Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie od raka – jakie wybrać, czy warto wykupić ubezpieczenie na wypadek nowotworu?

Coraz więcej towarzystw ma w swojej ofercie ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór. Czy takie produkty faktycznie dają realne wsparcie finansowe w razie choroby? Co obejmuje ubezpieczenie od raka? Czym kierować się przy jego wyborze?

CZYM JEST UBEZPIECZENIE OD RAKA I CO OBEJMUJE?

Ubezpieczenie od raka to rodzaj ochrony, która jest najczęściej część pakietu ubezpieczeniowego. Polisa działa, gdy osoba ubezpieczona zachoruje na nowotwór. Wówczas otrzymuje określoną kwotę pieniężną jednorazowo lub w ratach. Wysokość wypłacanej sumy zależy przede wszystkim od wybranego zakresu ochrony. Wypłacone pieniądze z ubezpieczenia ubezpieczony może przeznaczyć  według własnych potrzeb na:

  • leczenie, zabiegi bądź operacje,
  • zakup nierefundowanych, czasem również niedostępnych w Polsce leków,
  • specjalistyczną, odpowiednio zbilansowaną dietę,
  • dojazd do przychodni/szpitala,
  • konsultacje lekarskie,
  • opiekę nad dziećmi chorej osoby,
  • rekompensatę utraconych dochodów.

Ubezpieczenie od raka mogą wykupić osoby najczęściej w wieku od 18 do najczęściej 65-70 roku życia. Zależy to od oferty towarzystwa. Ten, komu udało się wygrać walkę z rakiem i jednak boi się nawrotu – w wielu towarzystwach może już nie wykupić ubezpieczenia bądź zapłacić za  dużo wyższą składkę.

Większość działających na rynku firm ubezpieczeniowych oferuje jedynie ubezpieczenie od zachorowania na nowotwory złośliwe ale również często ochroną obejmowane są niezłośliwe nowotwory mózgu, a nawet nowotwory in situ. Osoba chora może otrzymać od 10 000 do nawet 500 000 złotych. Niektóre polisy łączą się również z innymi usługami medycznymi, dzięki którym chory może korzystać z telekonsultacji medycznych, spotkać się z psychologiem czy nawet psychiatrą.

DLACZEGO WARTO ZAKUPIĆ UBEZPIECZENIE NA WYPADEK NOWOTWORU?

W Polsce na nowotwory zapada rocznie ok. 160 tysięcy osób. Niestety nasza służba zdrowia na leczenie nowotworów przeznacza niewiele – średnio 34 euro rocznie na osobę. Dla przykładu Czesi wydają 65 euro, Grecy 101 euro, Niemcy 150 euro, a Szwajcarzy 189 euro. Niedofinansowanie leczenia pacjentów onkologicznych przekłada się niestety na niski wskaźnik przeżywalności – więcej niż 5 lat od zachorowania przeżywa tylko 42% pacjentów, podczas gdy współczesna medycyna pozwala wyleczyć co najmniej 62% chorych. To dane szwedzkiego Karolinska Institutet.

Polska bardzo słabo wypada także pod względem dostępności nowoczesnych leków antynowotworowych w drodze refundacji. Spośród 30 najnowocześniejszych preparatów, które nie mają swoich odpowiedników i w terapii są niezastępowane, w naszym kraju dostępne są tylko… 2. To dane z raportu EY Polska dla Fundacji Onkologicznej Osób Młodych „Alivia”. Co to oznacza? Jeśli chcemy mieć dostęp do leczenia – niekiedy jedynego znanego i dostępnego – musimy za nie samodzielnie zapłacić. Leczenie nowotworów to nie tylko koszty terapii, ale też cała masa kosztów okołomedycznych: odpowiednia dieta, preparaty osłonowe, a także takie wydatki jak dojazdy do przychodni czy szpitali, opieka dla dzieci i inne.

Główną zaletą samodzielnych - indywidualnych ubezpieczeń na wypadek nowotworu jest to, że są one lepiej dopasowane do specyfiki choroby i jej leczenia. Należne klientowi świadczenia np. wypłaty za operacje, cykle radio- i chemioterapii, assistance medyczny, dostęp do konkretnych świadczeń z krótkim terminem realizacji, finansowanie potrzeb okołomedycznych – lepiej korespondują z potrzebami chorego i etapami leczenia. Tego typu polisy często zapewniają świadczenia słabo dostępne w publicznej służbie zdrowia, a bardzo ważne dla chorego: leki osłonowe, rehabilitację, implanty do operacji rekonstrukcyjnych, wspomniany już transport medyczny, a nawet opiekę dla dzieci. Tym samym stanowią nieocenioną pomoc logistyczną związaną z organizacją i przebiegiem leczenia.

Żyjemy w czasach, w których zewsząd dotyka nas stres, żywność jest modyfikowana genetycznie oraz nawożona sztucznymi substancjami. Powietrze jest silnie zanieczyszczone, przez co nasza odporność z wiekiem spada. Niestety samo dbanie o zdrowie czy wykonywanie profilaktycznych badań nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa. Ubezpieczenie przeciw rakowi zapewnia ochronę, dzięki której  zapewnimy sobie wsparcie  finansowe w trudnych chwilach.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY ZAKUPIE POLISY NA RAKA?

Przy wyborze polisy na wypadek nowotworu należy pamiętać o tym, że takie ubezpieczenie nie obejmuje każdego typu raka, lecz z reguły przed kilkunastoma najpoważniejszymi i najczęstszymi rodzajami choroby, dokładnie wylistowanymi w umowie ubezpieczenia. Większość polis dotyczy nowotworów złośliwych, niektóre w wersjach najbardziej rozszerzonych obejmują także część nowotworów łagodnych oraz tzw. nowotwory w fazie przedinwazyjnej.

Co ważne, wiele polis wyklucza z ochrony nowotwory skóry. Wynika to z tego, że wcześnie zdiagnozowane są łatwe do wyleczenia poprzez prosty zabieg chirurgiczny - ich usunięcie. Zanim więc wykupimy ubezpieczenie od nowotworu, powinniśmy dokładnie przeanalizować jego zakres, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności towarzystwa. Niemałe znaczenie ma również koszt takiego ubezpieczenia od raka. Należy zapoznać się przed tym, jak zdecydujesz się kupić ubezpieczenie zapewniającego ochronę na wypadek choroby nowotworowej z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), by wiedzieć, kiedy będzie Ci się należało świadczenie.

Aby korzystać z jak najlepszej ochrony, warto rozważyć zakup kilku wyspecjalizowanych ubezpieczeń chorobowych – osobno na wypadek chorób typu zawał, udar, miażdżyca itd. i oddzielnie na wypadek nowotworów. Najlepiej to zrobić, gdy jesteśmy młodzi i zdrowi. Ważne, by o tym pamiętać, bo wielu z nas chce się ubezpieczać, gdy jest już za późno – czyli gdy pojawia się choroba lub jej pierwsze symptomy. Wówczas możemy już jednak nie mieć takiej możliwości.

UBEZPIECZENIE NA NOWOTWÓR – KOSZTY ZAKUPU UBEZPIECZENIA NA RAKA

Kwota składki, jaką należy zapłacić za wybrane ubezpieczenie od raka, zależy przede wszystkim od ryzyka ubezpieczeniowego. Czym jest to ryzyko? Są to czynniki, które mogą zwiększyć szanse zachorowania na nowotwór. Zaliczamy do nich m.in.:

  • wiek,
  • rodzaj wykonywanej pracy,
  • aktualny stan zdrowia i ewentualne choroby,
  • obciążenie genetyczne,
  • styl życia.

Wysokość składki przy ubezpieczeniu na wypadek choroby nowotworowej idzie również w parze z zakresem ochrony. Na rynku dostępne są różne pakiety i polisy. Ich miesięczny koszt zaczyna się od kilku złotych, a kończy nawet na kilkuset złotych. Ważna jest wysokość sumy ubezpieczenia w wybranym wariancie ubezpieczenia, które będzie zawierać ubezpieczenie na wypadek raka.

Ubezpieczenie na wypadek choroby jest czymś, czym każdy dbający o swoją witalność powinien się zainteresować. Nowotwór nie pyta o wiek, przychodzi niespodziewanie nawet do osób z pozoru zdrowych. Zadbaj o siebie, ubezpiecz się od raka.

KIEDY UBEZPIECZYCIEL MOŻE ODMÓWIĆ WYPŁATY ŚWIADCZENIA W PRZYPADKU ZACHOROWANIA NA RAKA?

Zdarzają się sytuacje, w których pomimo tego, że osoba ubezpieczona zachorowała na nowotwór, który obejmuje polisa, może nie dostać pieniędzy. Są to wyjątkowe sytuacje. Należą do nich na przykład:

  • nowotwory, które były wcześniej leczone lub zostały rozpoznane jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej,
  • zatajenie lub świadome podanie nieprawdziwych informacji,
  • nowotwory, które powstały w wyniku masowego skażenia chemicznego, biologicznego oraz radiologicznego,
  • nowotwory, które zostały zdiagnozowane u osób chorych razem z infekcją HIV,
  • nowotwory powstałe w wyniku niestosowania się do wytycznych lekarza,
  • nowotwory powstałe w wyniku zażywania niezalecanych leków, narkotyków, środków odurzających bądź psychotropowych.

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem warto dokładnie ją przeanalizować oraz wziąć pod uwagę wszystkie te sytuacje, w których nie otrzymamy pieniędzy. Niektóre firmy nie wypłacają pieniędzy w przypadku np. nowotworów skóry, tarczycy czy pęcherza. Decydując się na zakup pakietu ubezpieczeniowego bądź ubezpieczenia powinniśmy wybrać takie rozwiązanie, które nie tylko będzie nam odpowiadało, ale które faktycznie zapewni nam bezpieczeństwo. Należy zapoznać z warunkami ubezpieczenia, aby dowiedzieć się też, jakie są wyłączenia odpowiedzialności i ile trwa karencja, w przypadku nowotworu zdiagnozowanego np. na kilka dni po zawarciu umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
lekarz

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Czy ubezpieczenia chorobowe i zdrowotne są obowiązkowe?

Zarówno pracodawca, jak i osoby zatrudnione spotykają się z pojęciami ubezpieczeń zdrowotnych i chorobowych. W obu przypadkach mamy do czynienia z inną formą ochrony. Co dają te ubezpieczenia? Ile wynoszą składki? I dlaczego warto korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę