Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Wyjazd na urlop własnym samochodem zapewnia niezależność i daje możliwość szybkiego przemieszczania się. Zanim jednak pojedziesz w daleką podróż samochodem, zadbaj o kilka ważnych kwestii.

Podróż autem to przede wszystkim niezależność, zwłaszcza, gdy planujesz tzw. „objazdową” wycieczkę, czyli chcesz odwiedzić kilka krajów lub miejscowości w jednym państwie. Bez dwóch zdań jesteś niezależny i masz możliwość dotarcia w mniej dostępne miejsca. Co więcej, nie musisz przejmować się liczbą czy wymiarami walizek, które zabierasz ze sobą. Dobrze przygotuj się jednak do tej wyprawy. 


1 KROK: Dobre przygotowanie auta do podróży

Bardzo ważną rzeczą jest uważne przyjrzenie się stanowi auta. Będzie musiał on pokonać znaczne odległości, a naprawa usterek za granicą jest zazwyczaj nie tylko bardziej kosztowna, niż w kraju, lecz także znacznie bardziej uciążliwa, zwłaszcza jeśli utkniemy gdzieś w drodze. Sam możesz sprawdzić np. ciśnienie w oponach, stan koła zapasowego czy poziom oleju i płynu hamulcowego. Jeśli jednak nie masz odpowiedniej wiedzy, możesz skorzystać z pomocy mechanika. Kontroli stanu pojazdu najlepiej dokonać na kilka tygodni przed planowaną datą wyjazdu, żeby w razie zdiagnozowania usterek mieć jeszcze czas na ich naprawienie. 

Kiedy już upewnisz się, że Twój samochód jest w dobrym stanie technicznym, zadbaj o jego odpowiednie wyposażenie. Wymogi dotyczące tego, co powinno znaleźć się w naszym aucie różnią się w zależności od poszczególnych krajów (listę znajdziesz poniżej). Jednak podstawowe rzeczy takie jak apteczka, sprawna gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa zawsze powinny być w naszym bagażniku, przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Czechy i Słowacja, przez które przejeżdżamy, wybierając się np. w okolice basenu Morza Śródziemnego, mają stosunkowo restrykcyjne wymogi dotyczące wyposażenia pojazdu i należy się do nich zastosować, w przeciwnym przypadku musimy liczyć się z koniecznością zapłaty kary.

Nie zapomnijmy o dokumentach, które podczas zagranicznych podróży powinniśmy mieć ze sobą. Kierowca musi zabrać dowód rejestracyjny samochodu (z ważnym przeglądem technicznym), książeczkę serwisową pojazdu, aktualne ubezpieczenie OC. 

Pomyśl też o dobrym ubezpieczeniu komunikacyjnym, które będzie działało za granicą, jeśli oczywiście jeszcze takiej polisy nie posiadasz. Ubezpieczenie samochodu, które musisz mieć w krajach Unii Europejskiej to na pewno ubezpieczenie OC. Jeśli podróżujesz przez kraje spoza Unii potrzebujesz zielonej karty.

Pakiet ubezpieczeń samochodowych, w który wyposażysz swoje auto, powinien zapewnić pokrycie kosztów holowania auta, jego naprawę i samochód zastępczy na dalszą podróż. Czytaj więcej, jakie ubezpieczenie komunikacyjne powinieneś mieć na wyjazd zagraniczny. 


2 KROK: Przepisy ruchu drogowego za granicą

Przed wyjazdem sprawdź nie tylko trasę przejazdu, nawet jeśli masz nawigację w samochodzie, ale także zapoznaj się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego kraju. I to nie tylko docelowego państwa podróży, lecz także krajów leżących na trasie. Brak wiedzy w zakresie przepisów ruchu drogowego, może sporo kosztować 

  • Dopuszczalna prędkość 

Ceny mandatów w krajach europejskich są różne, ale zazwyczaj są wyższe, niż w Polsce. Przykładowo, przekroczenie prędkości o 20 km/h najbardziej zaboli nas w Norwegii, tam kara wynosi ok. 400 euro (w zależności od prędkości, która jest dopuszczalna na danej drodze). Jeśli zdarzy się nam jechać do 10 km/h za szybko, w Polsce nie dostaniemy mandatu, a w Norwegii wysokość mandatu sięgnie 65 euro (do 5 km/h) lub 135 euro (do 10 km/h). 

Co jest również ciekawe, we Włoszech obowiązuje „taryfa nocna”, za wykroczenia w nocy (tj. w godzinach 22:00 - 7:00) zapłacimy średnio o 30% więcej, niż w pozostałych godzinach. 

  •     Opłaty za korzystanie z autostrad

Za przejazd autostradami nie zapłacisz podróżując przez Niemcy, Finlandię, Danię, Szwecję, Belgię, Holandię, Luksemburg, Wielką Brytanię, Estonię, Litwę, Łotwę, Rosję (przy wjeździe pobierana jest opłata wjazdowa i ekologiczna), Ukrainę (przy wjeździe do kraju płaci się taksę ekologiczną - wysokość zależy od pojemności silnika pojazdu (ok.10 euro za każde 1000 ccm).). Te kraje są jednak niestety w mniejszości, bo w pozostałych krajach Europy obowiązują już opłaty za autostrady.

W wielu miejscach zamiast stosowanych w Polsce bramek przy wjeździe na autostradę, formą zapłaty są winiety lub winiety elektroniczne. Winiety „tradycyjne” naklejamy na przednią szybę pojazdu (należy przy tym nakleić ją w odpowiednim miejscu na szybie). Kupując winiety elektroniczne, musisz podać numer rejestracyjny samochodu oraz zachować dowód zakupu. Winiety można kupić zazwyczaj na stacjach benzynowych czy przy przekraczaniu granicy, w przypadku e-winietek np. na Słowacji stworzono aplikację mobilną, można też nabyć je za pośrednictwem strony internetowej.

Winiety możesz zakupić online jeszcze przed wyjazdem z Polski np. na stronie winiety.com.plopłaty za przejazd autostradami po Europie

  • Wyposażenie samochodu na wakacjach

Samochody podróżujące po krajowych drogach zgodnie z polskim prawem muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Wymagania dotyczące akcesoriów na pokładzie samochodu nie są takie same dla wszystkich państw europejskich, nawet dla członków Unii Europejskiej. Kraje mają swobodę w określeniu obowiązkowego wyposażenia auta, dlatego każdy z nich posiada własną listę wymaganego sprzętu. Jak to wygląda to w szczegółach? 

Aktualne wymagania dotyczące obowiązkowego sprzętu w aucie publikuje Komisja Europejska - możesz sprawdzić tutaj: http://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/index_pl.htm

Czy wyjeżdżając na wakacje do innego państwa jesteśmy zobowiązani wyposażyć auto w wymagany sprzęt? 

Z obowiązku kupowania wyposażenia wymaganego w innych państwach zwalnia nas przyjęta przez wszystkie kraje wspólnoty Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym z 1968 roku. Mówi ona w jednym z zapisów, że wyjeżdżając autem za granicę, samochód musi być wyposażony tylko w ten sprzęt, do czego obliguje nas prawo krajowe.

Jak to jest w praktyce? Zdarzają się jednak nadal próby ukarania mandatem kierowcy za brak wymaganego lokalnymi przepisami wyposażenia. Czasem trudno jest wytłumaczyć policjantowi w obcym państwie, dlaczego nie posiadamy wymaganego wyposażenia. Jak postąpić w sytuacji, gdy otrzymasz mandat? Jeśli przyjmiesz mandat, będziesz musiał uiścić opłatę. Jeśli odmówisz przyjęcia mandatu, będziesz musiał skorzystać z pomocy prawnej na terenie danego państwa (możesz wykupić ubezpieczenie pomocy prawnej). Na pewno warto skontaktować się z polskim konsulatem - najlepiej zadzwonić do niego w momencie kontroli. 

Wyposazenia auta na wyjazd za granicę po Europie

  • Światła mijania

Światła mijania w Czechach i na Słowacji powinny być włączone przez całą dobę. Za niezastosowanie się do tych przepisów grozi  mandat do 5000 CZK (ok. 810 PLN). Trzeba też pamiętać, że w Czechach opłatę taką trzeba uiścić bezpośrednio u policjanta (kiedyś przyjmowali oni wyłącznie gotówkę, teraz coraz częściej są wyposażeni w terminale płatnicze).

W poniższej tabelce znajdziesz wymagania dotyczące świateł mijania. 

Swiatla mijania w Europie Poardnik Turystyczny UNIQA


  • Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi 

Dobra zasada mówi: piłeś, nie jedź. Mimo to w niektórych krajach regulacje prawne dopuszczają znikome stężenie alkoholu we krwi – w Polsce to 0,2 promila.

W Czechach nawet śladowa ilość alkoholu jest niedozwolona, a wysokość mandatów dochodzi do 50 tys. CZK (ok. 8 100 PLN), przy czym odmówienie poddania się badaniu jest traktowane na równi z byciem pod wpływem alkoholu.

W Grecji, Hiszpanii i we Włoszech maksymalna dopuszczalna ilość to 0,5 promila, ale nie dotyczy to kierowców początkujących (ze stażem mniejszym niż trzy lata) i zawodowych – dla nich przepisy są bardziej surowe. We Włoszech nie mogą mieć jakichkolwiek ilości alkoholu we krwi, w Grecji jego stężenie może wynosić co najwyżej 0,2 promila, a w Hiszpanii 0,3 promila.  

W Skandynawii dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi: w Norwegii 0,2 promila, w Finlandii 0,22 promila, w Szwecji 0,2 promila, a w Danii 0,5 promila. 

W krajach Beneluksu dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi odpowiednio: w Holandii 0,5 promila dla doświadczonych i zawodowych kierowców, ale początkujący 0,2 promila, w Belgii 0,5 promila i tylko zawodowi 0,2 promila, a w Luksemburgu 0,5 promila dla doświadczonych a pozostali kierowcy 0,2 promila. 

Najwyższe dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi jest w Wielkiej Brytanii i w Lichtensteinie, na Malcie – 0,8 promila.


3 KROK: Opieka zdrowotna w Europie

Podstawową rzeczą, którą należy zrobić przed wyjazdem poza granice Polski, jest wyrobienie dla siebie i pozostałych uczestników wycieczki EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej, w państwach Unii Europejskiej oraz należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA): Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii, będzie Ci przysługiwał taki sam pakiet usług medycznych, jak jego obywatelom. 

Uzyskanie karty EKUZ jest bardzo sprawne i szybkie. Jeśli zgłosisz się po nią osobiście, otrzymasz ją „od ręki”. Jeśli wypełnisz wniosek (znajdziesz na stronie EKUZ ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-o-wydanie-ekuz) i pocztą elektroniczną otrzymasz kartę EKUZ w 3 dni od daty wpływu e-maila. Korzyści z posiadania jej jest naprawdę sporo (więcej o karcie EKUZ). 

Warto jednak wiedzieć, że posiadanie karty EKUZ nie sprawi, że w razie wypadku lub choroby pokryje ona w pełni koszty leczenia, lecz jedynie, że w takiej sytuacji będziesz traktowany jak mieszkaniec odpowiedniego kraju i mimo EKUZ musisz pokryć część lub nawet całość kosztów. W aplikacji EKUZ, którą możesz bezpłatnie ściągnąć na swój smartfon, sprawdzisz zakres świadczeń i koszty. 

Posiadając natomiast odpowiednią polisę turystyczną, nie musisz już się martwić tym, czy szpital do którego trafisz jest publiczny czy prywatny i ile możesz zapłacić za pobyt w nim. Podobnie sprawa wygląda z transportem do Polski. Koszty transportu medycznego pokryje ubezpieczyciel w ramach polisy turystycznej. Jeżeli zajdzie taka konieczność, zorganizuje również pomoc prawnika czy tłumacza oraz kierowcę zastępczego, gdy ubezpieczony, który był kierowcą auta nie będzie mógł dalej go prowadzić.

O ubezpieczeniu komunikacyjnym dla auta podróżującego po Europie przeczytasz w artykule Czy polisa OC będzie działać za granicą?


 Grecja
 Grecja
 Włochy 
 Włochy 
Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.