UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka — co warto wiedzieć o pieniądzach za urodzenie dziecka?

Czy można się ubezpieczyć od urodzenia się dziecka? Brzmi to nieco kontrowersyjnie, w końcu przyjęło się, że wykupujemy polisę po to, aby zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych wydarzeń, a powiększenie rodziny jest na ogół radosnym momentem życia. Jednak kiedy w domu pojawia się noworodek, każdy grosz jest na wagę złota. Sprawdź, jak możesz dodatkowo zabezpieczyć się finansowo, aby brak funduszy nie pozbawił Cię radości w tej wyjątkowej chwili!

Ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka jest popularnym dodatkiem do polisy grupowej, wykupywanej przez pracodawcę dla zatrudnionych. Co ciekawe płeć ubezpieczonego nie ma w tym przypadku znaczenia. Jeżeli w grupie osób ubezpieczonych znajdują się mężczyźni, polisa automatycznie zaczyna obejmować ich życiowe partnerki. Osoby, które zatrudniają w swojej firmie młodych ludzi, chętnie decydują się na ten typ polisy, aby pokazać podwładnym, że dbają również o bezpieczeństwo ich rodzin. Ubezpieczenie grupowe nie jest jedynym, które może zagwarantować wypłatę świadczenia przy urodzeniu się dziecka. Czy w ramach ubezpieczenia indywidualnego także można na nie liczyć? Jaki jest wówczas zakres ochrony?

TYLKO DLA FIRM? KTO BĘDZIE MÓGŁ WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE ZE ŚWIADCZENIEM Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA?

Czy ubezpieczenie na życie obejmujące urodzenie dziecka mogą wykupić również osoby prywatne? Oczywiście, jednak w takim przypadku należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zapoznać się z okresem karencji, który zazwyczaj trwa ok. 12 miesięcy przed urodzeniem się potomka. Biorąc to pod uwagę, zakup takiej polisy dobrze jest rozważyć na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starania się o dziecko. W przeciwnym wypadku środki z ubezpieczenia otrzymamy dopiero przy narodzinach potomka.

W wyjątkowych przypadkach okres karencji może zostać skrócony przez ubezpieczyciela. Dzieje się tak na przykład w sytuacjach, w których dziecko rodzi się jako wcześniak, lub przychodzi na świat martwe.

NIE TYLKO BIOLOGIA – GARŚĆ CIEKAWOSTEK DOTYCZĄCYCH ŚWIADCZENIA Z TYTUŁU NARODZIN DZIECKA

Warto wiedzieć, że jeżeli mamy wykupione to ubezpieczenie, urodzenie dziecka nie jest jedyną okazją do otrzymania świadczenia. Zakres polisy obejmuje również przypadki adopcji. Jeżeli nasza rodzina powiększy się o dodatkowego potomka bez udziału sił natury – możemy ubiegać się o wypłatę środków w taki sam sposób jak w przypadku naturalnego porodu.

Kolejną ciekawą kwestią są ciąże mnogie. Wiadomo, że większa liczba niemowlaków w domu będzie generować o wiele większe koszty. W takich sytuacjach możemy liczyć na to, że otrzymamy nawet 150% wartości ustalonej wcześniej sumy.

W JAKI SPOSÓB DOSTAĆ PIENIĄDZE ZA URODZENIE DZIECKA Z UBEZPIECZENIA?

Przyjście na świat potomka zazwyczaj wiąże się z pewną dozą spraw urzędowych, które trzeba załatwić. W tym całym zamieszaniu należy pamiętać o złożeniu odpowiedniego formularza i dostarczeniu go ubezpieczycielowi wraz z aktem urodzenia dziecka, oraz kserokopią dowodu osobistego osoby ubezpieczonej.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE POLISY NA ŻYCIE Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA

Wielu ubezpieczających się na życie i chcących otrzymać w przyszłości świadczenie z tytułu urodzenia dziecka zastanawia się, jaka karencja obowiązuje w takim przypadku? Jeśli chodzi o indywidualną polisę na życie, w większości przypadków wynosi 9-10 miesięcy. Uniemożliwia to więc kobietom w ciąży objęcie takim ubezpieczeniem już w trakcie oczekiwań na dziecko. Karencja jest ważnym zapisem w umowie, na który warto zwrócić uwagę przed jej zawarciem.

A jak wysokie jest świadczenie z tytułu urodzenia dziecka? Zwykle jest to od 1000 do nawet kilku tysięcy złotych, ale wszystko zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, wysokości opłacanej składki i tego, ile dzieci przychodzi na świat z jednej ciąży.

UNIQA – PEWNOŚĆ I POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Żeby wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie i ochronę świadczoną przez ubezpieczyciela z tego tytułu, musisz mieć pewność że firma z którą chcesz podjąć współpracę jest godna zaufania i sprawdzona przez miliony zadowolonych klientów. Dlatego przed podpisaniem umowy sprawdź dokładnie wszelkie możliwe informacje na temat konkretnej instytucji. Wybieraj tylko te o ugruntowanej pozycji i bogatym doświadczeniu. W UNIQA zapewniamy Ci atrakcyjne pakiety ubezpieczeń. Jednocześnie będziesz mieć pewność stuprocentowego bezpieczeństwa – dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka — jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? Jak zapewnić prywatną opiekę zdrowotną?

Coraz więcej rodziców w trosce o bezpieczeństwo swoich pociech decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Składka w postaci kilkudziesięciu złotych miesięcznie pozwala chronić najmłodszych już od chwili narodzin. Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia zdrowotnego dzieci i młodzieży? Do jakiego wieku potomek może korzystać z polisy? Sprawdź również, na jakich zasadach zgłasza się dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego rodzica?

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę