Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie garażu – przed czym chroni i ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Pomieszczenie przynależne przypisane jest do nieruchomości (mieszkania lub domu jednorodzinnego) jako jej część składowa. Zwykle służy do przechowywania mienia ruchomego, np. rowerów, sprzętu ogrodniczego czy narzędzi. Ponieważ w pomieszczeniach przynależnych spędzamy mniej czasu niż w innych, stanowią one łatwiejszy cel dla złodzieja, są również bardziej narażone na pożar czy zalanie. Dlatego istotne jest wykupienie odpowiednich rozszerzeń do polisy mieszkaniowej, które obejmują je ochroną.

garaż przy domu

CZYM JEST POMIESZCZENIE PRZYNALEŻNE?

Ustawa o własności lokali (art. 2 ust. 4) definiuje pomieszczenie przynależne jako część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli dane pomieszczenie nie przylega do niego bezpośrednio. W odniesieniu do ubezpieczenia mieszkania w budynku wielorodzinnym – pomieszczenie przynależne to osobna przestrzeń znajdująca się w obrębie tego samego budynku i użytkowana przez ubezpieczonego na podstawie prawa własności. W przypadku ubezpieczenia domu jednorodzinnego – pomieszczenie przynależne to osobna przestrzeń zamknięta, znajdująca się poza częścią mieszkalną budynku, ale w granicach nieruchomości gruntowej. 

Pomieszczeniami przynależnymi mogą być:

  • komórka lokatorska,
  • piwnica,
  • strych,
  • garaż wolnostojący,
  • miejsce parkingowe w garażu podziemnym. 

POMIESZCZENIE PRZYNALEŻNE A UBEZPIECZENIE NIERUCHOMOŚCI - CZY GARAŻ MOŻNA UBEZPIECZYĆ?

Pomieszczenia przynależne wchodzą w zakres polisy mieszkaniowej, więc nie ma potrzeby zawierać osobnej umowy, ale należy zwrócić uwagę, by polisa chroniła również wyposażenie domu. Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje zazwyczaj tylko mury i elementy stałe. Chroni przed ogniem, zalaniem, uderzeniami pojazdów oraz drzew. Warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia w polisie domu czy zakresem ochrony są też objęte budynki przynależne, w tym garaż. 

GARAŻ JAKO PRZYKŁAD POMIESZCZENIA PRZYNALEŻNEGO - DEFINICJA UBEZPIECZYCIELA

Garaż to najprostszy przykład pomieszczenia przynależnego. Jego definicja, którą posługują się ubezpieczyciele, brzmi: trwale związany z gruntem budynek niemieszkalny, którego przeznaczeniem jest parkowanie pojazdów mechanicznych. Zatem, aby pomieszczenie zostało uznane za garaż, powinno spełniać następujące warunki:

  • mieć ściany,
  • mieć zamykane okna, drzwi, bramy wjazdowe i/lub wyjazdowe,
  • służyć do przechowywania pojazdów mechanicznych.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje garażu. Pierwszy z nich to pomieszczenie znajdujące się w bryle budynku – jako osobno wydzielone lub jako miejsce postojowe w garażu podziemnym. Drugi rodzaj to wolnostojący budynek znajdujący się w granicach posesji.

CZY ISTNIEJE UBEZPIECZENIE GARAŻU? CZY MOŻNA KUPIĆ UBEZPIECZENIE GARAŻU?

Zarówno garaż znajdujący się w bryle budynku, jak i poza nią, do którego mamy prawo własności, uznawany jest za pomieszczenia przynależne, więc powinien wchodzić w zakres ubezpieczenia mieszkaniowego. 

Istnieją pewne wyjątki. Ubezpieczeniu nie podlegają garaże blaszane. Dlaczego? Nie są trwale związane z gruntem, a poza tym są zbyt podatne na zniszczenia przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego najczęściej w ofercie towarzystwa ubezpieczającego dom lub mieszkanie czy części przynależne nie będzie ubezpieczenia garażu blaszanego.

Nie ubezpieczymy również garażu w budowie oraz takiego, który nie ma wymaganych zabezpieczeń w postaci drzwi lub bramy garażowej wyposażonej w odpowiedni zamek chroniący przed włamaniem. Z tego względu, budując garaż, warto pomyśleć nie tylko o solidnym zamknięciu, lecz także wstawieniu okien z szybami o zwiększonej odporności.

PRZED CZYM CHRONI POLISA MIESZKANIOWA W KONTEKŚCIE DODATKOWYCH POMIESZCZEŃ? ZAKRES OCHRONY W UBEZPIECZENIU GARAŻU

Czy polisa obejmuje ruchomości przechowywane w garażu, w tym sprzęt sportowy? Wszystko zależy od konstrukcji ubezpieczenia. Jeśli ujmuje ona ruchomości domowe jako przedmiot ochrony, to również i przedmioty przechowywane w garażu znajdą się pod ochroną. Z ochrony tej wyłączone mogą być m.in. gotówka, rzeczy najbardziej wartościowe, kosztowności, telefony komórkowe i nie tylko. Nigdy też takie ubezpieczenie nie będzie odnosiło się do pojazdów mechanicznych – samochodów, motocykli czy quadów znajdujących się w garażu.

Aby w zakres ubezpieczenia weszło również mienie ruchome, powinniśmy zdecydować się na rozszerzenie polisy. Dzięki temu oprócz samego garażu chronione będą również wartościowe przedmioty znajdujące się w nim. 

Na jakie rozszerzenia warto się zdecydować, by skutecznie chronić nie tylko mieszkanie, ale również pomieszczenie przynależne oraz mienie znajdujące się w nim? Ubezpieczenie mieszkania i garażu (lub innego pomieszczenia przynależnego) powinno obejmować takie ryzyka, jak:

  • kradzież z włamaniem – pomieszczenie przynależne jako część domu, np. garaż czy piwnica, to częsty cel złodzieja, ponieważ przez lokatorów jest użytkowany dużo rzadziej niż inne pomieszczenia w domu;
  • akty wandalizmu (np. dewastacja, stłuczenie szyb, graffiti) – przydaje się zwłaszcza w garażach wolnostojących, chroni przed zniszczeniem budynku od zewnątrz;
  • przepięcie – pomieszczenie przynależne to miejsce, w którym nierzadko używa się sprzętów elektrycznych, więc mogą one ucierpieć podczas skoków napięcia;
  • powódź – garaż czy piwnica zazwyczaj mieszczą się na poziomie parteru lub niżej, więc są szczególnie narażone na zalanie;
  • pożar – ponieważ pomieszczenie przynależne często pozostaje bez nadzoru, ubezpieczenie powinno również obejmować ryzyko szkód wyrządzonych przez ogień.

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE GARAŻU JAKO POMIESZCZENIA PRZYNALEŻNEGO?

Koszt ubezpieczenia mieszkania wraz z pomieszczeniami przynależnymi zależy przede wszystkim od zakresu ochrony – im większy katalog ryzyk wybierzemy, tym zapłacimy wyższą składkę. Wysokość ubezpieczenia domu czy mieszkania jest bardzo indywidualna i zależy również od takich czynników, jak wartość nieruchomości, powierzchnia użytkowa, lokalizacja, ukształtowanie terenu, kondygnacja, zabezpieczenia własne. Suma ubezpieczenia wpływa na wysokość składki.

Odszkodowanie za zniszczenia w pomieszczeniu przynależnym jest wypłacane na podstawie wartości odtworzeniowej lub rzeczywistej. Czym różnią się te dwa pojęcia? Wartość odtworzeniowa, nazywana też nową, oznacza że w razie szkody zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, które pozwoli odbudować pomieszczenie przynależne (np. garaż) całkowicie. Stosowana jest do nowo wybudowanych obiektów. W przypadku wartości rzeczywistej, nazywanej  amortyzowaną, wypłacane jest odszkodowanie pomniejszone o zużycie techniczne zniszczonego mienia. Ta metoda jest używana przeważnie w przypadku starszych budynków, które nie są w stanie idealnym. W tej sytuacji otrzymamy nieco mniejszą rekompensatę, która może nie być wystarczająca na odbudowanie wszystkich poniesionych szkód.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
domek letniskowy

Ubezpieczenie domku letniskowego – cena, zakres

Poza ubezpieczeniem mieszkania lub domu bardzo często decydujemy się na rozszerzenie polisy o inne obiekty będące w naszym posiadaniu. Ochronie może podlegać również altana na działce czy domki wypoczynkowe, przy czym to właśnie te drugie bywają najbardziej narażone na szkody. Zobacz, na czym polega ubezpieczenie domku letniskowego, jakie elementy uwzględnia, a co wyklucza się przy odszkodowaniu z tytułu ubezpieczonego obiektu?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk — co obejmuje?

Ubezpieczenie mienia to dodatkowe zabezpieczenie dla osoby prywatnej lub firmy. Polisa może dotyczyć domu, mieszkania lub lokalu użytkowego, a także innych dóbr materialnych wchodzących w skład nieruchomości. Zakres zależy natomiast od umowy. Zobacz, od jakich zdarzeń możesz ubezpieczyć swój majątek!

Czytaj dalej
ochrona domu

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie domu – przybliżamy koszty polisy. Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu różnych czynników, dlatego składki wahają się od 60 zł do ponad 1000 zł rocznie. Zatem na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?”, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę takie okoliczności, jak wartość nieruchomości, zakres ochrony czy lokalizacja. W poniższym artykule przybliżamy koszty ubezpieczenia mieszkania.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę