UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Rzecznik Finansowy– kim jest, jak może nam pomóc?

Rzecznik Finansowy, to urząd państwowy, którego zadaniem jest m.in. reprezentowanie ubezpieczonych, ubezpieczających, uprawnionych z umów ubezpieczenia i nie tylko. Kiedy można się do niego zwrócić i z jakimi sprawami? Co jeszcze warto wiedzieć o Rzeczniku Finansowym?

omawianie dokumentów

Rzecznik Finansowy – najważniejsze informacje

Rzecznik Finansowy został powołany w celu wspierania klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego. Rzecznik pomaga w różny sposób: od poradnictwa, przez interwencje i postępowanie polubowne, aż po wsparcie w trakcie postępowania sądowego. Polacy mają świadomość możliwości korzystania z jego pomocy. W latach 2016 – 2020 Rzecznik Finansowy:

 • Udzielił 137 tys. porad.
 • Przyjął 109 tys. wniosków o interwencję lub postępowanie polubowne.
 • Otrzymał 4100 wniosków o istotny pogląd.

Zadania Rzecznika Finansowego

Do Rzecznika Finansowego można zgłaszać pytania związane z prawami korzystającego z ubezpieczenia czy ogólnie z prawem ubezpieczeniowym. Oto, jakie są kompetencje tego urzędu we wskazanym zakresie:

 • Rozpatrywanie skarg i wniosków klientów towarzystw ubezpieczeniowych, którzy uważają, że ich reklamacja została bezpodstawnie nieuznana przez ubezpieczyciela.
 • Analizowanie i ocena projektów aktów prawnych dotyczących organizacji rynku ubezpieczeniowego.
 • Polubowne rozstrzyganie sporów między ubezpieczycielem a jego klientem.
 • Informowanie odpowiednich organów o nieprawidłowościach na rynku ubezpieczeniowym.

Żeby uzyskać pomoc Rzecznika Finansowego, najpierw należy złożyć odpowiedni wniosek. Wzory dokumentów można znaleźć na stronie urzędu – zarówno jeśli chodzi o interwencję w sprawie ubezpieczeniowo-emerytalnej, jak i bankowo-kapitałowej. Dostępne są tam również wzory pełnomocnictw.

Jak skorzystać z porady eksperta Rzecznika Finansowego?

We wszystkich sprawach, w których stanowisko ubezpieczyciela jest niezrozumiałe lub sprzeczne z opinią klienta, można zwracać się do Rzecznika Finansowego. Dostępnych jest kilka form kontaktu dla osób, które chcą otrzymać pomoc Rzecznika Finansowego:

 • zastrzeżenia do działalności instytucji finansowych w związku z epidemią:
 • porady ekspertów w sprawach nie związanych z Covid-19
  • telefonicznie pod poniższymi numerami telefonów:
   • 22 333 73 28 – w godzinach 9.00-14.00, dyżur telefoniczny ekspertów z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, w szczególności ubezpieczeń komunikacyjnych (OC, AC, assistance), na życie, NNW, domów i mieszkań, turystyczne, kredytów, małych i średnich przedsiębiorstw, rolnych etc.
   • 22 333 73 25 – w godzinach 9.00-16.00 dyżur telefoniczny ekspertów z zakresu problemów z bankami i na rynku kapitałowym.
   • 508 810 370 – w godzinach 12.00-14.00 dyżur telefoniczny ekspertów dla członków Otwartych Funduszy Emerytalnych, uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz osób korzystających z indywidualnych kont emerytalnych.
 • drogą e-mailową pisząc na adres: porady@rf.gov.pl lub przez formularz kontaktowy.

Informację dotyczącą statusu wniosku skierowanego do Rzecznika Finansowego można uzyskać telefonicznie w godzinach 10:00-14:00 pod numerami telefonów: 22 333 73 26 lub 22 333 73 27
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
uścisk dłoni

Kim jest ubezpieczyciel – za co jest odpowiedzialny?

Kiedy chcemy kupić ubezpieczenie, dobrze jest zapoznać się z ofertą firm, które dają możliwość skorzystania z takiej ochrony. Tylko kim w zasadzie jest ubezpieczyciel? Jakie musi spełnić warunki, żeby móc zawierać z klientami umowy? Kto może być ubezpieczającym?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę