba też uzupełnić dane osobowe właściciela pojazdu, a także współwłaściciela, jeśli taki istnieje. Pamiętaj, że do rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy konieczne jest przetłumaczenie dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego. Ten obowiązek nie dotyczy dowodu rejestracyjnego wydanego w jednym z państw UE. 

Koszty rejestracji samochodu - ile wynoszą?

Rejestracja samochodu z Niemiec wiąże się z pewnymi kosztami. Do podstawowych kosztów rejestracji nowego samochodu z Niemiec zaliczamy:

 • opłatę za dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne i nalepkę kontrolną - 85 zł,
 • opłatę za pozwolenie czasowe - 13,50 zł,
 • opłatę za samochodowe tablice rejestracyjne  - 80 zł,
 • opłatę za kartę pojazdu - 75 zł,
 • opłatę ewidencyjną w wysokości 50 gr, którą należy zapłacić m.in. za wydanie dowodu rejestracyjnego czy tablic rejestracyjnych. 

Dodatkowy koszt związany z rejestracją pojazdu stanowi także kwota, jaką należy wydać za przetłumaczenie dokumentów. Wyżej wymienione opłaty można przelać na konto urzędu, lub wpłacić w kasie. 

Analizując koszty rejestracji auta z Niemiec, należy uwzględnić podatek akcyzowy. Trzeba go zapłacić w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia samochodu do Polski. Kwota podatku akcyzowego zależy od pojemności silnika i wartości samochodu. Od stycznia 2019 roku stawki akcyzy na samochody osobowe wynoszą:

 • 18,6% wartości pojazdu w przypadku samochodu osobowego o pojemności silnika większej niż 2000 cm3,
 • 3,1% wartości pojazdu  podatku w przypadku pozostałych samochodów.

Niższe stawki podatku akcyzowego, odpowiednio 9,3% oraz 1,55%, zapłacą właściciele samochodów hybrydowych. Do końca 2020 r. z akcyzy są zwolnione pojazdy typu Plug-in (PHEV) oraz samochody elektryczne typu REX.

Samochód sprowadzony z Niemiec a przegląd techniczny i ubezpieczenie

Przegląd samochodu sprowadzonego z Niemiec jest obowiązkowy w celu dokonania rejestracji pojazdu w Polsce. Pierwszy przegląd po sprowadzeniu samochodu to tzw. przegląd zerowy. Jeśli z zagranicznych dokumentów wynika, że auto ma jeszcze ważny przegląd, a właściciel posiada oryginalne tablice rejestracyjne, może przeprowadzić jedynie dodatkowe badane, celem ustalenia danych niezbędnych do rejestracji. 

Tradycyjny przegląd zerowy niewiele różni się od zwykłego przeglądu. Dokonuje się go na Stacji Kontroli Pojazdów. Przegląd zerowy obejmuje:

 • kontrolę stanu technicznego podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania samochodu, 
 • identyfikację samochodu, podczas której potwierdza się zgodność numeru VIN z dokumentami samochodu oraz czytelność numeru VIN, 
 • kontrolę dodatkowego wyposażenia, m.in. instalacji LPG czy haka.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, należy wykupić je najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Możliwe jest również wykupienie ubezpieczenia krótkoterminowego, jeśli właściciel chce poczekać z wyborem odpowiedniej oferty lub sprzedać samochód innej osobie. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę