UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka — jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? Jak zapewnić prywatną opiekę zdrowotną?

Coraz więcej rodziców w trosce o bezpieczeństwo swoich pociech decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Składka w postaci kilkudziesięciu złotych miesięcznie pozwala chronić najmłodszych już od chwili narodzin. Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia zdrowotnego dzieci i młodzieży? Do jakiego wieku potomek może korzystać z polisy? Sprawdź również, na jakich zasadach zgłasza się dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego rodzica?

PRAWO DO OPIEKI ZDROWOTNEJ - JAK ZGŁOSIĆ DZIECKO DO UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO JAKO CZŁONKA RODZINY?

Każde dziecko, które ma polskie obywatelstwo, ma prawo do bezpłatnego leczenia w publicznych placówkach służby zdrowia. By móc formalnie korzystać z wizyt u pediatry, czy lekarzy specjalistów, trzeba w pierwszej kolejności zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, a obowiązek ten spoczywa na rodzicach. Ich potomek nie jest automatycznie zgłaszany do ubezpieczenia rodzica z chwilą zarejestrowania jego narodzin w urzędzie stanu cywilnego (USC). To mama lub tata może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dziecko będzie dzięki temu objęte tym ubezpieczeniem do ukończenia 18. roku życia, a jeśli wciąż będzie się uczyć, to do ukończenia 26 lat. Dzięki zgłoszeniu ma prawo do korzystania z nieodpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej zapewnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rodzic w przypadku chęci zgłoszenia dziecka do swojego ubezpieczenia powinien zwrócić się do swojego pracodawcy, czy płatnika składek. Powinien złożyć wniosek o objęcie dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym. Płatnik składek dokonuje żądanego zgłoszenia, wypełniając druk ZCNA – „Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego”.

Jeśli rodzic jest osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy, może tam skierować swój wniosek o objęcie dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym. Analogicznie, gdy prowadzi działalność gospodarczą, sam zgłasza się do ZUS i wypełnia odpowiedni formularz. Konieczne jest przy tym posiadanie tytułu do ubezpieczenia. Jeśli dziecko, np. pełnoletnie zaczyna pracę i ma ubezpieczenie zdrowotne z innego tytułu, będzie wykreślone z ubezpieczenia rodzica.

Zgłoszenie nie pociąga za sobą żadnych kosztów i nie ma wpływu na wysokość składki zdrowotnej. Składki za ubezpieczonych członków rodziny pokrywane są z budżetu państwa. Rodzic ma 7 dni od chwili narodzin dziecka na zgłoszenie go do ubezpieczenia.

JAKIE ZALETY MAJĄ PRYWATNE UBEZPIECZENIA ZDROWOTNE DLA DZIECI?

Bez wątpienia prywatne ubezpieczenie dzieci w Polsce zyskuje na popularności z roku na rok. Mimo że w naszym kraju funkcjonuje bezpłatna opieka lekarska, to jednak dostęp do wielu specjalistów wymaga czekania nawet w wielomiesięcznych kolejkach, na czym niestety cierpią szczególnie najmłodsi pacjenci. Decydując się na prywatną polisę dla pociechy, możemy umówić się na wizytę u lekarza danej specjalności w ciągu kilku dni. Zakres ochrony zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy liczyć na świadczenie finansowe za każdy dzień hospitalizacji pociechy, a w razie dłuższego pobytu w szpitalu, istnieje opcja korzystania ze świadczeń ambulatoryjnych, takich jak:

  • konsultacje lekarskie,
  • badania i zabiegi laboratoryjne,
  • badania obrazowe, np. RTG, spirometria.

Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka zapewnia szeroką ochronę. Gwarantuje sprawny proces leczenia pociechy po wypadku, w wyniku którego dojdzie do uszczerbku lub uszkodzenia ciała. Co istotne, polisa obowiązuje przez cały rok. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka to szybka pomoc dla malucha, doskonała alternatywa dla długich kolejek do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Płacąc tylko kilkadziesiąt złotych miesięcznie, możemy zapewnić pociesze ochronę, na jaką zasługuje (najtańsze pakiety ubezpieczenia zdrowotnego kosztują poniżej 50 złotych). Plusem prywatnej polisy jest też wysoka jakość usług medycznych – placówki są zwykle bogato wyposażone i nowocześnie urządzone, co przekłada się na większy komfort małych pacjentów.

Jeśli chodzi o dodatkową ochronę NNW, możemy skorzystać z grupowej polisy, czyli kupić ją w szkole lub samodzielnie (indywidualne ubezpieczenie zdrowotne NNW dla dziecka).

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE DLA DZIECKA – O TYM PAMIĘTAJ PRZY WYBORZE POLISY

Można by rzec, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka to parasol ochronny, jaki roztaczamy nad swoją pociechą – tak więc wybór polisy powinien być dobrze przemyślany. Na co zwrócić uwagę, zanim wybierzemy konkretnego ubezpieczyciela i podpiszemy umowę? Z pewnością podstawą są OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, z którymi powinniśmy się dobrze zapoznać (znajdziemy tam kluczowe informacje na temat tego, w jakich sytuacjach przysługuje nam wypłata odszkodowania, a kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty zadośćuczynienia). Warto wybrać towarzystwo, które cieszy się dobrą opinią wśród klientów – rekomendacje znajomych i rodziny są najlepszą, bo najbardziej wiarygodną reklamą danej firmy (jakość obsługi klienta jest szczególnie ważna w przypadku najmłodszych pacjentów – empatia, przyjazne podejście i zaangażowanie są niezbędne przy chorym, cierpiącym dziecku). Kolejne istotne aspekty, które warto przeanalizować to:

  • liczba i lokalizacja placówek medycznych – upewnijmy się, że przynajmniej jedna przychodnia zdrowia znajduje się w okolicy naszego stałego miejsca zamieszkania,
  • oferta badań – sprawdźmy, czy istnieje lista dostępnych badań i jak bogaty jest ich wachlarz,
  • specjaliści – upewnijmy się, czy wybierając daną polisę dla dziecka, będziemy mieli dostęp do interesujących nas lekarzy danej specjalności (np. pediatra, laryngolog, alergolog, dermatolog dziecięcy),
  • cena ubezpieczenia – zwykle im droższa składka, tym większy zakres ochrony,
  • dodatkowe opłaty – zapytajmy ubezpieczyciela, czy decydując się na najtańszy pakiet, nie będziemy musieli ponosić drobnych, dodatkowych kosztów związanych z jakimiś badaniami czy wizyt u danego specjalisty.

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka ma jakieś wady? Jak każda usługa – tak, ale nie przewyższają one licznych, wymienionych zalet. Jest to m.in. dodatkowy wydatek (nie są to wysokie kwoty, ale to kolejny koszt w domowym budżecie), a zakres odpowiedzialności towarzystwa jest ograniczony, co umówimy szerzej za chwilę.

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE DLA DZIECKA A WYŁĄCZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka niesie ze sobą szereg korzyści, jednak są sytuacje, w których nie możemy oczekiwać od towarzystwa zadośćuczynienia i zgodnie z prawem nie musi wypłacić nam odszkodowania. Do wyłączenia odpowiedzialności zalicza się np. sytuację, w której rodzice zataili przed ubezpieczycielem faktyczny stan zdrowia dziecka (w momencie zawierania umowy).

Oczywiście liczba i rodzaj wyłączeń odpowiedzialności zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia zdrowotnego dziecka i towarzystwa (szczegółowy spis wyłączeń znajdziemy w OWU polisy dziecka).

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE DZIECKA - DO JAKIEGO WIEKU MOŻE KORZYSTAĆ Z POLISY?

Wielu rodziców, którzy rozważają wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego dziecka na własną rękę, zastanawia się, do jakiego wieku będzie mogło korzystać z ochrony. O ile standardowa, szkolna polisa NNW wygasa w chwili ukończenia przez dziecko edukacji, o tyle prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka może obowiązywać również w życiu dorosłym – w przypadku większości towarzystw górną granicą wieku jest 65-70 lat.

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka, nie musimy rezygnować z publicznej opieki zdrowotnej. Jeśli chcemy, możemy bez problemów korzystać z usług Narodowego Funduszu Zdrowia i to równolegle z ochroną wykupioną na własną rękę.

Podsumowując, w ramach tego rodzaju polisy zapewnimy potomstwu szybki dostęp do lekarza pierwszego kontaktu oraz pomoc wielu specjalistów – co jest niezwykle ważne w razie nagłego, nieszczęśliwego wypadku lub poważnej choroby. Ponadto, decydując się na rozszerzony pakiet, będziemy mogli dodatkowo skorzystać np. z rehabilitacji, assistance medycznego czy domowych wizyt lekarza.

Już od 35 zł/miesiąc!

Sprawdź u Agenta
Ubezpieczenie dziecka
Zamów kontakt
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy ubezpieczenie dziecka w przedszkolu jest obowiązkowe? Sprawdź, co mówi prawo o NNW przedszkolaka

Ministerstwo Edukacji Narodowej właściwie co roku otrzymuje od rodziców uczniów i przedszkolaków czy dzieci uczęszczających do żłobka zapytania dotyczące istnienia lub jego braku obowiązku ubezpieczenia dzieci w ramach ubezpieczeń NNW. Co mówi na ten temat prawo? Czy rodzice przedszkolaków absolutnie muszą wykupić im ubezpieczenie, czy jest to opcja, którą jednak warto rozważyć dla dobra dziecka?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka — co warto wiedzieć o pieniądzach za urodzenie dziecka?

Czy można się ubezpieczyć od urodzenia się dziecka? Brzmi to nieco kontrowersyjnie, w końcu przyjęło się, że wykupujemy polisę po to, aby zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych wydarzeń, a powiększenie rodziny jest na ogół radosnym momentem życia. Jednak kiedy w domu pojawia się noworodek, każdy grosz jest na wagę złota. Sprawdź, jak możesz dodatkowo zabezpieczyć się finansowo, aby brak funduszy nie pozbawił Cię radości w tej wyjątkowej chwili!

Czytaj dalej

OC w życiu prywatnym a ubezpieczenie szkolne dziecka.

Większość rodziców decyduje się na ubezpieczenie grupowe w szkole dziecka. Zazwyczaj na pierwszym zebraniu otrzymuje informację o wysokości składki i na tym kończy się kwestia związana z zabezpieczeniem dziecka na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu szkolnym? Jaką ochronę zapewnia polisa OC w życiu prywatnym?

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę