UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka - na co zwracać uwagę przy wyborze polisy dla dziecka?

Coraz więcej rodziców w trosce o bezpieczeństwo swoich pociech decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Składka w postaci kilkudziesięciu złotych miesięcznie pozwala chronić najmłodszych już od chwili narodzin. Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia zdrowotnego dzieci i młodzieży? Do jakiego wieku potomek może korzystać z polisy?

Jakie zalety mają prywatne ubezpieczenia zdrowotne dla dzieci?

Bez wątpienia prywatne ubezpieczenie dzieci w Polsce zyskuje na popularności z roku na rok. Mimo że w naszym kraju funkcjonuje bezpłatna opieka lekarska – dostęp do wielu specjalistów zwykle wymaga czekania w wielomiesięcznych kolejkach, na czym niestety cierpią szczególnie najmłodsi pacjenci. Decydując się na prywatną polisę dla pociechy, możemy umówić się na wizytę u lekarza danej specjalności w ciągu kilku dni, a nie miesięcy – bez skierowania, stresu i kolejek. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia zdrowotnego dziecka, możemy liczyć na świadczenie finansowe za każdy dzień hospitalizacji pociechy, a w razie dłuższego pobytu w szpitalu, istnieje opcja korzystania ze świadczeń ambulatoryjnych, takich jak:

  • konsultacje lekarskie,
  • badania i zabiegi laboratoryjne,
  • badania obrazowe, np. RTG, spirometria.

Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka zapewnia szeroką ochronę – możemy liczyć na bardzo sprawny proces leczenia pociechy po wypadku, w wyniku którego dojdzie do uszczerbku lub uszkodzenia ciała. Co istotne, polisa obowiązuje przez cały rok. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka to szybka pomoc dla malucha, doskonała alternatywa dla długich kolejek do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Płacąc tylko kilkadziesiąt złotych miesięcznie, możemy zapewnić dziecku ochronę, na jaką zasługuje (najtańsze pakiety ubezpieczenia zdrowotnego kosztują poniżej 50 złotych). Plusem prywatnej polisy jest też wysoka jakość usług medycznych – placówki są zwykle bogato wyposażone i nowocześnie urządzone, co przekłada się na większy komfort małych pacjentów.

Jeśli chodzi o dodatkową ochronę NNW, możemy skorzystać z grupowej polisy, czyli kupić ją w szkole lub samodzielnie (indywidualne ubezpieczenie zdrowotne NNW dla dziecka).

Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka – o tym pamiętaj przy wyborze polisy

Można by rzec, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka to parasol ochronny, jaki roztaczamy nad swoją pociechą – tak więc wybór polisy powinien być dobrze przemyślany. Na co zwrócić uwagę, zanim wybierzemy konkretnego ubezpieczyciela i podpiszemy umowę? Z pewnością podstawą są OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, z którymi powinniśmy się dobrze zapoznać (znajdziemy tam kluczowe informacje na temat tego, w jakich sytuacjach przysługuje nam wypłata odszkodowania, a kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty zadośćuczynienia). Warto wybrać ubezpieczyciela, który cieszy się dobrą opinią wśród klientów – rekomendacje znajomych i rodziny są najlepszą, bo najbardziej wiarygodną reklamą danej firmy (jakość obsługi klienta jest szczególnie ważna w przypadku najmłodszych pacjentów – empatia, przyjazne podejście i zaangażowanie są niezbędne przy chorym, cierpiącym dziecku). Kolejne istotne aspekty, które musimy przeanalizować to:

  • liczba i lokalizacja placówek medycznych – upewnijmy się, że przynajmniej jedna przychodnia zdrowia znajduje się w okolicy naszego stałego miejsca zamieszkania,
  • oferta badań – sprawdźmy, czy istnieje lista dostępnych badań i jak bogaty jest ich wachlarz,
  • specjaliści – upewnijmy się, czy wybierając daną polisę dla dziecka, będziemy mieli dostęp do interesujących nas lekarzy danej specjalności (np. pediatra, laryngolog, alergolog, dermatolog dziecięcy),
  • cena ubezpieczenia – porównajmy koszty comiesięcznych składek na polisę zdrowotną kilku towarzystw. Zwykle im droższa składka, tym większy zakres ochrony,
  • dodatkowe opłaty – zapytajmy ubezpieczyciela, czy decydując się na najtańszy pakiet, nie będziemy musieli ponosić drobnych, dodatkowych kosztów związanych z jakimiś badaniami czy wizyty u danego specjalisty.

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka ma jakieś wady? Jak każda usługa – tak, ale nie przewyższają one licznych, wymienionych zalet. Jest to m.in. dodatkowy wydatek (nie są to wysokie kwoty, ale to kolejny koszt w domowym budżecie), a także ograniczony zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, co umówimy szerzej za chwilę. 

Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka a wyłączenia odpowiedzialności

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka niesie ze sobą szereg korzyści, jednak są sytuacje, w których nie możemy oczekiwać od towarzystwa ubezpieczeniowego zadośćuczynienia i zgodnie z prawem nie musi wypłacić nam odszkodowania. Do wyłączenia odpowiedzialności zalicza się np. sytuację, w której rodzice zataili przed ubezpieczycielem faktyczny stan zdrowia dziecka  (w momencie zawierania umowy).

Oczywiście liczba i rodzaj wyłączeń odpowiedzialności zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia zdrowotnego dziecka i towarzystwa (szczegółowy spis wyłączeń znajdziemy w OWU polisy dziecka).

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka - do jakiego wieku może korzystać z polisy?

Wielu rodziców, którzy rozważają wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego dziecka na własną rękę, zastanawia się, do jakiego wieku będzie mogło korzystać z ochrony. O ile standardowa, szkolna polisa NNW wygasa w chwili ukończenia przez dziecko edukacji, o tyle prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka może obowiązywać również w życiu dorosłym – w przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych górną granicą wieku jest 65-70 lat. 

Warto na koniec podkreślić, że decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka, nie musimy rezygnować z publicznej opieki zdrowotnej. Jeśli chcemy, możemy bez problemów korzystać z usług Narodowego Funduszu Zdrowia i to równolegle z ochroną wykupioną na własną rękę, co jest bardzo wygodną opcją.

Podsumowując, wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka, warto porównać oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli. W ramach tego rodzaju polisy zapewnimy potomkowi szybki dostęp do lekarza pierwszego kontaktu oraz pomoc wielu specjalistów – co jest niezwykle ważne w razie nagłego, nieszczęśliwego wypadku lub poważnej choroby. Ponadto, decydując się na rozszerzony pakiet, będziemy mogli dodatkowo skorzystać np. z rehabilitacji, assistance medycznego czy domowych wizyt lekarza.

Już od 35 zł/miesiąc!
Ubezpiecz dziecko
Oblicz składkę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ministerstwo Edukacji Narodowej właściwie co roku otrzymuje od rodziców uczniów i przedszkolaków czy dzieci uczęszczających do żłobka zapytania dotyczące istnienia lub jego braku obowiązku ubezpieczenia dzieci w ramach ubezpieczeń NNW. Co mówi na ten temat prawo? Czy rodzice przedszkolaków absolutnie muszą wykupić im ubezpieczenie, czy jest to opcja, którą jednak warto rozważyć dla dobra dziecka?

Czy można się ubezpieczyć od urodzenia się dziecka? Brzmi to nieco kontrowersyjnie, w końcu przyjęło się, że wykupujemy polisę ubezpieczeniową po to, aby zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych wydarzeń, a powiększenie rodziny jest na ogół radosnym elementem życia. Jednak kiedy w domu pojawia się noworodek, każdy grosz jest na wagę złota. Sprawdź jak możesz dodatkowo zabezpieczyć się finansowo, aby brak funduszy nie pozbawił Cię radości w tej wyjątkowej chwili!

Większość rodziców decyduje się na ubezpieczenie grupowe w szkole dziecka. Zazwyczaj na pierwszym zebraniu otrzymuje informację o wysokości składki i na tym kończy się kwestia związana z zabezpieczeniem dziecka na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu szkolnym? Jaką ochronę zapewnia polisa OC w życiu prywatnym?

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę