UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Bezpieczne ferie zimowe w pigułce - 10 najważniejszych zasad dla rodziców i uczniów szkół podstawowych

Sanki, łyżwy, narty, snowtubing, kuligi, wędrówki po górach, bitwa na śnieżki, a nawet… żeglarstwo lodowe – lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy dla dzieci, ale także ich rodziców. Co zrobić, żeby w tym czasie wypoczynku zimowego uniknąć chorób i kontuzji? Podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich – nie tylko podczas ferii w czasie zimy.

NIEPOKOJĄCE STATYSTYKI Z SEZONU ZIMOWEGO 2022 i 2023: jak wygląda bezpieczeństwo podczas ferii zimowych w polskich górach?

Czy można powiedzieć, że mieliśmy bezpieczne ferie zimowe 2023? Ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działający w Beskidach podsumowali 6 tygodni tegorocznych ferii. W okresie od 14 stycznia do 26 lutego 2023 roku ratownicy GOPR wyruszali w góry 93 razy i udzielili pomocy 119 osobom. Ponad połowa akcji tegorocznej zimy dotyczyła poszukiwania ludzi, którzy stracili orientację w terenie i zabłądzili. Ratownicy sprowadzali również takie osoby do miejsc bezpiecznych. 746 razy interweniowali na stokach narciarskich, urazów doznało 560 narciarzy, 183 snowboardzistów i 21 innych użytkowników stoków. 

Czy polscy turyści znają zasady bezpieczeństwa zimą w górach? Na przykład około 90 proc. osób, które uległy wypadkom na stokach, miało na głowie kask, choć w Polsce nie ma takiego wymogu prawnego.

TOPR z kolei, tj. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, podsumował cały 2022 rok swojej działalności. Poinformował, że w całym 2022 roku doszło do podjęcia 938 działań ratowniczych,  w tym 283 z udziałem śmigłowca. Najczęściej przyczyną interwencji TOPR był upadek, zachorowanie i brak umiejętności turystów wybierających się w góry czy jeżdżących na nartach.

Jak może skończyć się zimowe szaleństwo? Najpopularniejsze kontuzje to: złamane kończyny, rozcięte łuki brwiowe, stłuczenia i obicia. A przecież zimowe aktywności powinny zapewniać nie tylko mnóstwo frajdy, ale też mieć dobroczynne skutki dla całego organizmu. Wyjście na sanki, na stok, na lodowisko, a nawet zwykły spacer w górach pomagają poprawić krążenie i dotlenić organizm. Po wysiłku fizycznym wzrasta produkcja białych krwinek odpowiedzialnych za ochronę przed drobnoustrojami. Aktywna zabawa na śniegu sprawia, że wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Co zrobić, żeby dziecko przywiozło z ferii zimowych wyłącznie dobre wspomnienia i miało zapewniony spokojny wypoczynek? Porozmawiaj z nim o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. A może wspólnie weźmiecie udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy? Dzięki temu zyskasz pewność, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia Twoja pociecha będzie potrafiła właściwie zareagować.

JAK SPĘDZIĆ BEZPIECZNIE FERIE ZIMOWE?

5 ZASAD DLA DZIECKA…

Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
Służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki. Takie zabawy zimowe powinno się organizować jedynie na przystosowanych do tego celu lodowiskach. Jazda na łyżwach po zamarzniętym jeziorze czy rzece rodzi poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.

Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.

Ferie zimowe to dla dzieci okazja do szaleństwa na sankach. Jednak nawet taka niewinna zabawa powinna być zorganizowana bezpiecznie. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach.

Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask – dzięki temu będziesz widoczny na drodze.

Ferie zimowe to czas wypoczynku i zabawy na śniegu, ale i okres, w którym widoczność na drodze jest niska. Jadące pojazdy po zmroku mogą nie zauważyć dziecka idącego poboczem, jeśli nie będzie miało odblasków. Wiele szkół podstawowych organizuje prelekcje dotyczące bezpieczeństwa. Dzieci wiedzą dzięki temu, co robić, a czego nie, żeby być bezpiecznym w czasie ferii czy także w okresie nauki. 

Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew. Spadający może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa także podczas poruszania się w przestrzeni miejskiej. Dlatego nie można zapominać o tym, by nie chodzić bezpośrednio pod dachem, z którego zwisają sople. 

Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.

To bardzo ważne! Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taką potrzebę opiekunowi. Rodzic z kolei powinien oddawać swoje dziecko pod opiekę zaufanej osobie. 

… I 5 ZASAD DLA RODZICA LUB OPIEKUNA

  1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Sprawdź, czy organizator wyjazdu ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny. Polska policja przeprowadza takie kontrole rutynowo przez całe ferie. To podstawa bezpiecznego wypoczynku. 
  2. Nie dawaj dziecku na wyjazd swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli ma portfel lub telefon komórkowy i idzie na sanki czy narty, powinno pozostawić je w depozycie lub pod opieką zaufanej osoby. 
  3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.
  4. Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.
  5. Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu dla dziecka.

UBEZPIECZENIE NA FERIE (I NIE TYLKO) – JAKIE WYBRAĆ?

Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie miało zapewnioną ochronę nie tylko podczas zimowych aktywności? Warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które będzie chronić je przez cały rok. Co daje dodatkowe świadczenie? Wybierając ubezpieczenie dziecka, możesz otrzymać świadczenie w razie wypadku lub poważnego zachorowania dziecka. Możesz także liczyć na dostęp do bogatych świadczeń medycznych, konsultację z doświadczonymi lekarzami oraz rehabilitację, która pozwoli dziecku szybko wrócić do zdrowia. Ubezpieczenie dziecka  to doskonałe uzupełnienie NNW szkolnego. Ubezpieczeniem możesz objąć dzieci, które ukończyły 3. rok życia, ale nie skończyły jeszcze 18 lat.

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych powinno stanowić priorytet każdego rodzica. Niezależnie od tego, czy dziecko spędza ferie w mieście, czy na dwutygodniowym szaleństwie na stoku, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo.

 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę