Jak jeździć ekonomicznie samochodem?

Auto i jego eksploatacja kosztują. Na szczęście, stosując się do kilku zasad, można trochę zaoszczędzić. Warto wiedzieć, jak to zrobić. Poniżej cenne rady związane z tym tematem!

Prędkość kontra oszczędna jazda

Chodzi tutaj o jazdę, która przyczynia się do oszczędności środowiska i paliwa. A jednocześnie nie zagraża bezpieczeństwu podróżujących. Jeździmy ekonomicznie wtedy, kiedy zachowujemy odpowiednią prędkość. Czy wiesz, że nie zawsze szybka jazda, to dobra, ekonomiczna jazda? Oprócz tego znaczenie mają tutaj różne kwestie techniczne związane z budową i wyposażeniem auta. Między innymi z tym, jak powinien wyglądać bagażnik dachowy. Sprawdź najważniejsze zasady tak zwanego eco drivingu!

Ekonomiczna jazda samochodem a właściwa prędkość

Mimo że wielu z nas lubi jeździć autem szybko, to niestety taka jazda nie jest ekonomiczna. Gwałtowne przyspieszanie i nagłe hamowanie zużywają więcej paliwa niż rozważna jazda z umiarkowaną prędkością. Żeby zaoszczędzić na paliwie, dobrze jest, jeżdżąc po mieście, przewidywać sytuacje i zamiast wciskać hamulec tuż przed skrzyżowaniem, hamować silnikiem (puszczamy gaz i nie wciskamy żadnego pedału), aby delikatnie dotoczyć się do świateł. Optymalna prędkość uzależniona jest od terenu, po którym masz zamiar jeździć. Poza miastem najlepszy zakres to granica między 90 a 120 km na godzinę. Czy wiesz, że przyspieszenie ze 120 do 140 km/h zwiększy zużycie paliwa nawet o 20%? Natomiast w czasie jazdy po mieście najlepiej zamykać się w granicach od 50 do 60 km na godzinę. Optymalnie jest dążyć do tego, aby utrzymać stałą prędkość.

Jak jeździć ekonomicznie a optymalne prowadzenia auta

Kierowca powinien pamiętać o tym, aby silnik nie osiągnął maksymalnego momentu obrotowego. Obroty powinny mieścić się we właściwym zakresie. W przypadku silnika benzynowego jest to ok. 2200-3500 RPM, a przy silniku Diesla 1700-3000 RPM. Staraj się redukować bieg odpowiednio wcześnie. Pamiętaj, aby nie hamować gwałtownie, w miarę możliwości staraj się do tego używać silnika. A ruszanie rozpocznij zaraz po włączeniu silnika.

Prawidłowe ciśnienie opon – dlaczego takie ważne?

Optymalne ciśnienie opon nie jest kaprysem producentów. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo (niedopompowana opona łatwiej się odkształca, a przy większych prędkościach mocniej się nagrzewa i może pęknąć), ale przede wszystkim na zużycie paliwa, poprzez zwiększone opory toczenia. Dopompowane opony, to oszczędność pieniędzy.

Zawartość bagażnika ma znaczenie

Cięższy samochód będzie spalał więcej. Dlatego, jeśli podczas wakacji wykorzystywaliśmy bagażnik na dachu, zdejmijmy go zaraz po powrocie. Taka skrzynia stawia duży opór, a auto potrzebuje więcej paliwa, aby sunąć do przodu. Nie zawalajmy też bagażnika niepotrzebnymi przedmiotami. Każdy kilogram ma znaczenie.

Działanie klimatyzacji

Dziś w większości aut jest klimatyzacja. To wielkie udogodnienie, może też okazać się wydatkiem, włączona klimatyzacja potrafi zużyć dodatkowe 2 litry paliwa na 100 kilometrów. Nadmierne chłodzenie się klimatyzacją, prócz kosztów, źle wpływa na nasze zdrowie, dlatego używajmy jej z głową. Ekonomiczna jazda samochodem to podstawa sukcesu!

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę