5 pytań do eksperta - wszystko o ubezpieczeniu auta

Wykupienie polisy OC to obowiązek każdego kierowcy. Co warto wiedzieć przed wyborem konkretnej oferty? Na co zwracać uwagę przy zakupie ochrony samochodu? Oto kilka kwestii, na które warto znać odpowiedź.

Czy OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy?

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia samochodu obejmuje każdego właściciela zarejestrowanego auta. I chociaż przepisy, które weszły w życie w październiku 2018 roku, nie nakładają potrzeby posiadania przy sobie dokumentów ubezpieczeniowych oraz poświadczenia zakupu, to w żadnym wypadku nie zwalnia to nas z obowiązku wykupienia polisy. Jak do tej pory brak dokumentów był karany mandatem. Wprowadzone zmiany zdejmują karę, dając kierowcom przeświadczenie, że funkcjonariusz podczas kontroli nie jest w stanie zweryfikować czy rzeczywiście posiadamy OC. Takie postępowanie może się jednak zakończyć jeszcze dotkliwszą karą – sięgającą nawet 4000 zł. Policjanci mają możliwość skontaktowania się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, dzięki czemu w każdej chwili mogą dowiedzieć się, czy faktycznie jesteśmy posiadaczami OC. 
  

Czy nieużywany samochód musi być ubezpieczony?

Wielu kierowców zastanawia się często - czy OC jest obowiązkowe, jeżeli nie jeżdżę samochodem? Według prawa obowiązkowi posiadania OC podlega każdy zarejestrowany w Polsce pojazd. Warto o tym pamiętać np. w momencie poważnej awarii lub uszkodzenia samochodu. Nawet niesprawny samochód, do momentu, w którym nie zostanie wyrejestrowane, musi posiadać aktualne OC. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na mandat. 
 

BLS – czy jest możliwe w ramach OC?

Nasz samochód zostaje uszkodzony z winy drugiego kierowcy. Niestety, formalności u innego ubezpieczyciela się przedłużają, a my musimy czekać na odszkodowanie. Dodatkowe formalności kosztują nas nerwy i cenny czas. Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód? W sytuacji takiej jak powyższa nie będziemy musieli kontaktować się z zakładem ubezpieczeniowym sprawcy. Zamiast tego to nasz ubezpieczyciel zajmie się procesem likwidacji i zapewni nam wypłatę odszkodowania. 

A dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie z dodatkowym BLS? To przede wszystkim oszczędność czasu. Proces załatwiania formalności z ubezpieczycielem drugiego kierowcy może trwać dłużej, przez co będziemy mieli ograniczone możliwości, jeśli chodzi o korzystanie z naszego auta. Zamiast tego lepiej przekazać to zadanie pracownikom naszego ubezpieczyciela. Pomoże to przede wszystkim w szybkim uzyskaniu odszkodowania i błyskawicznej naprawie uszkodzeń pojazdu. 
 

Jaki zakres obejmuje ubezpieczenie?

OC kojarzy się nam z najbardziej podstawowym i mocno okrojonym pakietem ubezpieczeń. W rzeczywistości wygląda to jednak trochę inaczej, a to od czego chroni nasza polisa, zależy w dużej mierze od zakresu poszczególnych ofert. W niektórych przypadkach obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest dostępne w kilku wariantach. Dzięki temu kierowca sam może zdecydować czy w ramach OC ubezpieczy jedynie pojazd, czy może wybierze także na dodatkowe usługi. Oczywiście w wielu przypadkach zaleca się także posiadanie uzupełniającego pakietu ochrony (AC, NNW czy Assistance) jednak część z usług możemy, uzyskać rozszerzając OC o wybraną ochronę.   
 

Czy otrzymamy samochód zastępczy w ramach OC?

Nagła awaria samochodu stawia nas w trudnej sytuacji – z jednej strony musimy oddać auto do mechanika, z drugiej, przed nami zaplanowany wyjazd. Czy posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wystarczy, by w ramach polisy otrzymać auto zastępcze? Jak najbardziej! Kierowca ma prawo do auta zastępczego bez potrzeby dokonywania dodatkowych opłat. A co należy zrobić, by skorzystać z takiej opcji? Taką potrzebę trzeba zasygnalizować ubezpieczycielowi już w momencie zgłaszania szkody. Zastępczy pojazd trafia w nasze ręce do czasu, w którym awaria nie zostanie usunięta.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę