Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Przybliżamy koszty ubezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu różnych czynników, dlatego składki wahają się od 60 zł do ponad 1000 zł rocznie. Zatem na pytanie „Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?” nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę takie okoliczności, jak wartość nieruchomości, zakres ochrony czy lokalizacja. W poniższym artykule przybliżamy koszty ubezpieczenia mieszkania.

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, to powinieneś wiedzieć, że jego cena jest dobierana indywidualnie w zależności od wielu okoliczności. Wartość ubezpieczenia, podobnie jak wartość nieruchomości, jest wypadkową różnych zmiennych.

Na koszt ubezpieczenia mieszkania wpływają następujące czynniki:

 • wartość nieruchomości - jest niezbędna do ustalenia wysokości odszkodowania, jaką otrzymamy, gdy dom ulegnie całkowitemu zniszczeniu;

 • zakres ochrony - podstawowe ubezpieczenie obejmuje jedynie mury i elementy stałe; bardziej rozbudowana opcja ubezpieczenia (i jednocześnie droższa) chroni również wyposażenie mieszkania;

 • katalog ryzyk - ubezpieczenie chroni przed zdarzeniami losowymi, typu pożar czy zalanie, katalog można uzupełnić o dodatkowo płatne rozszerzenia, jak przepięcie, powódź czy stłuczenie szyby;

 • powierzchnia użytkowa - im większa powierzchnia nieruchomości, tym wyższa jest jej cena i tym samym wyższa cena ubezpieczenia,

 • lokalizacja - ubezpieczenie nieruchomości w małym miasteczku jest dużo tańsze niż polisa mieszkaniowa dla nieruchomości o takiej samej powierzchni w Warszawie lub innym dużym mieście w Polsce;

 • ukształtowanie terenu - nieruchomość położona nad rzeką lub jeziorem może mieć wyższą polisę, ze względu na zwiększone ryzyko powodziowe;

 • kondygnacja - istotna, jeżeli chodzi o ubezpieczenie od powodzi lub włamania;

 • zabezpieczenia własne - mają znaczenie w przypadku wykupienia ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem - jeśli zamontujemy solidne drzwi antywłamaniowe z zamkiem wielozastawkowym posiadające odpowiedni atest, możemy liczyć na niższą składkę;

 • prowadzenie działalności gospodarczej - w takim przypadku polisa może okazać się nawet dwa razy droższa;

 • wynajmowanie nieruchomości - ubezpieczenie mieszkania pod wynajem będzie nas kosztowało nieco drożej;

 • wcześniejsze ubezpieczenie i straty - jeśli już wcześniej mieliśmy polisę i nie doświadczyliśmy szkody, ubezpieczyciel może zaoferować nam zniżkę;

 • pozostawienie nieruchomości niezamieszkałej przez dłuższy okres niż 3 miesiące nie jest możliwe, ponieważ takie mieszkanie jest bardziej narażone, chociażby na kradzież z włamaniem czy dewastację.

Ubezpieczając mieszkanie, warto więc wziąć pod uwagę jego wartość oraz wyposażenie. Jeśli chcemy posiadać kompleksowe ubezpieczenie, powinniśmy wykupić dodatki dopasowane do naszych potrzeb, chroniące dom i jego zawartość przed takim ryzykiem, jak pożar, zalanie, przepięcia czy kradzież z włamaniem. Nie kosztuje to wiele, a daje poczucie bezpieczeństwa.

Koszt ubezpieczenia mieszkania a zakres ochrony 

Zakres ochrony, na który składają się zdarzenia losowe i ryzyko obejmowane polisą, zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Od nich głównie zależy to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Na zakres ubezpieczenia mają wpływ przede wszystkim nasze potrzeby. Najmniej zapłacimy za podstawową ochronę, czyli ubezpieczenie murów i elementów stałych nieruchomości, takich jak wbudowane meble i sprzęt AGD pod zabudowę, armatura sanitarna, okna, drzwi. Odszkodowanie zostanie wypłacone na wypadek zniszczenia tego mienia. 

Jednak mieszkanie to nie tylko fundamenty. Przechowujemy w nim wiele kosztownych przedmiotów, dlatego warto rozszerzyć ochronę o mienie ruchome. Najszerszy i jednocześnie najdroższy wariant ubezpieczenia to ubezpieczenie mieszkania na wszystkie możliwe ewentualności. Może chronić nas nawet w przypadku zdarzeń, które wynikają z naszej nieodpowiedzialności, np. pozostawienia włączonego żelazka, kuchenki lub płyty grzewczej, niewygaszonego kominka. Największy stopień ochrony zabezpiecza nasz dobytek przed kradzieżą z włamaniem, która miała miejsce nie tylko w domu, lecz także na balkonie, tarasie czy w innym miejscu na terenie posesji. Dodatkowo możemy ubezpieczyć garaż lub piwnicę - otrzymamy odszkodowanie, gdy zostanie skradzione mienie znajdujące się w tych miejscach. 

Ubezpieczenie mieszkania - koszt roczny

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok? W zależności od wartości mieszkania i zakresu ochrony ceny wahają się od 60 zł do przeszło 1000 zł rocznie. Za solidne ubezpieczenie mieszkania w bloku w Warszawie możemy zapłacić już około 200 zł za rok. To niewielki koszt w porównaniu do strat, na jakie narażamy się, rezygnując z ubezpieczenia nieruchomości.

Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych z góry na rok to najtańszy wariant opłacania składki. Więcej zapłacimy, gdy zdecydujemy się na system ratalny, czyli rozłożenie rocznej składki, np. na półroczne raty.

Jak obliczyć, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok? Koszt roczny ubezpieczenia możemy ustalić poprzez kalkulator ubezpieczenia mieszkania udostępniony przez ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Jak wspomnieliśmy na początku, ubezpieczenie mieszkania zależy przede wszystkim od jego wartości, zatem za ubezpieczenie mieszkania w bloku zapłacimy mniej niż za ubezpieczenie domu z ogrodem. Mniej oczywiste jest to, że mniejszy będzie koszt mieszkania w bloku znajdującego się na piętrze niż na parterze. Mieszkanie na parterze jest dużo bardziej narażone na kradzież z włamaniem, a także zalanie w przypadku powodzi. Przy ubezpieczaniu mieszkania cena zależy również od jego przeznaczenia. Jeśli mieszkanie w bloku ma nam służyć do prowadzenia działalności gospodarczej, zapłacimy za jego ubezpieczenie dużo więcej niż za mieszkanie służące wyłącznie do użytku prywatnego. Podobnie jest z mieszkaniem na wynajem - fakt udostępniania nieruchomości osobom trzecim naraża ją na większe ryzyko pojawienia się szkód, dlatego ubezpieczyciele podwyższają w takiej sytuacji składki. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, oprócz standardowej polisy, powinieneś wymagać od najemcy wykupienia dodatkowego ubezpieczenia najemcy.

 

15% zniżki
Ubezpiecz dom lub mieszkanie
Oblicz składkęKup ubezpieczenie u agenta
Te porady mogą Cię zainteresować
garaż przy domu

Ubezpieczenie garażu - czy warto je wykupić? Przed czym nas chroni?

Pomieszczenie przynależne przypisane jest do nieruchomości (mieszkania lub domu jednorodzinnego) jako jej część składowa. Z reguły przeznaczone jest do celów innych niż mieszkaniowe. Zwykle służy do przechowywania mienia ruchomego, np. rowerów, wózków dziecięcych, sprzętu ogrodniczego, narzędzi. Ponieważ w pomieszczeniach przynależnych spędzamy mniej czasu, niż w innych, stanowią one łatwiejszy cel dla złodzieja, są również bardziej narażone na pożar czy zalanie. Dlatego istotne jest wykupienie…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie domku letniskowego - na co zwrócić uwagę?

Poza ubezpieczeniem mieszkania lub domu bardzo często decydujemy się na rozszerzenie polisy o inne obiekty będące w naszym posiadaniu. Ubezpieczyć możemy także altany na działce czy domki wypoczynkowe, przy czym to właśnie te drugie bywają najbardziej narażone na szkody, a tym samym warte zwiększonej uwagi. Zobacz, na czym polega ubezpieczenie domku letniskowego, jakie elementy uwzględnia, a co wyklucza się przy odszkodowaniu.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mienia - co obejmuje?

Ubezpieczenie mienia to dodatkowe zabezpieczenie dla osoby prywatnej lub firmy. Umowa ubezpieczenia mienia może dotyczyć domu, mieszkania lub lokalu użytkowego, a także innych dóbr materialnych wchodzących w skład nieruchomości. Zakres ubezpieczenia zależy natomiast od wybranej polisy i wykupionych rozszerzeń. Zobacz, od jakich zdarzeń możesz ubezpieczyć swój majątek!

Czytaj dalej

Zalanie mieszkania - co robić, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji to częste zdarzenie, które może wyrządzić wiele szkód. W rzeczywistości jednak wina nie zawsze spoczywa na sąsiadach, ponieważ przyczyną usterki mogą być błędy instalacyjne. Wówczas zalanie mieszkania może wynikać z winy spółdzielni. Niejednokrotnie do takich zdarzeń dochodzi także przez awarię sprzętów domowych. Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji i jak przebiega procedura odszkodowania po zalaniu mieszkania!

Czytaj dalej

Wartość odtworzeniowa nieruchomości - czym jest?

Przy ustalaniu ubezpieczenia domu lub mieszkania można posłużyć się różnymi podstawami szacowania wartości - odtworzeniowej, rzeczywistej lub rzadziej - rynkowej. Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie domu na wartość odtworzeniową nieruchomości? Wyjaśniamy.

Czytaj dalej
zakup nowego mieszkania

Kupno mieszkania – krok po kroku

Inwestycja w nieruchomość powinna być dobrze przemyślana. Pociąga ona bowiem za sobą wysoki wydatek, który kupujący mogą pokryć z własnych oszczędności, ale częściej kupno mieszkania wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Sprawdźmy zatem, jak krok po kroku kupić taką nieruchomość – z kredytem lub bez.

Czytaj dalej
mieszkanie - najem okazjonalny

Najem okazjonalny – umowa, podatek, ustawa

Badania pokazują, że większość Polaków kupuje swoje pierwsze mieszkanie przed 30-tką. Zanim zdecydujemy się na taką inwestycję, najpierw staramy się wygospodarować jak najwięcej oszczędności, które są potrzebne nie tylko na wyposażenie mieszkania, ale również jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Wcześniej najczęściej albo mieszkamy z rodzicami, albo wynajmujemy mieszkanie. Jedną z form wynajmu jest najem okazjonalny. Na czym on polega?

Czytaj dalej