UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ile kosztuje budowa domu? Przybliżone koszty budowy

Niejeden z nas marzy o własnym domu z ogrodem. Niewiele osób jednak decyduje się na wylanie fundamentów. Ile kosztuje budowa domu? Przyjmuje się, że koszt metra kwadratowego powierzchni użytkowej wynosi 5 tys. zł. Cena budowy domu zależy jednak od kilku czynników. Jakich?

Budowa domu – jak się do niej przygotować?

Zanim zaczniemy budowę domu, warto się do niej przygotować. W tym celu należy przede wszystkim zgromadzić odpowiednią ilość pieniędzy (budowę domu możemy sfinansować np. z kredytu hipotecznego). Należy pamiętać, że bank będzie wymagał od nas wkładu własnego. Może być nim gotówka. Instytucje finansowe, jako wkład własny do kredytu, honorują również działkę budowlaną.

Kolejnym ważnym etapem jest przygotowanie projektu domu. Jeśli mamy na niego pomysł i odpowiednie umiejętności architektoniczne, możemy go zrobić samodzielnie. Budowa domu będzie jednak o wiele łatwiejszym procesem, gdy zaprojektowanie naszych czterech kątów zlecimy specjaliście. Plan domu powinien być dopasowany nie tylko do naszych oczekiwań, lecz także możliwości finansowych. 

Aby jeszcze przed rozpoczęciem prac wiedzieć, ile kosztuje budowa domu, warto zaplanować poszczególne etapy działania fachowców. W ten sposób będziemy mogli na bieżąco kontrolować wydatki związane z postępem prac. 

Ostatnim z etapów jest wybór systemu budowy. Dostępne są opcje:

 • zatrudnienie firmy budowlanej, która wybuduje dom w całości;
 • wykonanie prac zatrudniając wybrane firmy do pojedynczych zleceń lub wykonując część pracy samodzielnie.

Ważne: decydując się na jedną firmę budowlaną, która wybuduje w całości nasz dom, warto ją najpierw zweryfikować. Zrobimy to, sprawdzając opinie o danym przedsiębiorstwie oraz analizując ich stronę internetową. Najlepiej skorzystać z usług firmy, którą znają i polecają nasi bliscy. 

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje budowa domu. Na ten proces składa się wiele etapów. Każdy z nich niesie dodatkowe koszty. Przykładowy kosztorys budowy domu jednorodzinnego można przedstawić następująco:

 • projekt domu – 2-4 tys. zł;
 • wykonanie fundamentów – 30 tys. zł;
 • postawienie ścian – 20 tys. zł;
 • wentylacja i kominy – 6 tys. zł;
 • zadaszenie wraz ze stropem – 60 tys. zł;
 • okna, drzwi, brama garażowa – 20 tys. zł;
 • elewacja – 30 000 zł;
 • instalacje (wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna) – 25 tys. zł;
 • kotłownia (montaż kotła + robocizna) – 20 tys. zł;
 • parapety, posadzki, tynkowanie – 35 tys. zł.

Należy pamiętać, że to, ile kosztuje budowa domu, zależy od wielu czynników. Nie musimy decydować się na najdroższe materiały. Często jednak za tą decyzją przemawia ich jakość. Chcemy zbudować dom, który będzie nam służył przez lata. 

Cena budowy domu zależy także od jego powierzchni. Za mały dom (do 100m2) zapłacimy zdecydowanie mniej niż za budynek mieszkalny o powierzchni 250m2. Niektóre domy są budowane bez garażu. To również wpływa na obniżenie całkowitego kosztu projektu. Dziś jednak mało kto wyobraża sobie parkowanie swojego samochodu na otwartej przestrzeni. 

Warto wziąć pod uwagę, że wycena budowy domu obejmuje również koszty dodatkowe. Mogą się pojawić na każdym etapie realizacji projektu. 

Wycena budowy domu – kto ją wykonuje?

Kosztorys budowy domu to ważny element całego przedsięwzięcia. Stanowi dokument, który określa poszczególne etapy realizacji projektu. Informacje zawarte w kosztorysie budowy stanowią podstawę do ewentualnych negocjacji z bankiem. Jako że bank udziela kredytobiorcy transz kredytu (wypłaca pieniądze w częściach, w zależności od postępu prac na budowie), wycena budowy domu jest kluczowym i wiarygodnym źródłem. 

To, ile kosztuje budowa domu, możemy stwierdzić samodzielnie. Do tego potrzebna nam jednak będzie podstawowa wiedza budowlana oraz informacje dotyczące obowiązujących stawek na rynku budowlanym. Banki coraz częściej wymagają jednak, aby kosztorys budowlany został podpisany przez osobę, która ma uprawnienia budowlane. 

Jeśli chcemy zrobić kosztorys samodzielnie, możemy posłużyć się kalkulatorem budowlanym. To internetowa platforma, która po wskazaniu najważniejszych parametrów naszego projektu obliczy, ile kosztuje budowa domu. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna i ogólnodostępna. Kalkulator budowlany dzieli koszty naszego projektu na cztery części:

 • dach;
 • stolarkę zewnętrzną;
 • konstrukcję budynku;
 • wnętrze.

Po wskazaniu zakresu prac otrzymamy całościowy kosztorys. Możemy go zapisać na dysku, wydrukować, następnie przedstawić w banku. Pamiętajmy, że szczegółowy plan wydatków związany z budową naszego domu jest dla banku bardziej wiarygodny. 

Jak obniżyć koszt budowy domu?

Budowa domu to kosztowna inwestycja. Nie każdy może sobie na nią pozwolić, np. dlatego, że nie ma zdolności kredytowej, tym samym nie otrzyma kredytu hipotecznego od banku. Warto pamiętać, że istnieje możliwość zminimalizowania ceny naszego działania. Jak obniżyć koszt budowy domu? Oto przydatne wskazówki!

 • Wybierz bank, który oferuje najlepsze warunki finansowe.
 • Postaw na budowę w systemie gospodarczym (część prac wykonaj samodzielnie, zlecaj określonym fachowcom pojedyncze projekty i rozliczaj się na bieżąco).
 • Poszukaj specjalistów wśród bliskich. Z pewnością zaoszczędzisz w ten sposób sporo pieniędzy.
 • Analizuj wydatki, śledź postępy w pracach na budowanie. Przekonaj się, że otrzymane od banku pieniądze są właściwie wykorzystywane. 
 • Im mniej wymagań, tym mniej wydatków. Jeśli zdecydujesz się na skromny projekt domu, podczas jego wykańczania ograniczysz wydatki do minimum. Im więcej ozdób i detali, tym drożej. 
 • Wybierz ubezpieczenie domu, które w razie niespodziewanych zdarzeń zapewni zwrot pieniędzy na pokrycie napraw.

Koszt budowy domu możemy obniżyć również poprzez zastosowanie ekologicznego systemu grzewczego. Coraz częściej wykorzystywanym sposobem na obniżenie rachunków jest montaż pompy ciepła (zamiast kotła grzewczego). Pompa cieplna jest droga, jej montaż również wymaga nakładu finansowego (koszt od ok. 50 tys. zł wzwyż). Warto jednak wziąć pod uwagę, że ta inwestycja zwraca się już po kilku latach. Urządzenie grzewcze może pracować bez komplikacji nawet kilkadziesiąt lat. Jest ekologiczne, bezpieczne dla użytkowników domu (nie generuje trujących substancji w porównaniu z ogrzewaniem gazowym czy olejowym, dodatkowo jest to tańsze w użytkowaniu rozwiązanie niż energia elektryczna). 

Za ile można wybudować dom? Podsumowanie

Wiemy już, ile w przybliżeniu kosztuje budowa domu jednorodzinnego. Na cenę prac budowlanych ma wpływ wiele czynników. Pierwsze koszty pojawiają się w momencie zakupu działki. Następne – gdy tworzymy projekt domu. Zadania te możemy powierzyć profesjonalistom. Warto jednak poszukać osoby, która ma na swoim koncie kilka projektów, jednak nadal się uczy i zbiera doświadczenie. Prawdopodobnie wykona projekt naszego domu w niższej cenie niż rynkowa. Pamiętajmy, że to, jak będzie wyglądał nasz dom, ostatecznie zależy od nas. Nie obawiajmy się negocjacji. 

Metr kwadratowy powierzchni użytkowej oddanej „pod klucz” kosztuje ok. 5 tys. zł. Cena ta z roku na rok rośnie. Za ile więc można wybudować dom? Za wybudowanie i wykończenie domu o powierzchni ok. 150m2 zapłacimy 700 tys. zł. Jeśli zdecydujemy się zrobić część prac samodzielnie, koszt będzie niższy. Mniej zapłacimy również, kupując dom w stanie surowym od dewelopera. Najdroższą opcją jest zakup powierzchni mieszkalnej od dewelopera „pod klucz”. W tym przypadku płacimy za wygodę, brak zbędnych formalności czy wizyt w miejscu wykonywanych prac. To, którą formę budowy domu wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych upodobań oraz możliwości finansowych. Wiedząc już, ile kosztuje budowa domu, warto odkładać na ten cel pieniądze już dziś. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
działka budowlana

Jak kupić działkę budowlaną – na co zwrócić uwagę?

Zakup działki, na której stanie nasz wymarzony dom wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii. Jej wybór nie jest łatwy z kilku względów. Jak kupić działkę budowlaną? Dlaczego nie warto sugerować się wyłącznie ceną?

Czytaj dalej

Ogrzewanie domu – jaki rodzaj ogrzewania będzie dla nas najlepszy?

Na etapie budowy musimy zastanowić się, jakie ogrzewanie w domu będzie dla nas najlepsze. Pod uwagę powinniśmy wziąć wiele parametrów związanych m.in. z kosztami eksploatacji systemu, wydatkami na jego budowę czy względami ekologicznymi.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę