UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży - co obejmuje, jak działa

Zdarza się, że mimo chęci spędzenia urlopu w pięknym, słonecznym zakątku świata i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik, musimy zmienić swoje wakacyjne plany i pozostać w domu. Przydatne w takiej sytuacji okazuje się ubezpieczenie od rezygnacji z podróży, dzięki któremu możemy liczyć na zwrot nakładów finansowych związanych z organizacją wyjazdu turystycznego. Na czym polega ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży i dlaczego warto wykupić tego typu polisę turystyczną?

Zostajemy w domu - w jakich sytuacjach możemy zrezygnować z zaplanowanej podróży?

Wiele osób oszczędza na wymarzone wakacje przez cały rok, jednak niektóre sytuacje losowe sprawiają, że mimo szczerych chęci, nie mogą skorzystać z wykupionej wycieczki. Taki scenariusz może się spełnić, zwłaszcza jeśli rezerwujemy wycieczkę kilka lub kilkanaście tygodni przed planowanym terminem wyjazdu. Kiedy możemy liczyć na zwrot zainwestowanych środków pieniężnych? Standardowe ubezpieczenie rezygnacji z podróży obejmuje zdarzenia, takie jak np.:

 • nagłe zachorowanie,
 • nieszczęśliwy wypadek, zgon jednego z uczestników podróży lub ich bliskich,
 • kradzież dokumentów tożsamości (dowodu osobistego, paszportu) lub wizy wyjazdowej,
 • utrata pracy przez ubezpieczonego lub osobę towarzyszącą,
 • zdarzenia losowe w miejscu zamieszkania (np. pożar, zalanie, włamanie do mieszkania),
 • komplikacje związane z ciążą,
 • egzamin poprawkowy na uczelni wyższej,
 • wezwanie do obowiązkowego stawienia się przed sądem,
 • wyznaczenie terminu pobytu w sanatorium w ramach NFZ,
 • wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy przez uczestnika w terminie obejmującym podróż.

Co obejmuje ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub jej przerwania?

Wiele osób nie wie, co może objąć ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub jej przerwania. Standardowo jest to:

 • rezygnacja z imprezy turystycznej,
 • rezygnacja z biletu lotniczego,
 • anulowanie rezerwacji samochodu w docelowym miejscu pobytu,
 • rezygnacja z dokonanej rezerwacji noclegu,
 • ochroną ubezpieczeniową można również objąć ryzyko przerwania podróży – gdzie z powodów wymienionych w OWU, ubezpieczony może przerwać podróż i otrzymać zwrot za niewykorzystane świadczenia oraz zwrot kosztów transportu związanego z wcześniejszym powrotem do kraju.

Co daje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Wielu turystów nie ma świadomości, że touroperator nie zwróci im sam z siebie 100% kwoty wpłaconej za wycieczkę, gdyż biuro podróży ponosi różne koszty związane z organizacją tego typu usługi (np. rezerwacja biletów lotniczych czy booking pokoi hotelowych to realne koszty). Ile pieniędzy stracimy, odwołując wycieczkę w biurze podróży? To zależy od warunków uczestnictwa w imprezie turystycznej zawartych w umowie danego biura – każde Biuro Podróży ustala indywidualne zasady, jednak zwykle, rezygnując z wyjazdu na miesiąc przed terminem, przepadnie nam około 30% środków pieniężnych. Odwołując swoje uczestnictwo w przeddzień wylotu, touroperator może zwrócić na zaledwie 5-10% ceny wycieczki, a może się zdarzyć, że cała kwota przepadnie. Dlatego właśnie warto pomyśleć o ubezpieczeniu rezygnacji z podróży – jeśli wskutek nagłego wydarzenia życiowego nie będziemy mogli uczestniczyć w wakacyjnym wyjeździe, polisa turystyczna uchroni nas przed utratą pieniędzy.

Wyłączenia ochrony, czyli czego ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub jej przerwania nie obejmuje?

W zależności od ubezpieczyciela tzw. wyłączenia ochrony mogą się od siebie nieco różnić – bardzo często do zdarzeń wyłączonych z odpowiedzialności zalicza się:

 • ataki terrorystyczne,
 • klęski żywiołowe w miejscu docelowym podróży,
 • epidemie w kraju, do którego wykupiliśmy wycieczkę,
 • upadłość touroperatora,
 • anulowanie wycieczki przez jej organizatora,
 • nasilenie choroby przewlekłej ubezpieczonego lub osoby bliskiej (to ryzyko można rozszerzyć poprzez kupienie stosownej zwyżki składki z tytułu chorób przewlekłych).

Jaka jest cena ubezpieczenia rezygnacji z podróży?

Cena tego rodzaju ubezpieczenia turystycznego będzie różnić się w zależności od wybranego wariantu, towarzystwa ubezpieczeniowego, kosztu wycieczki i biletów lotniczych czy liczby ubezpieczonych osób. Tak więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Chcąc obliczyć orientacyjny koszt ubezpieczenia rezygnacji z wyjazdu, warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów podróży.

Podsumowując, pamiętajmy, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zadziała tylko wówczas, gdy przyczyną odwołania wycieczki będzie jeden z punktów wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Musimy więc dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem! W przeciwnym razie niestety nie mamy co liczyć na zwrot poniesionych kosztów i może czekać nas przykra niespodzianka (warto porównać oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli). Miejmy też świadomość, że o ile zwykłą polisę turystyczną możemy wykupić nawet w dniu wylotu, o tyle ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji z podróży lub jej przerwania powinno być kupione niezwłocznie po zakupie imprezy turystycznej, biletu lotniczego, dokonania rezerwacji noclegu.

Już od 28 zł / 1000 zł kosztów podróży
Zakup ubezpieczenia od rezygnacji z podróży
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
młoda dziewczyna sprawdza swój lot na tablicy odlotów

Odszkodowanie za odwołany lot - kiedy nam przysługuje, jak je uzyskać?

Odwołany lot może skutecznie popsuć wakacje i pozmieniać plany. W takiej sytuacji klient linii lotniczych powinien pamiętać o przysługującym mu odszkodowaniu. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot oraz kiedy linie lotnicze mogą odmówić wypłacenia rekompensaty.

 

Czytaj dalej

Ubezpieczenie podróży służbowej – koszt i zakres ubezpieczenia

Nie tylko turysta może wymagać leczenia w czasie wojaży, pracownik w podróży służbowej także może się rozchorować albo mieć wypadek, a jeśli do tego dojdzie, wówczas pracodawca będzie musiał pokryć koszty leczenia. Ceny pomocy zdrowotnej różnią się w zależności od naszego celu podróży. Można pokusić się o stwierdzenie, że im dalej się udajemy, tym koszty rosną. W czołówce państw, gdzie słono zapłacisz za opiekę medyczną znajdują się Stany Zjednoczone, Kanada oraz Singapur. Kilkudniowy pobyt w…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę