Samochód bez prawa jazdy – jakie auta można prowadzić?

Żeby prowadzić w Polsce samochód osobowy, musisz posiadać do tego uprawnienia. Jeśli ich nie masz, to licz się z ryzykiem nałożenia kar. Czy nie istnieją wyjątki od tej reguły, na podstawie których można prowadzić samochód bez prawa jazdy? A może istnieją pojazdy, którymi można kierować bez uprawnień?

kobieta za kierownicą auta

Co grozi w Polsce za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy?

Przede wszystkim musisz odróżnić prowadzenie pojazdu bez uprawnień od jazdy nim bez posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Oto, jakie obowiązują kary w zależności zdarzenia:

      Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy – obecnie w dalszym ciągu prowadząc pojazd, musisz mieć sobie dokument potwierdzający posiadanie do tego uprawnień. Brak tego dokumentu najczęściej kończy się mandatem w wysokości 50 zł. Natomiast z art. 95 Kodeksu wykroczeń wynika, że może on wynieść nawet 250 zł. Nie ma  natomiast obowiązku posiadania przy sobie polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

      Prowadzenie samochodu bez uprawnień – jest to czyn, o którym mowa w art. 94 Kodeksu wykroczeń. W tym przypadku mandat może wynosić do 500 do 5 000 zł. Dotyczy to wyłącznie tych prowadzących pojazdy, którzy nigdy nie posiadali uprawnień.

      Prowadzenie pojazdu mimo cofnięcia uprawnień – kierowca taki podlega karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może też orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres 15 lat. Jeśli wyrok ten zostanie zignorowany przez kierowcę, to grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czy to oznacza, że prowadzenie auta bez prawa jazdy zawsze będzie się wiązać z karą?

Samochód bez prawa jazdy w Polsce – czy to możliwe?

Kiedy myślisz o pojeździe, którym można jeździć bez posiadania uprawnień, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi ci z pewnością rower. Z art. 3 ustawy o kierujących pojazdami wynika, że jeśli ukończyłeś 18 lat, to nie musisz posiadać dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania:

      Rowerem – ustawa mówi nie tylko o rowerze napędzanym siłą mięśni, ale również takim, który jest wyposażony w pomocniczy napęd elektryczny o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W. Taki pojazd nie wymaga od kierującego aż tak dużego wysiłku fizycznego jak w przypadku klasycznego jednośladu.

      Wózkiem rowerowym – chodzi o pojazd napędzany siłą mięśni, którego szerokość nie przekracza 90 cm i można go używać do przewozu osób lub rzeczy.

      Pojazdem zaprzęgowym – poruszającym się na kołach lub płozach. Może on być napędzany siłą zwierzęcia pociągowego lub człowieka.

Czy to wszystkie pojazdy z tej kategorii? Warto zerknąć do art. 133.3 wspomnianej ustawy o kierujących pojazdami. Wynika z niego, że urodzeni przed 19 stycznia 1995 roku mogą jeździć motorowerami. [GP1] [Sofista2] To pojazdy dwu‑ lub trójkołowe, które wyposażone są w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm3 lub w silnik elektryczny nie większy niż 4 kW. Konstrukcja tego pojazdu musi ograniczać możliwość jazdy nim do maksymalnie 45 km/h.

Okazuje się zatem, że możesz prowadzić minisamochody bez prawa jazdy. Znajdziesz bez większych problemów auta spalinowe i elektryczne, trójkołowe, które spełniają wymagania definicji motoroweru. Oczywiście są to małe autka, w których zmieści się prowadzący i ewentualnie niewielki bagaż. Nie mają one wiele wspólnego z samochodami osobowymi.

Jeszcze jakiś czas temu pod definicję motoroweru podciągano również czterokołowce lekkie. Obecnie jednak żeby je prowadzić, należy mieć specjalny dokument. Chodzi o pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość jest ograniczona do 45 km/h. Natomiast innym pojazdem jest czterokołowiec. W tym przypadku masa nie może przekraczać 550 kg, lub 400 kg jeśli pojazd wykorzystywany jest do przewozu osób. Czterokołowcem lekkim może jeździć nawet 14-latek, o ile zdobędzie prawo jazdy kategorii AM. Natomiast czterokołowca może prowadzić osoba, która ukończyła 16 lat i zda egzamin na prawo jazdy kategorii B1.

Samochód bez prawka – czy to dobry pomysł?

Mimo tego, że przepisy obecnie dają możliwość jazdy niektórymi pojazdami bez posiadania specjalnych uprawnień, to warto się kilka razy zastanowić, zanim zaczniesz nimi jeździć, a tym bardziej pozwolisz kierować nimi dzieciom. Najlepiej, żeby nie korzystała z nich osoba, która nie ma jeszcze żadnego prawa jazdy. Nawet użytkowanie trójkołowca może być niebezpieczne, jeśli dana osoba będzie to robić niewłaściwie. Pamiętaj, że są to miniauta, które w razie zderzenia z innym pojazdem czy obiektem mogą nie zapewnić wystarczającej ochrony prowadzącemu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę