Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj
W Polsce co miesiąc ponad 30 000 osób zdaje egzamin na prawo jazdy1. Część z nich decyduje się na zakup nowego auta dla siebie, inni pożyczają go od współmałżonka lub od rodziców. Sytuacje te wiążą się z zakupem OC dla młodych kierowców. Co warto wiedzieć na ten temat? Co musi brać pod uwagę ten, kto dopiero zaczyna prowadzić samochód?

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy - duży wydatek?

Młody kierowca musi liczyć się z tym, że koszt jego polisy OC będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku kierowców z długim stażem. Ci, którzy dopiero nabyli prawo do prowadzenia pojazdów, muszą liczyć się z różnego rodzaju zwyżkami. Pierwsza dotyczy osób w młodym wieku, mających dwadzieścia kilka lat. Druga kwestia to doświadczenie – im dany kierowca ma krócej prawo jazdy, tym wyższa jest opłata za polisę OC.

Młody kierowca – jako drugi kierowca

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje obowiązek wykupu polisy OC dla drugiego świeżo upieczonego kierowcy. Dylemat ten pojawia się np. wtedy, kiedy w rodzinie mamy tylko jeden samochód, a korzysta z niego wielu domowników. Zazwyczaj wielu właścicieli pojazdów tego nie robi, ponieważ boją się, że ich składki znacznie wzrosną. Nie jest to dobre rozwiązanie. Kiedy zaistnieje kolizja, której sprawcą była osoba niezgłoszona do ubezpieczenia, wówczas składka może zostać ponownie obliczona. A właściciel auta będzie musiał dopłacić odpowiednią kwotę. Natomiast przy AC może nawet dojść do obniżenia opłacanego odszkodowania.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zarejestrowanie pojazdu i wykupienie polisy na dwóch właścicieli. Wtedy ubezpieczyciel zazwyczaj sumuje zwyżki i zniżki obu kierowców. A świeży kierowca z czasem uzyskuje punkty za bezszkodową jazdę.

OC dla młodego kierowcy a zakup używanego samochodu

Zdałeś egzamin na prawo jazdy, odebrałeś swój wymarzony dokument, teraz podchodzisz do zakupu auta dla siebie. Niestety tutaj również musisz liczyć się z podwyższeniem składek ubezpieczenia dla młodego kierowcy. Najprawdopodobniej dojdzie do tego podczas rekalkulacji składki OC. Ma to miejsce zazwyczaj wtedy, kiedy Towarzystwo zauważy dużą dysproporcję między tym, jaką opłatę ponosił poprzedni właściciel a tą, która powinna być związana z nabywcą auta.

Najtańsze OC dla młodych kierowców

Próby obejścia wysokiej składki na OC nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Konsekwencją może być konieczność dopłaty do ubezpieczenia, w sytuacji, kiedy okaże się, że sprawcą wypadku była osoba niewpisana do polisy. Dodatkowo nie naliczają się zniżki za bezszkodową jazdę. Lepiej rozważyć możliwość skorzystania z płatności za składki w ratach. To pozwoli rozbić ciężar finansowy na mniejsze części. Docenisz to wtedy, kiedy po latach uzyskasz potrzebną zniżkę w cenie polisy, która w naszej firmie może wynosić nawet 80 proc.

1 http://www.cepik.gov.pl/documents/76251/76577/Prawa+jazdy+2017+sierpie%C5%84+%28pdf%29/1ccbf496-fa88-47f1-aa17-03ccf1867872

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Ręce przy stole roboczym

Twój BIZNES Plus

  • Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • Ochrona dostosowana do potrzeb firmy
Dowiedz się więcej
Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x