UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

FLEXA – zakres ubezpieczenia nieruchomości. Co oznacza?

FLEXA to skrót z języka angielskiego utworzony od słów: Fire, Lightning, EXplosion, Aircraft crash landing, który oznacza podstawową wersję ubezpieczenia nieruchomości z zakresem ograniczonym do kilku ryzyk. Dla kogo jest przeznaczona taka ochrona ubezpieczeniowa? Czy warto się na nią zdecydować?

FLEXA – co to jest?

Wspomniane słowa, od których pochodzi nazwa FLEXA, to jednocześnie nazwy ryzyk, które obejmuje taka ochrona ubezpieczeniowa. Kolejno:

 • fire – pożar,
 • lightning – uderzenie pioruna,
 • explosion – wybuch,
 • aircraft crash landing – katastrofa lotnicza.

Jest to ubezpieczenie na bazie ryzyk nazwanych, czyli przeciwieństwo all risk, ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje wszystkie ryzyka, o ile nie zostały one wskazane jako wykluczenie odpowiedzialności w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Czy jednak polisa ograniczona do zaledwie 4 ryzyk to dobre rozwiązanie na ochronę ubezpieczeniową nieruchomości? W zależności od zakładu ubezpieczeń ubezpieczenie FLEXA może mieć nieco inny zakres, co powinno być jasno przedstawione w ofercie. Te wspomniane 4 ryzyka wchodzą zazwyczaj w skład polisy ogniowej, czyli ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych. Może to być zdecydowanie zbyt wąska ochrona ubezpieczeniowa. Zanim zdecydujesz się na daną polisę, poświęć czas na analizę potencjalnych zagrożeń, dzięki czemu będziesz w stanie wskazać, jaka ochrona jest ci jeszcze potrzebna. Wtedy zdecydujesz o rozszerzeniu ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka. Inne zdarzenia losowe, które warto brać pod uwagę to m.in.:

 • trzęsienie ziemi,
 • powódź,
 • lawina śnieżna,
 • tąpnięcie,
 • silny wiatr,
 • uderzenie pojazdu mechanicznego,
 • grad,
 • implozja (przeciwieństwo eksplozji – działanie ciśnienia zewnętrznego, które powoduje uszkodzenie urządzeń lub aparatów próżniowych),
 • deszcz nawalny,
 • zapadnięcie ziemi.

Nie są to wszystkie ryzyka, które mogą być objęte ochroną. Warto brać pod uwagę wyłącznie te zdarzenia, które rzeczywiście mogą wystąpić w przypadku twojej nieruchomości.

Plusem ubezpieczenia FLEXA jest stosunkowo niski koszt oraz transparentność, tzn. konkretnie wypunktowane są wszystkie ryzyka. Zanim jednak zdecydujesz się na taką ochronę ubezpieczeniową, powinieneś się dokładnie zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Bardzo ważna jest górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w przypadku poszczególnych ryzyk – zastanów się, czy jest ona dostatecznie wysoka, aby wystarczyła na pokrycie kosztów ewentualnego remontu mieszkania?

Powinieneś mieć również świadomość zakresu ochrony. Jednym z ryzyk, jakie obejmuje ubezpieczenie FLEXA jest uderzenie pioruna. Odszkodowanie otrzymasz wtedy, gdy piorun uderzy bezpośrednio w dom, czego efektem będą widoczne uszkodzenia. Natomiast jeśli piorun uderzy w drzewo, które przewróci się na twój dom, to z reguły nie będziesz mógł dostać odszkodowania, gdyż uderzenie pioruna nie jest w takim przypadku bezpośrednią przyczyną zdarzenia. 

FLEXA – czy warto?

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie FLEXA, zapoznaj się z zakresem innych ubezpieczeń nieruchomości, jakie są dostępne w ofercie. Być może ocenisz, że podstawowa ochrona, którą zapewnia FLEXA, to zbyt mało? Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze ubezpieczenia mieszkania czy domu, skontaktuj się z doradcami.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Zabezpieczenie mieszkania – ubezpieczenie domu od pożaru

Ogień to jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów. Może spowodować ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Co może zrobić każdy bohater, aby się przed nim ustrzec? Wbrew pozorom nie musi mieć tyle wiedzy i doświadczenia co Strażak Sam. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Czytaj dalej
telewizor w salonie

Przedłużona gwarancja sprzętu domowego – jak działa, czy warto?

Kupując sprzęt, z pewnością zakładasz, że będzie ci on służyć niezawodnie przez wiele lat. Otrzymasz na niego gwarancję i w tym okresie ewentualne usterki zostaną usunięte bez dodatkowych opłat. Często producent sprzętu daje możliwość wydłużenia tego okresu, dzięki czemu przez dłuższy czas będziesz zwolniony z kosztów naprawy sprzętu w serwisach. Czy warto skorzystać z tej propozycji? Jak działa przedłużona gwarancja?

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, czyli spokój na lata. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Czy zdarzyło Ci się, że zepsuta pralka, zalała lokum sąsiadów z piętra niżej? A może innego rodzaju awaria spowodowała zniszczenia wewnątrz Twojego mieszkania? Nie ma potrzeby dłużej zwlekać i każdego dnia obawiać się o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz nadwyrężenie domowego budżetu z powodu niespodziewanych szkód. Jest na to jedno rozwiązanie: ubezpiecz swoje mieszkanie! Wsparcie ze strony towarzystwa zapewni Ci należne odszkodowanie, ale nie tylko. Jeśli wykupisz ubezpieczenie mieszkania z…

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę