Użytkowanie auta a ubezpieczenie OC i AC

Wysokość ubezpieczenia OC i AC uzależniona jest przede wszystkim od modelu i wieku pojazdu. Oprócz tego wpływ na nią ma także miejsce parkowania pojazdu w nocy, sposób użytkowania samochodu oraz miejsce zamieszkania kierowcy. Przy obliczaniu szacunkowej wysokości ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatorów online.

młoda kobieta za kierownicą auta

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, AC? Pamiętaj, że cena polisy zależy nie tylko od modelu i wieku pojazdu. Równie ważny jest sposób, w jaki użytkujemy auto. Parkowanie pod gołym niebem, podróże służbowe, a także miejsce zamieszkania – wszystko to wpływa na wycenę składki na ubezpieczenie OC, AC.

Miejsce parkowania a ubezpieczenie OC i AC

Przy zakupie polisy zostaniemy najprawdopodobniej zapytani o miejsce parkowania pojazdu w nocy. Musimy wówczas wskazać, czy zostawiamy auto na ulicy, w garażu, czy np. na strzeżonym parkingu. Miejsce parkowania ma istotny wpływ na prawdopodobieństwo kradzieży lub uszkodzenia auta – przez wandali lub nieostrożnych kierowców. Jeżeli przed wykupieniem ubezpieczenia OC, AC możesz zmienić miejsce parkowania auta na bardziej bezpieczne, zrób to - dzięki temu możesz otrzymać atrakcyjną ofertę.

Podróże służbowe a ubezpieczenie OC/AC

Jeżeli pojazd jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, składki na ubezpieczenie OC, AC będą prawdopodobnie wyższe – ze względu na częstotliwość jego użytkowania i proporcjonalnie wyższe ryzyko wystąpienia szkody. Zwykle zakłady ubezpieczeń stosują też wyższe składki wobec osób, które wykorzystują pojazd do przewozu osób i mienia (np. jako taksówkę) oraz nauki jazdy. Pamiętaj jednak, że informacje deklarowane przy zakupie ubezpieczenia OC, AC muszą być zgodne z prawdą.

Miejsce zamieszkania a ubezpieczenie OC, AC

Wysokość składki na ubezpieczenie OC, AC zależy też od województwa (lub szerzej: regionu), w którym pojazd jest użytkowany. W okolicach charakteryzujących się większą liczbą wypadków, a także stosunkowo dużym natężeniem ruchu drogowego, ceny polis mogą być wyższe. Z tego samego względu więcej za ubezpieczenie OC, AC zapłacą kierowcy mieszkający w wielkich miastach.

Metody obliczania składki na ubezpieczenie OC, AC

Dokładne zasady oraz sposób obliczania składki ubezpieczeniowej w polisach AC są przedstawione w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Także wysokość składek za ubezpieczenie OC ustalana jest przez zakłady ubezpieczeń – po dokonaniu oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Aby poznać szacunkową cenę, jaką zapłacimy za ubezpieczenie OC, AC, warto skorzystać z wygodnych kalkulatorów online dostępnych m.in. na stronach ubezpieczycieli lub udaj się do agenta ubezpieczeniowego.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Jaki pierwszy samochód wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Zakup pierwszego samochodu to ekscytujące, ale i nieco stresujące wydarzenie dla kierowcy, który zdał egzamin na prawo jazdy. Jednak osoby, które planują kupić pierwsze auto w życiu, zwykle mają dosyć ograniczony budżet - jak wybrać dobry i tani samochód, który posłuży bezawaryjnie i zapewni kierującemu oraz pasażerom bezpieczeństwo podczas podróży?

Czytaj dalej