Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Po wyczerpującym kursie na prawo jazdy i egzaminach nastąpił wreszcie czas wyboru i zakupu auta. Gdy podjąłeś już decyzję i lada moment Twój samochód stanie pod domem, dowiedz się więcej na temat kolejnego etapu zalegalizowania swojego nabytku.

Sprawdź, czy posiadasz komplet dokumentów

Na osobie, która planuje zakup pierwszego auta w życiu, spoczywa wiele obowiązków. Wyczerpujące poszukiwania samochodu, nierzadko podróżowanie po Polsce w celu przetestowania wybranego przez siebie modelu, negocjowanie dobrych warunków transakcji.

Odrobinę łatwiej jest z zakupem nowych czterech kółek, choć nadal większość osób decyduje się na używany pojazd, by uczyć się na nim jeździć, zanim zainwestują w lepszy model. Jeśli należysz do grona osób, które nabyły swój pierwszy samochód z drugiej ręki, musisz w pierwszej kolejności zweryfikować, czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty.

Oprócz umowy sprzedaży czy faktury wyegzekwuj od sprzedającego: kluczyki (oczywiście), dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Następnie sprawdź poprawność numeru VIN, jak i danych osoby, do której wcześniej należał samochód. W przypadku, gdy kupujesz auto zza granicy kraju, wówczas sprawdź koniecznie, czy zostały uiszczone niezbędne opłaty, takie jak m.in. akcyza, tłumaczenie dokumentów. Jeśli miałbyś zająć się tym sam, wówczas pamiętaj, że to generuje niemałe dodatkowe koszty.

Kierowco - nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Zanim pojedziesz do urzędu w celu rejestracji samochodu, postaraj się jeszcze sprawdzić, czy poprzedni właściciel wykonał badanie techniczne oraz opłacił obowiązkową polisę OC. Jeśli nie, wówczas możesz wcześniej znaleźć najlepiej dopasowane do twoich potrzeb ubezpieczenie młodego kierowcy. Nasze towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje też dodatkowe usługi takie jak np. Assistance, NNW kierowcy i pasażerów, czy polisę od zbicia szyb, których wymiana bywa niezwykle kosztowna.  Te szczególnie mogą okazać się przydatne dla osób uczących się jazdy za kółkiem. Co więcej, często ubezpieczenia komunikacyjne można kupić online, więc zanim ruszysz z nowym nabytkiem na szosę, możesz stać się właścicielem takiego świadczenia.

Zarejestruj auto

Gdy posiadasz już bezpieczne auto, możesz wybrać się do najbliższego urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Może być to: urząd starostwa powiatowego, urząd miasta — jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy — jeśli mieszkasz w Warszawie [1]. Tam, będziesz musiał złożyć wniosek rejestracji pojazdu i uiścić właściwe opłaty. Ponadto, Twoim obowiązkiem będzie dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak m.in. umowa sprzedaży, darowizny itp., kartę pojazdu o ile została wydana, dowód rejestracyjny pojazdu itd. [2] Najlepszym rozwiązaniem będzie wejść na stronę swojego urzędu i zweryfikować, jakie dokładne wymagania należy spełnić, by dokonać rejestracji od razu. Pamiętaj, że cały proces administracyjny może trwać nawet 30 dni, ale na ten okres otrzymasz tymczasowe pozwolenie na legalne korzystanie z samochodu.

Podczas rejestracji powinieneś też otrzymać nowe tablice rejestracyjne. Te, które otrzymasz na okres tymczasowego użytkowania pojazdu, będą wyglądały inaczej niż te zwyczajne. Pamiętaj, że jazda bez aktualnych tablic może zakończyć się mandatem o wysokości nawet 500 zł lub zabraniem dowodu rejestracyjnego i zakazem dalszej jazdy.

Wszystkie formalności możesz załatwić nawet w jeden dzień, jednak to wymaga wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania. Postaraj się dobrze zorganizować przed wykonaniem transakcji, a całość będzie przebiegała sprawnie. Dzięki temu będziesz mógł szybciej cieszyć się swoim pierwszym autem.

Źródła:

[1] https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/rejestracja-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu

[2] https://www.infor.pl/prawo/powiat/rejestracja-samochodu/75943,Jak-zarejestrowac-samochod-kupiony-w-Polsce.html

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Mężczyna podrzuca syna leżąc na kanapie

Pakiet Bezpieczeństwa

  • Ubezpieczenie na życie w trzech wariantach
  • Assistance medyczny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x