Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Co dla kierowcy oznacza BLS?

  Skrót BLS oznacza Bezpośrednią Likwidację Szkód. Mechanizm ten ma umożliwić kierowcom poszkodowanym w stłuczkach i wypadkach drogowych, szybsze i wygodniejsze uzyskanie odszkodowania.  Bezpośrednia Likwidacja Szkód umożliwia kierowcom skorzystanie z wygodnej procedury likwidacji szkody u swojego ubezpieczyciela. Zanim wprowadzono BLS kierowca, którego samochód został uszkodzony w trakcie zdarzenia komunikacyjnego, musiał skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy szkody, celem uzyskania odszkodowania. Kierowcy zwracali uwagę na wady takiego rozwiązania, związane z formalnościami i wieloma dokumentami, jakie poszkodowany musiał dostarczyć.

 2. Od kiedy działa w Polsce BLS?

  Francuscy kierowcy mogą korzystać z BLS od 1968 roku, a belgijscy – od 1972 roku. W krajach Europy Zachodniej to rozwiązanie to już standard. Tymczasem w Polsce, zostało ono wprowadzone przez pierwszych ubezpieczycieli na początku 2014 roku. Bezpośrednia Likwidacja Szkód powszechnie została wprowadzona 1 kwietnia 2014 roku w ramach porozumienia zakładów ubezpieczeń. Prace nad przygotowaniem tego rozwiązania prowadzone były pod egidą Polskiej Izby Ubezpieczeń, zrzeszającej towarzystwa ubezpieczeniowe działające na rodzimym rynku.
  Początkowo, system BLS wprowadziły towarzystwa ubezpieczeniowe PZU i UNIQA (czerwiec 2014), kolejno Concordia, Ergo Hestia, PZU i Warta (a później dołączyły Aviva, Liberty i Gothaer), czyli firmy, do których łącznie należy 68 proc. polskiego rynku komunikacyjnych ubezpieczeń OC.

 3. Korzyści dla poszkodowanego w wypadku

  Korzyści z Bezpośredniej Likwidacji Szkód są dla ubezpieczonych kierowców, którzy mieli pecha uczestniczyć w kolizji drogowej nie ze swojej winy. Dzięki BLS nie tylko szybciej i sprawniej uzyskają środki pochodzące z odszkodowania, ale też likwidacją szkody będzie zajmować się wybrany przez nich ubezpieczyciel, a nie towarzystwo, w którym polisę wykupił sprawca. 
  Polisa OC z BLS obejmuje też dodatkowe korzyści dla kierowcy, do tej pory zarezerwowane dla pakietu Assistance dostępnego w polisie Autocasco (m.in. zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu oraz przekazanie do dyspozycji ubezpieczonego samochodu zastępczego na czas naprawy jego samochodu). 

 4. Jak działa BLS w praktyce?

  Gdy dochodzi do wypadku, poszkodowany po prostu zgłasza ten fakt w swojej ubezpieczalni, a ta później rozlicza się z firmą, w której polisę wykupił sprawca. Co szczególnie ważne dla kierowców, z uwagi na ryczałtowe rozliczenia między towarzystwami ubezpieczeniowymi, wprowadzenie BLS nie wpłynie na wzrost składek za ubezpieczenie OC.

 5. W jakich przypadkach można skorzystać z BLS?

  Warto wiedzieć, że nie wszystkie zdarzenia komunikacyjne i szkody stanowiące ich następstwa będą kwalifikowały się do likwidacji zgodnie z zasadami BLS. 
  Po pierwsze, szkoda musi dotyczyć jedynie mienia – jeżeli w wyniku stłuczki zostanie uszkodzony samochód, wówczas jego właściciel może zgłosić szkodę z wykorzystaniem BLS. Jeśli jednak odniósł uszczerbek na zdrowiu w wyniku zdarzenia drogowego, wówczas Bezpośrednia Likwidacja Szkody nie będzie możliwa. 
  Po drugie, uszkodzenie pojazdu nie może być większe niż 30 tysięcy złotych – w przeciwnym wypadku również nie będzie można skorzystać z BLS.  • Po trzecie,  zdarzenie drogowe musi mieć miejsce w Polsce i brać w nim muszą udział tylko dwa, zarejestrowane w kraju pojazdy. Jeżeli w kolizji brały udział trzy lub więcej aut, doszło do niej za granicą lub jeden z samochód był zarejestrowany w innym państwie, wówczas również nie będzie możliwe zainicjowanie procesu likwidacji szkody w ramach BLS.
  Kierowcy posiadający polisę OC z BLS w razie kolizji muszą też pamiętać, aby zgłosić ten fakt jedynie u swojego ubezpieczyciela. Jeżeli bowiem skontaktują się w tej sprawie także z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, Bezpośrednia Likwidacja Szkody nie dojdzie do skutku i wypłata odszkodowania odbywać się będzie według starych zasad.

Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
 • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

 • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
 • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę