Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Czy podatek PPC należy zapłacić od rynkowej wartości auta? Kto jest zwolniony z takiej opłaty? Z jakim kosztem jest to związane? To jedne z najczęstszych pytań, które zadają sobie osoby przymierzające się do zakupu auta. Poniżej znajdziesz rozwiązanie tych dylematów. Trudne zagadnienia przekładamy na prosty język.


Podatek od kupna samochodu – co to takiego?

PPC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych ma także inną potoczną nazwę, jest on znany również pod określeniem podatek od wzbogacenia. Konieczność jego zapłaty występuje między innymi wtedy, kiedy kupujesz samochód.

Istnieją jednak pewne odstępstwa od tej zasady. Zależne jest to od kilku czynników. Ważnymi kwestiami jest tutaj to: kto sprzedaje auto, czy jest to samochód nowy, a także to, jaka jest jego wartość. To waśnie te aspekty warunkują konieczność uiszczenia opłaty.

Kto musi zapłacić PPC?

Najprościej ujmując, podatek od zakupu samochodu powinna zapłacić każda osoba kupująca auto od osoby prywatnej. Pod warunkiem, że sprzedawca nie jest podatnikiem VAT. W dużym skrócie, jeżeli samochód nie został zakupiony na fakturę, ale na umowę, wówczas nie jest konieczne uiszczenie takiej opłaty. Warto wiedzieć, że niedostosowanie się do przepisów może wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Kiedy zatem nie płacimy PPC?

Zwolnieni z podatku od wzbogacenia są?

Spoza grupy płatników wykluczeni są ci, którzy kupili zupełnie nowy pojazd i zrobili to np. w salonie. Jest tak, dlatego że taki zakup jest już związany z podatkiem VAT, który wliczony został w koszt kupna. Nie płacą ponadto kupujący samochód używany od firmy, czyli taki, na który została wstawiona faktura.

Kto jeszcze został wyłączony z tego obowiązku? Każdy, kto nabywa auto poza granicami naszego kraju, czyli od sprzedawcy mieszkającego poza Polską. To jeszcze nie koniec ulg. Oprócz tego PPC nie dotyczy pojazdów, których wartość jest mniejsza niż 1000 zł. Jednak jest to sytuacja bardzo rzadka.

W jaki sposób naliczony jest PPC? Podatek od wzbogacenia – ile procent?

Obowiązek jego uiszczenia powstaje wtedy, kiedy kupujesz samochód. Czyli w sytuacji dokonania czynności cywilnoprawnej. Od tego dnia w ciągu dwóch tygodni należy zgłosić zakup tego pojazdu. Robi się to poprzez złożenie deklaracji PCC-3 (lub PCC-3/A, gdy kupujących jest kilku) do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Jaka jest wysokość takiej opłaty? Aktualnie jest ona równa 2 proc. od wartości zakupionego auta.

Warte podkreślenia jest to, że urząd skarbowy również ma swoje statystyki i ocenia, czy podana kwota nie różni się od wartości rynkowej pojazdu. Jeżeli rozbieżność będzie bardzo duża, w takiej sytuacji może dojść do obciążenia podatnika kosztami sporządzenia takiej opinii. Dlatego, kiedy pojazd jest uszkodzony, co znacząco wpływa na jego cenę, wtedy warto mieć dodatkową dokumentację np. w postaci zdjęć, która to potwierdzi.

Wzbogacenie od samochodu a nałożenie kary?

Niezapłacenie w terminie PPC może wiązać się z karą nałożoną przez urząd skarbowy za popełnione wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Będzie tak wtedy, kiedy skarbówka upomni się o należną kwotę. Kiedy jednak podatnik wcześniej zorientuje się, że wystąpiło niedopełnienie formalności i sam złoży tzw. czynny żal, wówczas może uniknąć konsekwencji.Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

  • Terminowe ubezpieczenie na życie
  • Świadczenie na wypadek śmierci żywiciela rodziny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x