UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Prywatna opieka medyczna — sprawdź na czym polega, co obejmuje pakiet medyczny?

Mimo że każdy z nas może korzystać bezpłatnie z publicznej służby zdrowia, m.in. ze względu na długie kolejki do lekarzy specjalistów i odległe terminy podstawowych zabiegów, coraz więcej osób decyduje się na prywatną opiekę medyczną. Ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne? Jakie są zalety leczenia prywatnego i czy prywatna opieka medyczna ma jakieś wady?

NA CZYM POLEGA PRYWATNA OPIEKA MEDYCZNA? WARTO TO SPRAWDZIĆ

Świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są obowiązkowe i automatycznie odprowadzane z naszej pensji. Prywatna opieka medyczna, jak sama nazwa wskazuje, jest dobrowolna – działa na zasadzie abonamentu (umowa roczna jest automatycznie przedłużana). Jeśli nie chcemy kontynuować ochrony, możemy bez problemu ją wypowiedzieć, jednak nie później niż na 30 dni przed jej wygaśnięciem. W sytuacji, gdy decydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, co miesiąc uiszczamy daną składkę pieniężną, dzięki czemu możemy korzystać z usług nowoczesnych, kompleksowo wyposażonych placówek medycznych i dbać o swoje zdrowie. W zależności od pakietu i oferty danego towarzystwa, w ramach prywatnej opieki medycznej mamy dostęp do:

  • podstawowej opieki medycznej (pomoc internisty, pediatry, lekarza medycyny rodzinnej),
  • opieki specjalistycznej (dermatolog, ortopeda, alergolog, anestezjolog, pulmonolog, urolog, onkolog, laryngolog, hematolog, psychiatra, reumatolog, diabetolog, endokrynolog, ginekolog),
  • badań laboratoryjnych (cytologia ginekologiczna, morfologia krwi, badanie moczu),
  • badań radiologicznych (rezonans magnetyczny, mammografia, tomografia komputerowa, RTG, USG),
  • badań czynnościowych (spirometria, EKG spoczynkowe, komputerowe badanie pola widzenia),
  • bilansu zdrowia dziecka,
  • podstawowych zabiegów pielęgniarskich (np. iniekcje, usunięcie szwów, EKG, założenie i zmiany opatrunków),
  • rehabilitacji,
  • szczepień przeciwko grypie,
  • wizyt u stomatologa.

Wybierając kompleksową ochronę, możemy liczyć też na liczne opcje dodatkowe, takie jak np.:

  • wizyty domowe dostępne przez całą dobę 7 dni w tygodniu,
  • zabiegi ortopedyczne,
  • zabiegi kriochirurgiczne,
  • konsultacje profesorskie,
  • domową opiekę pielęgniarską.

Warto podkreślić, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie wyklucza możliwości korzystania z zakresu usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Jakie korzyści czekają na posiadaczy pakietów prywatnej opieki medycznej w wersji podstawowej lub rozszerzonej?

ZALETY PRYWATNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ – DLACZEGO WARTO WYBRAĆ PRYWATNE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE?

Jakie są główne atuty prywatnego ubezpieczenia medycznego? Taka opieka medyczna zapewnia dostęp do najlepszych specjalistów i wielu badań (również drogich badań specjalistycznych, jak np. rezonans magnetyczny), bez długiego oczekiwania w kolejkach, limitów wizyt i konieczności zdobycia skierowania. Na konsultacje u internisty, pediatry czy lekarza medycyny czekamy zaledwie 24 h. Natomiast czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest tylko nieznacznie dłuższy, wynosi zwykle około 5 dni, a nie wiele miesięcy, jak w przypadku NFZ. Miejmy też na uwadze, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia refundacji wszystkich metod leczenia i badań. Prywatna polisa zdrowotna gwarantuje nam dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego, najlepszą opiekę i wsparcie w trudnych momentach życia, jakimi jest walka z chorobą. Poziom obsługi personelu medycznego i nie tylko, niejednokrotnie jest znacznie wyższy w prywatnych placówkach, co dla wielu osób jest wystarczającym argumentem do podpisania umowy z ubezpieczycielem.

Wykupując indywidualne ubezpieczenie zdrowotne (na własną rękę), możemy korzystać z usług profilaktycznych i regularnie poddawać się badaniom, dzięki czemu zwiększamy szansę wykrycia chorób we wczesnym stadium rozwoju. Nie bez przyczyny z prywatnej opieki medycznej korzystają już blisko 3 mln Polaków!

JAKIE SĄ WADY PRYWATNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ?

Za minus prywatnej opieki medycznej możemy uznać wyłączenia z odpowiedzialności. Przykładowo, tego rodzaju polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje leczenia uzależnień i niepłodności. Z usług medycznych można też skorzystać jedynie w wybranych przychodniach i ośrodkach medycznych, które współpracują z wybranym ubezpieczycielem, np. w Medicover, Lux Med i podobnych. Jednak liczne zalety przedstawione wcześniej udowadniają, że prywatna opieka medyczna to naprawdę dobra inwestycja w nasze zdrowie. Zyskujemy szybką, wygodną diagnostykę, porady lekarskie od lekarzy różnej specjalizacji, a także możemy otrzymać dostęp do infolinii i telekonsultacji medycznych.

KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z PRYWATNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ?

Prywatna opieka medyczna to tak naprawdę rozwiązanie dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Decydując się na nią, w razie problemów zdrowotnych, możemy liczyć na szybki dostęp do lekarzy, badań i rehabilitacji. To rozsądny wybór również dla kobiet w ciąży oraz osób, które prowadzą aktywny tryb życia, uprawiają sport. Jeśli doznają zwichnięć lub złamań, nie będą musiały oczekiwać przez długie miesiące na wizytę u fizjoterapeuty (prywatna polisa umożliwi im szybkie rozpoczęcie rehabilitacji i powrót do sprawności). Umowę ubezpieczeniową na 12 miesięcy mogą podpisać osoby, które mają 18, a nie ukończyły jeszcze 69 lat. Możemy też prywatnie ubezpieczyć dziecko.

CZY PRYWATNY PAKIET MEDYCZNY TO DUŻY WYDATEK? ILE KOSZTUJE PRYWATNE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE?

Wiele osób, które zastanawiają się nad prywatną opieką medyczną, mylnie sądzi, że koszty tego typu opieki zdrowotnej są bardzo wysokie. To nieprawda - nie musimy przecież decydować się na najdroższy pakiet, który gwarantuje maksymalną ochronę. Podstawowe pakiety dostępne są w przedziale cenowym 50-70 złotych, co w skali miesiąca jest naprawdę symboliczną kwotą. Osoby, którym zależy na bardziej kompleksowej ofercie, mogą wykupić pakiet rozszerzony już za około 130 złotych. Chcąc porównać ceny ubezpieczeń, możemy skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów, dzięki czemu wybierzemy najkorzystniejszą opcję.

Polisa zdrowotna powinna odpowiadać naszym potrzebom, uwzględniać problemy zdrowotne, z jakimi się zmagamy (np. alergie, zaburzenia hormonalne) lub jeśli istnieje ryzyko, że w przyszłości będziemy się zmagać - ze względu na obciążenia rodzinne, nałogi czy też prowadzony tryb życia.

PRYWATNE UBEZPIECZENIE MEDYCZNE – POPULARNE WYŁĄCZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI

W jakich sytuacjach prywatna opieka medyczna nie zadziała? Informacje te znajdziemy w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Każde towarzystwo ustala swoją listę wyłączeń od odpowiedzialności. Zwykle nie możemy liczyć na dostęp do świadczeń medycznych w przypadkach, takich jak:

  • samookaleczenia,
  • próba usiłowania samobójstwa,
  • zatajenia choroby ubezpieczonego,
  • kuracje odwykowe,
  • wrodzone wady rozwojowe,
  • nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych,
  • nieszczęśliwy wypadek,
  • błędy w sztuce lekarskiej,
  • uprawianie sportów ekstremalnych - wysokiego ryzyka,
  • popełnienie przestępstwa,
  • zabiegi zmiany płci,
  • eksperymenty medyczne,
  • wirus HIV,
  • niestosowanie się chorego do zaleceń lekarzy.

Natomiast karencja, czyli tzw. czasowe wyłączenia odpowiedzialności, może dotyczyć chorób, takich jak udar, zawał serca, stwardnienie rozsiane czy gruźlica.

Podsumowując, prywatna opieka medyczna to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokim poziomie obsługi ze strony personelu medycznego, szybkiego dostępu do wielu specjalistów, badań diagnostycznych oraz gwarancji komfortowego leczenia. Możemy korzystać z wielu placówek medycznych na terenie całego kraju. Przystępne ceny i wiele pakietów usługodawców prywatnej opieki medycznej sprawiają, że bez problemu znajdziemy idealną polisę zdrowotną, skrojoną na miarę naszych potrzeb i możliwości finansowych (wysokość składek najtańszych pakietów wynosi mniej niż 70 złotych miesięcznie).

Ubezpieczenie Zdrowia
Potrzebujesz ochrony w zakresie opieki zdrowotnej?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
wizyta lekarska w domu

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to produkt, który umożliwia szybki dostęp do specjalistów z różnych dziedzin medycyny, rehabilitacji oraz wykonanie ważnych badań diagnostycznych, na które musielibyśmy oczekiwać przez długi czas, chcąc skorzystać z oferty NFZ. W ramach indywidualnego pakietu medycznego możemy też korzystać z wizyt lekarskich w domu, co jest dużym udogodnieniem dla osób, które nie są mobilne ze względu na zły stan zdrowia.

Telemedycyna to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne. Oczywiście w niektórych sytuacjach bezpośredni kontakt z lekarzem jest niezastąpiony, ale w wielu przypadkach porada telefoniczna okazuje się wystarczająca. Pozwala to na zmniejszenie kolejek w przychodniach stacjonarnych, skrócenie czasu oczekiwania na poradę specjalisty oraz otrzymywanie szybkiej pomocy w nagłych sytuacjach, niewymagających wizyty w placówce. Co to jest telemedycyna? W jakich działach medycyny znajduje…

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę