Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ

Seriale o perypetiach członków palestry od lat przyciągają przed telewizory rzesze widzów, o czym świadczy chociażby duża popularność "Prawa Agaty”. Śledzimy fikcyjne sprawy sądowe na ekranach telewizorów, ale czy zastanawiamy się nad tym, skąd wzięlibyśmy pieniądze na opłacenie prawnika, jeśli to nam przyszłoby stanąć przed sądem? Ubezpieczenie od ochrony prawnej może zdjąć ten problem z naszej głowy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

„Ignorantia legis non excusat”, głosi jedna z maksym prawa rzymskiego, co oznacza, że nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania. Tyle tylko, że powszechna znajomość przepisów jest fikcją. Mimo to w każdym momencie naszego życia możemy znaleźć się w sytuacji, gdy będziesz musiał wziąć prawną odpowiedzialność za swoje czyny lub dochodzić przed sądem swoich praw. A sytuacji takich jest wiele.

Przykładowo, możesz zostać pozwany do sądu. Możemy też być tym, który pozywa. Odmawiamy przyjęcia mandatu karnego? Sprawa trafia na wokandę. Pracodawca okazał się nieuczciwy i wypłacał zbyt niską pensję? Kolejna życiowa sytuacja, która zaprowadzi nas przed oblicze sędziego. A przecież nie brak też przypadków, gdy chcemy po prostu zasięgnąć porady prawnej przed zawarciem umowy sprzedaży samochodu lub zaciągnięciem kredytu w banku.

Gdy nie znamy wszystkich przepisów i paragrafów, a przecież trudno oczekiwać, by tzw. statystyczny Kowalski, miał wszystkie kodeksy w małym palcu, zwracamy się o pomoc do adwokata lub radcy prawnego. Niestety, to kosztuje. Często nie są to małe kwoty.

Ubezpieczenie od ochrony prawnej, czyli nie płać za prawnika

W dużym polskim mieście, takim jak np. Wrocław, godzinna porada u adwokata to koszt 150-300 zł. Oczywiście pełne wynagrodzenie prawnika, który będzie nas reprezentować w sądzie, jest o wiele wyższe. Usługi radców prawnych i notariuszy są niewiele tańsze. Do tego trzeba się też liczyć z koniecznością poniesienia kosztów sądowych, jeżeli sprawę przegramy. Sąd może też nas obarczyć obowiązkiem opłacenia pracy biegłych i rzeczoznawców, jeśli ich opinia będzie niezbędna dla rozstrzygnięcia sprawy. 

Jak widać, wydatków związanych z udziałem w przewodzie sądowym (jako powód lub pozwany) jest dużo. Konieczność wynajęcia prawnika lub radcy prawnego może być niespodziewana, dlatego można – i warto! – uniknąć tego kosztu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia ochrony prawnej.

Jak możesz kupić ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej może być dodatkową ochroną przy zakupie różnych ubezpieczeń np. ubezpieczeń samochodowych (OC i AC), polisy mieszkaniowej czy ubezpieczeń dla firm. Wytłumaczmy to na dwóch przykładach: ubezpieczeń komunikacyjnych i ubezpieczeń mieszkań i domów.

W pierwszym przypadku obejmować będą sprawy związane z prowadzeniem pojazdu mechanicznego lub związane z rolą pasażera. Z kolei polisa od ochrony prawnej w ramach ubezpieczenia nieruchomości dotyczyć będzie  zarówno spraw związanych z domem lub mieszkaniem (np. pozew sąsiadów z uwagi na źle przeprowadzony remont wskutek, którego została uszkodzona ściana działowa między mieszkaniem ubezpieczonego, a pozywającymi sąsiadami), jak też i tych dotyczących życia prywatnego właściciela polisy.

Jak działa ubezpieczenie od ochrony prawnej? 

Jeśli będziesz musiał skorzystać z usług adwokata lub radcy prawnego, wówczas z ubezpieczeniem ochrony prawnej nie będziesz musiał uiszczać jego wynagrodzenia z własnej kieszeni – pokryje je polisa. Co więcej, także koszty sądowe oraz związane z pracą biegłych uiszczone zostaną z ubezpieczenia. Oznacza to, że niewielki wzrost (o kilkanaście złotych rocznie) składki polisy mieszkaniowej lub OC samochodu może uchronić Cię od konieczności wyłożenia niebagatelnych sum związanych z postępowaniem sądowym. Trzeba jednak pamiętać, że ochrona prawna gwarantowana przez ubezpieczenie obowiązuje na terenie Polski, jak również na terenie Europy, nieeuropejskich państw basenu Morza Śródziemnego oraz na Wyspach Kanaryjskich i Maderze i dotyczy spraw, które miały miejsce w czasie trwania polisy.

Ubezpieczenie od ochrony prawnej to także bezpłatne porady prawników

Posiadanie polisy od ochrony prawnej nie musi od razu oznaczać, że będzie ona potrzebna w tych najbardziej skrajnych przypadkach, gdy trzeba będzie opłacić pracę prawnika reprezentującego nas przed sądem. Ubezpieczenie takie przydaje się także wtedy, gdy chcemy jedynie zasięgnąć porady prawnika Dzięki polisie będą one bezpłatne. W ramach sporu sądowego ubezpieczyciel może udostępni Ci listę prawników, z usług których możesz skorzystać. Będziemy mieć wtedy pewność, że zajmuje się nami ekspert z danej dziedziny, w której mamy problem prawny. Ubezpieczenie od ochrony prawnej to produkt ubezpieczeniowy, który może się okazać nieodzowny dla każdego dorosłego człowieka, bowiem trudno przewidywać, kiedy los postawi nas przed koniecznością skorzystania z pomocy prawnika. Polisa taka oszczędzi nam wiele nerwów i stan naszego konta bankowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli postępowanie karne zakończy się orzeczeniem naszej umyślnej winy, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało prawo zażądać od nas zwrotu kosztów poniesionych z tytułu procesu sądowego.


Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

  • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
  • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

  • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x