UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania – przybliżamy koszty polisy

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu różnych czynników, dlatego składki wahają się od 60 zł do ponad 1000 zł rocznie. Zatem na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?” nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę takie okoliczności, jak wartość nieruchomości, zakres ochrony czy lokalizacja. W poniższym artykule przybliżamy koszty ubezpieczenia mieszkania.

ochrona domu

Ubezpieczenie mieszkania – jak je wybrać?

Polisa mieszkaniowa należy do stosunkowo tanich i popularnych ubezpieczeń. Jednak nie tylko koszt ubezpieczenia mieszkania powoduje, że decydujemy się na taką ochronę – znaczenie ma zakres ubezpieczenia, który może obejmować wiele ryzyk i tym samym uchronić nas przed ponoszeniem wysokich kosztów, jeśli dojdzie do zdarzenia, które objęte jest ochroną. Bez względu na to, w jakie zabezpieczenia nieruchomości zainwestujesz, nie możesz mieć pewności, że nie zostaniesz okradziony. Natomiast dzięki polisie mieszkaniowej, w przypadku takiego zdarzenia, zostanie ci wypłacone odszkodowanie.

Wydaje ci się, że do kradzieży dochodzi już rzadko? Ten problem cię nie dotyczy? Według danych Głównej Komendy Policji w 2017 roku doszło do 65 514 kradzieży z włamaniem. Co prawda liczba takich zdarzeń z roku na rok się zmniejsza. (Dla porównania w 1999 roku było ich aż 369 235.) Obecnie wykrywalność włamań jest wyższa, ale nie zmienia to faktu, że takie ryzyko istnieje. Polacy w dalszym ciągu trzymają swoje oszczędności w domu. Z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że aż 53,7 proc. respondentów gromadzi środki w formie gotówki. Bez względu na to, jak dużo pieniędzy masz w domu, warto się ubezpieczyć. Przedmiotem kradzieży najczęściej są również biżuteria czy sprzęt RTV.

Wybierając zakres ochrony, nie zwracaj uwagi wyłącznie na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Polisa z podstawowym zakresem będzie najtańsza, ale może ci nie zapewnić wystarczającej ochrony ubezpieczeniowej. Najczęściej dotyczy ona murów oraz ewentualnie elementów stałych, trwale zamontowanych w mieszkaniu, takich jak parkiet, kominek, meble, sprzęt pod zabudowę czy instalacje. Główną różnicą pomiędzy ubezpieczeniami jest zakres, czyli to, jakie ryzyka są objęte ochroną ubezpieczeniową. Zanim zdecydujesz się na dany wariant polisy, poza ceną ubezpieczenia mieszkania, weź zatem pod uwagę jego zakres. Wszystkie istotne informacje znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Podstawowy wariant ubezpieczenia może obejmować zdarzenia losowe, koszty akcji ratowniczej, kradzież z włamaniem i rabunek. Opłacenie dodatkowej składki może zagwarantować rozszerzenie ochrony o koszty poszukiwania i usunięcia szkody oraz takie ryzyka jak stłuczenia szyb i elementów szklanych, przepięcia, powodzie, szkody mrozowe czy dewastacje.

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, to powinieneś wiedzieć, że jego cena jest dobierana indywidualnie w zależności od wielu okoliczności. Wartość ubezpieczenia, podobnie jak wartość nieruchomości, jest wypadkową różnych zmiennych.

Na koszt ubezpieczenia mieszkania wpływają następujące czynniki:

 • wartość nieruchomości – jest niezbędna do ustalenia wysokości odszkodowania, jaką otrzymamy, gdy dom ulegnie całkowitemu zniszczeniu;
 • zakres ochrony – podstawowe ubezpieczenie obejmuje jedynie mury i elementy stałe; bardziej rozbudowana opcja ubezpieczenia (i jednocześnie droższa) chroni również wyposażenie mieszkania;
 • katalog ryzyk – ubezpieczenie chroni przed zdarzeniami losowymi, typu pożar czy zalanie, katalog można uzupełnić o dodatkowo płatne rozszerzenia, jak przepięcie, powódź czy stłuczenie szyby;
 • powierzchnia użytkowa – im większa powierzchnia nieruchomości, tym wyższa jest jej cena i tym samym wyższa cena ubezpieczenia,
 • lokalizacja – ubezpieczenie nieruchomości w małym miasteczku jest dużo tańsze niż polisa mieszkaniowa dla nieruchomości o takiej samej powierzchni w Warszawie lub innym dużym mieście w Polsce;
 • ukształtowanie terenu – nieruchomość położona nad rzeką lub jeziorem może mieć wyższą polisę, ze względu na zwiększone ryzyko powodziowe;
 • kondygnacja – istotna, jeżeli chodzi o ubezpieczenie od powodzi lub włamania;
 • zabezpieczenia własne – mają znaczenie w przypadku wykupienia ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem – jeśli zamontujemy solidne drzwi antywłamaniowe z zamkiem wielozastawkowym posiadające odpowiedni atest, możemy liczyć na niższą składkę;
 • prowadzenie działalności gospodarczej – w takim przypadku polisa może okazać się nawet dwa razy droższa;
 • wynajmowanie nieruchomości – ubezpieczenie mieszkania pod wynajem będzie nas kosztowało nieco drożej;
 • wcześniejsze ubezpieczenie i straty – jeśli już wcześniej mieliśmy polisę i nie doświadczyliśmy szkody, ubezpieczyciel może zaoferować nam zniżkę;
 • pozostawienie nieruchomości niezamieszkałej przez dłuższy okres niż 3 miesiące nie jest możliwe, ponieważ takie mieszkanie jest bardziej narażone, chociażby na kradzież z włamaniem czy dewastację.

Ubezpieczając mieszkanie, warto więc wziąć pod uwagę jego wartość oraz wyposażenie. Jeśli chcemy posiadać kompleksowe ubezpieczenie, powinniśmy wykupić dodatki dopasowane do naszych potrzeb, chroniące dom i jego zawartość przed takim ryzykiem, jak pożar, zalanie, przepięcia czy kradzież z włamaniem. Nie kosztuje to wiele, a daje poczucie bezpieczeństwa.

Koszt ubezpieczenia mieszkania a zakres ochrony 

Zakres ochrony, na który składają się zdarzenia losowe i ryzyko obejmowane polisą, zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Od nich głównie zależy to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Na zakres ubezpieczenia mają wpływ przede wszystkim nasze potrzeby. Najmniej zapłacimy za podstawową ochronę, czyli ubezpieczenie murów i elementów stałych nieruchomości, takich jak wbudowane meble i sprzęt AGD pod zabudowę, armatura sanitarna, okna, drzwi. Odszkodowanie zostanie wypłacone na wypadek zniszczenia tego mienia. 

Jednak mieszkanie to nie tylko fundamenty. Przechowujemy w nim wiele kosztownych przedmiotów, dlatego warto rozszerzyć ochronę o mienie ruchome. Najszerszy i jednocześnie najdroższy wariant ubezpieczenia to ubezpieczenie mieszkania na wszystkie możliwe ewentualności. Może chronić nas nawet w przypadku zdarzeń, które wynikają z naszej nieodpowiedzialności, np. pozostawienia włączonego żelazka, kuchenki lub płyty grzewczej, niewygaszonego kominka. Największy stopień ochrony zabezpiecza nasz dobytek przed kradzieżą z włamaniem, która miała miejsce nie tylko w domu, lecz także na balkonie, tarasie czy w innym miejscu na terenie posesji. Dodatkowo możemy ubezpieczyć garaż lub piwnicę – otrzymamy odszkodowanie, gdy zostanie skradzione mienie znajdujące się w tych miejscach. 

Ubezpieczenie mieszkania – koszt roczny

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok? W zależności od wartości mieszkania i zakresu ochrony ceny wahają się od 60 zł do przeszło 1000 zł rocznie. Za solidne ubezpieczenie mieszkania w bloku w Warszawie możemy zapłacić już około 200 zł za rok. To niewielki koszt w porównaniu do strat, na jakie narażamy się, rezygnując z ubezpieczenia nieruchomości.

Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych z góry na rok to najtańszy wariant opłacania składki. Więcej zapłacimy, gdy zdecydujemy się na system ratalny, czyli rozłożenie rocznej składki, np. na półroczne raty.

Jak obliczyć, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok? Koszt roczny ubezpieczenia możemy ustalić poprzez kalkulator ubezpieczenia mieszkania udostępniony przez ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Jak wspomnieliśmy na początku, ubezpieczenie mieszkania zależy przede wszystkim od jego wartości, zatem za ubezpieczenie mieszkania w bloku zapłacimy mniej niż za ubezpieczenie domu z ogrodem. Mniej oczywiste jest to, że mniejszy będzie koszt mieszkania w bloku znajdującego się na piętrze niż na parterze. Mieszkanie na parterze jest dużo bardziej narażone na kradzież z włamaniem, a także zalanie w przypadku powodzi. Przy ubezpieczaniu mieszkania cena zależy również od jego przeznaczenia. Jeśli mieszkanie w bloku ma nam służyć do prowadzenia działalności gospodarczej, zapłacimy za jego ubezpieczenie dużo więcej niż za mieszkanie służące wyłącznie do użytku prywatnego. Podobnie jest z mieszkaniem na wynajem – fakt udostępniania nieruchomości osobom trzecim naraża ją na większe ryzyko pojawienia się szkód, dlatego ubezpieczyciele podwyższają w takiej sytuacji składki. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, oprócz standardowej polisy, powinieneś wymagać od najemcy wykupienia dodatkowego ubezpieczenia najemcy.

Ochrona domu to jeszcze nie wszystko

Zabezpieczyłeś swój lokal mieszkalny przed wszelkim ryzykiem? Jeżeli tak, to zastanów się nad dodatkowymi ubezpieczeniami od zdarzeń losowych. Tymi, które w pewnym stopniu związane są z Twoją nieruchomością i tym, że z niej korzystasz.

Po pierwsze można tu wymienić ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku. Kiedy będziesz je mieć, możesz spać spokojnie. Nie straszna będzie Ci nawet kradzież pieniędzy z internetowego konta bankowego dokonana po włamaniu.

Mieszkasz w bloku i zdarzyło Ci się kiedyś zalać sąsiada? Jeżeli tak, to zapewne wiesz, z jakimi kosztami wiąże się tego typu nieprzyjemne zdarzenie. Także i ten problem można załatwić zupełnie bezproblemowo, kiedy jest się posiadaczem polisy odpowiedzialności cywilnej. Ponadto prawdziwym wsparciem jest ubezpieczenie – ochrona w życiu prywatnym, jak i to od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
rodzina

Uposażonym określa się podmiot wskazany w umowie ubezpieczenia, który posiada prawo do uzyskania świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. W większości towarzystw nie stosuje się istotnych ograniczeń dotyczących tego, kto może zostać uprawniony do otrzymania odszkodowania. Tym samym uposażony w umowie polisowej może zostać zarówno członek rodziny, jak i osoba niespokrewniona z właścicielem polisy.

garaż przy domu

Pomieszczenie przynależne przypisane jest do nieruchomości (mieszkania lub domu jednorodzinnego) jako jej część składowa. Zwykle służy do przechowywania mienia ruchomego, np. rowerów, sprzętu ogrodniczego czy narzędzi. Ponieważ w pomieszczeniach przynależnych spędzamy mniej czasu, niż w innych, stanowią one łatwiejszy cel dla złodzieja, są również bardziej narażone na pożar czy zalanie. Dlatego istotne jest wykupienie odpowiednich rozszerzeń do polisy mieszkaniowej.

domek letniskowy

Poza ubezpieczeniem mieszkania lub domu bardzo często decydujemy się na rozszerzenie polisy o inne obiekty będące w naszym posiadaniu. Ubezpieczyć możemy także altany na działce czy domki wypoczynkowe, przy czym to właśnie te drugie bywają najbardziej narażone na szkody, a tym samym warte zwiększonej uwagi. Zobacz, na czym polega ubezpieczenie domku letniskowego, jakie elementy uwzględnia, a co wyklucza się przy odszkodowaniu.

dokumenty do podpisu

Przy ustalaniu ubezpieczenia domu lub mieszkania można posłużyć się różnymi podstawami szacowania wartości - odtworzeniowej, rzeczywistej lub rzadziej - rynkowej. Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie domu na wartość odtworzeniową nieruchomości? Wyjaśniamy.

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę