Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak jeździć ekonomicznie samochodem?

Auto i jego eksploatacja kosztują. Na szczęście, stosując się do kilku zasad, można trochę zaoszczędzić. Warto wiedzieć, jak to zrobić. Poniżej cenne rady związane z tym tematem.

mężczyzna opiera się o drzwi samochodu

Prędkość kontra oszczędna jazda

Chodzi tutaj o jazdę, która przyczynia się do oszczędności środowiska i paliwa. A jednocześnie nie zagraża bezpieczeństwu podróżujących. Jeździmy ekonomicznie wtedy, kiedy zachowujemy odpowiednią prędkość. Czy wiesz, że nie zawsze szybka jazda, to dobra, ekonomiczna jazda? Oprócz tego znaczenie mają tutaj różne kwestie techniczne związane z budową i wyposażeniem auta. Między innymi z tym, jak powinien wyglądać bagażnik dachowy. Sprawdź najważniejsze zasady tak zwanego eco drivingu.

Ekonomiczna jazda samochodem a właściwa prędkość

Mimo że wielu z nas lubi jeździć autem szybko, to niestety taka jazda nie jest ekonomiczna. Gwałtowne przyspieszanie i nagłe hamowanie zużywają więcej paliwa niż rozważna jazda z umiarkowaną prędkością. Żeby zaoszczędzić na paliwie, dobrze jest, jeżdżąc po mieście, przewidywać sytuacje i zamiast wciskać hamulec tuż przed skrzyżowaniem, hamować silnikiem (puszczamy gaz i nie wciskamy żadnego pedału), aby delikatnie dojechać do świateł. Optymalna prędkość uzależniona jest od terenu, po którym masz zamiar jeździć. Poza miastem najlepszy zakres to granica między 90 a 120 km na godzinę. Czy wiesz, że przyspieszenie ze 120 do 140 km/h zwiększy zużycie paliwa nawet o 20%? Natomiast w czasie jazdy po mieście najlepiej zamykać się w granicach od 50 do 60 km na godzinę. Optymalnie jest dążyć do tego, aby utrzymać stałą prędkość.

Jak jeździć ekonomicznie a optymalne prowadzenia auta

Kierowca powinien pamiętać o tym, aby silnik nie osiągnął maksymalnego momentu obrotowego. Obroty powinny mieścić się we właściwym zakresie. W przypadku silnika benzynowego jest to ok. 2200-3500 RPM, a przy silniku Diesla 1700-3000 RPM. Staraj się redukować bieg odpowiednio wcześnie. Pamiętaj, aby nie hamować gwałtownie, w miarę możliwości staraj się do tego używać silnika. A ruszanie rozpocznij zaraz po włączeniu silnika.

Prawidłowe ciśnienie opon – dlaczego takie ważne?

Optymalne ciśnienie opon nie jest kaprysem producentów. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo (niedopompowana opona łatwiej się odkształca, a przy większych prędkościach mocniej się nagrzewa i może pęknąć), ale przede wszystkim na zużycie paliwa, poprzez zwiększone opory toczenia. Dopompowane opony, to oszczędność pieniędzy.

Zawartość bagażnika ma znaczenie

Cięższy samochód będzie spalał więcej. Dlatego, jeśli podczas wakacji wykorzystywaliśmy bagażnik na dachu, zdejmijmy go zaraz po powrocie. Taka skrzynia stawia duży opór, a auto potrzebuje więcej paliwa, aby sunąć do przodu. Nie zawalajmy też bagażnika niepotrzebnymi przedmiotami. Każdy kilogram ma znaczenie.

Działanie klimatyzacji

Dziś w większości aut jest klimatyzacja. To wielkie udogodnienie, może też okazać się wydatkiem, włączona klimatyzacja potrafi zużyć dodatkowe 2 litry paliwa na 100 kilometrów. Nadmierne chłodzenie się klimatyzacją, prócz kosztów, źle wpływa na nasze zdrowie, dlatego używajmy jej z głową. Ekonomiczna jazda samochodem to podstawa sukcesu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
automatyczna skrzynia biegów

Automatyczna skrzynia biegów – jak działa?

Automatyczna czy manualna? Samochód, z jaką skrzynią biegów wybrać? Standardowe skrzynie z przekładnią mają wielu zwolenników, ale ci, którzy odważyli się przesiąść do aut z popularnym automatem twierdzą, że bardzo łatwo się je obsługuje. Sprawdźmy, jak korzystać z automatycznej skrzyni biegów i jakie oznaczenia są wykorzystywane przez różnych producentów samochodów?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę