UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Umowa zamiany samochodu zamiast kupna pojazdu. Jaki jest wzór umowy? Czy trzeba zapłacić podatek?

Najczęściej właścicielami nowego samochodu stajemy się na podstawie umowy sprzedaży. Od momentu kiedy zapłacimy za pojazd, należy on do nas. Istnieje jednak inny, mniej popularny, ale jak najbardziej dostępny sposób na to, aby zostać właścicielem innego auta. Mowa o zamianie samochodu. Kto może z tego skorzystać i jakie wiążą się z tym formalności? Czy niesie to za sobą obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego czy PCC? Jak taka zamiana wpłynie na ubezpieczenie OC auta?

samochody na parkingu

Na czym polega zamiana samochodu - samodzielnie i zamiana samochodu w komisie?

Załóżmy, że jesteśmy posiadaczami auta, którego ktoś poszukuje, a osoba poszukująca dysponuje pojazdem, który my chcielibyśmy mieć. W takiej sytuacji możliwa jest zamiana aut. Taka transakcja nie należy co prawda do najczęściej wykonywanych w Polsce, ale za to dosyć popularna jest zamiana dokonywana w komisie samochodowym. Posiadacze pojazdów, którzy nie chcą na własną rękę szukać nabywcy na swoje auto, a upatrzyli sobie odpowiednie właśnie w komisie, mogą skorzystać z opcji wymiany. Jakie obowiązki wiążą się z taką transakcją? Czy umowa zamiany różni się w stosunku do standardowej umowy kupna-sprzedaży pojazdu?

Forma zamiany auta i towarzyszące jej formalności związane z umową zamiany

Przede wszystkim zamiana samochodów w praktyce może mieć formę:

 • Bezgotówkową – jeśli wymieniasz się jedynie autami z innym właścicielem pojazdu, a nie towarzyszy temu dopłata jednego z właścicieli. Najczęściej taka wymiana dotyczy samochodów o podobnej aktualnie wartości i klasie.
 • Gotówkową – jeśli jedno auto jest warte więcej niż drugie i konieczna okazuje się dopłata przez stronę umowy, która dysponuje samochodem tańszym.

Kolejna kwestia to umowa zamiany.  Jej treść nie różni się szczególnie od treści umowy sprzedaży pojazdu. Dokument musi zawierać:

 • datę i miejsce zawarcia umowy;
 • informacje o stronach transakcji: imiona i nazwiska, adresy, numery dowodów osobistych;
 • dane pojazdów: numer rejestracyjny, VIN, marka, rodzaj i model auta.
 • Wartość wymienionych pojazdów;
 • informację o tym, kiedy auta zostaną przekazane stronom umowy;
 • zaznaczenie, że pojazdy są własnością stron i są pozbawione wad;
 • oświadczenie stron, że znany jest im stan pojazdu, który ma się stać ich własnością;
 • wskazanie osób, które pokrywają koszty towarzyszące transakcji;
 • wyszczególnienie, wraz z jakimi elementami strona umowy wydaje pojazd, np. dwa zestawy kluczyków, koło zapasowe, zestaw opon zimowych;
 • w przypadku transakcji gotówkowej informacja, ile dana strona umowy ma dopłacić, do kiedy i w jakiej formie;
 • podpisy obu stron umowy.

Nie ma jednego wzoru umowy zamiany, który można by w takim przypadku zastosować. Ważne jest, by każda ze stron zaakceptowała ją poprzez złożenie swojego własnoręcznego podpisu. Dokumenty niezbędne do zawarcia transakcji to dowód rejestracyjny i karta pojazdu (o ile ją wydano). Na podstawie umowy zamiany każda ze stron zobowiązuje się do przekazania drugiej przedmiotów zamiany i zobowiązuje się przenieść na drugą stronę dany samochód.

Auto powinno mieć również wykupione ubezpieczenie OC, ale jak najbardziej przedmiotem umowy może być również pojazd bez takiej ochrony. Pamiętajmy jednak, żeby w takim przypadku samochód był ubezpieczony od dnia, w którym stajemy się jego posiadaczem. W Polsce każdy dzień bez obowiązkowego OC wiąże się z ryzykiem nałożenia na właściciela auta kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kary za brak OC nakładane są na osoby fizyczne czy na przedsiębiorców będących właścicielami pojazdów nakładane są nawet bez konieczności przeprowadzenia kontroli drogowej. Wynosić mogą nawet ponad 6000 zł w przypadku przerwy w okresie trwania ochrony wynoszącej ponad 14 dni dla samochodów osobowych.

Umowa zamiany samochodu - podatek dochodowy, podatek od czynności cywilnoprawnych, co z ubezpieczycielem OC?

Transakcji kupna-sprzedaży pojazdu towarzyszą pewne powinności, nie inaczej jest w przypadku umowy wymiany. Jeżeli strona była właścicielem samochodu krócej niż 6 miesięcy, to może wystąpić konieczność zapłacenia podatku dochodowego, którego wysokość wylicza się od różnicy między ceną sprzedaży a zakupu. Zatem jeśli w wyniku transakcji staniemy się właścicielem auta wartego więcej niż to, które posiadaliśmy, to może pojawić się konieczność zapłaty podatku w wysokości uzależnionej od tego, jak dotychczas rozliczyliśmy się z Urzędem Skarbowym. W przypadku skali podatkowej będzie to 17 proc. lub 32 proc.

Inaczej przy podpisywaniu umowy zamiany wygląda kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych, który standardowo wynosi 2 proc. Obowiązek jego zapłaty spoczywa na obu stronach transakcji i muszą one zapłacić 1 proc. od wartości pojazdu, przy czym podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa droższego samochodu. Co to oznacza? Załóżmy, że jedno auto jest warte 9 tys. zł, a drugie – 10 tys. zł. W takim przypadku podatek każdej ze stron wyniesie 100 zł, czyli 1 proc. od 10 tys. zł. Na jego zapłacenie i złożenie deklaracji PCC–3 lub PCC‑3/A przewidziano 14 dni od dnia zamiany pojazdów.

Obowiązki, których musimy dopełnić w urzędzie skarbowym to nie wszystko. Kolejnym zadaniem stron jest wizyta w wydziałach komunikacji, pod które podlegają. Musi się to odbyć w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy zamiany samochodów. Od początku 2020 roku za przekroczenie tych terminów grozi kara w wysokości nawet do 1 000 zł. Każda ze stron musi powiadomić urząd o tym, że nie jest już właścicielem dotychczasowego pojazdu i jednocześnie zarejestrować nowe auto. Na szczęście formalności z tym związanych można dopełnić również online. Pamiętajmy jednak, że pojazd musi mieć ważne badanie techniczne i polisę OC.

Kolejną istotną powinnością jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zamianie samochodów. Ubezpieczyciel musi dowiedzieć się o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Co istotne, strony wymieniają się nie tylko samochodami, ale również polisami. Każda z posiadaczy może korzystać z otrzymanej do końca obowiązywania umowy, ale też może ją wypowiedzieć, jeśli chce podjąć współpracę z innym towarzystwem. W takim przypadku należy jednak w odpowiednim czasie zawrzeć nową umowę, żeby nie dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Jeśli dojdzie do zamiany pojazdów, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo dokonać rekalkulacji składki. Dlaczego miałoby to zrobić? Otóż zbywca może być doświadczonym kierowcą, z bardzo dobrą historią przebiegu ubezpieczenia, tj. z bezszkodową jazdą, a nowy posiadacz może po raz pierwszy ubezpieczać pojazd i mieć dopiero 18 lat. Zatem składka na OC dla nowego właściciela byłaby w takim przypadku prawdopodobnie znacznie wyższa. Ubezpieczyciel może skorzystać z opcji rekalkulacji, ale rzadko się to zdarza.

Czy warto dokonać zamiany samochodu i zmienić własność pojazdu?

Jeśli rzeczywiście znajdziemy zainteresowanego wymianą pojazdów, to warto brać taką możliwość pod uwagę. Zamiast najpierw sprzedawać samochód, a następnie kupić, możemy całą transakcję przeprowadzić, korzystając z jednego dokumentu. Ponadto obowiązków w urzędach będziemy mieć tyle samo, co przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży. Popularność tej formy nabywania samochodu nie jest duża, gdyż niełatwo jest znaleźć dwóch właścicieli pojazdów, którzy chcą zamienić się autami. Jednak w serwisach ogłoszeniowych jak najbardziej dostępne są takie propozycje. Na koniec listopada 2020 roku w jednym z popularnych polskich portali znajdowało się kilka tysięcy takich ogłoszeń.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kobieta dzwoni po pomoc drogową

Wada ukryta samochodu – czym jest, jakie prawa ma kupujący?

Wielu kierowców decyduje się na zakup pojazdu z rynku wtórnego. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Zdarza się bowiem, że samochody używane mają wady ukryte, o których sprzedający nas nie powiadomił. Czym jest wada ukryta samochodu? Ile jest czasu na zwrot zakupionego auta w przypadku jej wykrycia?

Czytaj dalej
uścisk dłoni

Zmiana ubezpieczyciela OC - jak zmienić ubezpieczyciela? Czy można wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć bez problemu nową polisę OC w innej firmie?

Standardowo umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na 12 miesięcy. Część kierowców, którzy nie są usatysfakcjonowani z aktualnej polisy komunikacyjnej lub płacą zbyt wysoką składkę względem oferty rynkowej, zastanawia się, w jakich sytuacjach jest możliwa zmiana ubezpieczyciela OC i AC. Czy można wypowiedzieć ważną umowę bez żadnych konsekwencji i to w dowolnym momencie? Co warto wiedzieć przed rezygnacją z polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela i zawarciem nowej?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę