UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Użytkowanie auta a ubezpieczenie OC i AC

Wysokość ubezpieczenia OC i AC uzależniona jest przede wszystkim od modelu i wieku pojazdu. Oprócz tego wpływ na nią ma także miejsce parkowania pojazdu w nocy, sposób użytkowania samochodu oraz miejsce zamieszkania kierowcy. Przy obliczaniu szacunkowej wysokości ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatorów online.

młoda kobieta za kierownicą auta

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, AC? Pamiętaj, że cena polisy zależy nie tylko od modelu i wieku pojazdu. Równie ważny jest sposób, w jaki użytkujemy auto. Parkowanie pod gołym niebem, podróże służbowe, a także miejsce zamieszkania – wszystko to wpływa na wycenę składki na ubezpieczenie OC, AC.

Miejsce parkowania a ubezpieczenie OC i AC

Przy zakupie polisy zostaniemy najprawdopodobniej zapytani o miejsce parkowania pojazdu w nocy. Musimy wówczas wskazać, czy zostawiamy auto na ulicy, w garażu, czy np. na strzeżonym parkingu. Miejsce parkowania ma istotny wpływ na prawdopodobieństwo kradzieży lub uszkodzenia auta – przez wandali lub nieostrożnych kierowców. Jeżeli przed wykupieniem ubezpieczenia OC, AC możesz zmienić miejsce parkowania auta na bardziej bezpieczne, zrób to - dzięki temu możesz otrzymać atrakcyjną ofertę.

Podróże służbowe a ubezpieczenie OC/AC

Jeżeli pojazd jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, składki na ubezpieczenie OC, AC będą prawdopodobnie wyższe – ze względu na częstotliwość jego użytkowania i proporcjonalnie wyższe ryzyko wystąpienia szkody. Zwykle zakłady ubezpieczeń stosują też wyższe składki wobec osób, które wykorzystują pojazd do przewozu osób i mienia (np. jako taksówkę) oraz nauki jazdy. Pamiętaj jednak, że informacje deklarowane przy zakupie ubezpieczenia OC, AC muszą być zgodne z prawdą.

Miejsce zamieszkania a ubezpieczenie OC, AC

Wysokość składki na ubezpieczenie OC, AC zależy też od województwa (lub szerzej: regionu), w którym pojazd jest użytkowany. W okolicach charakteryzujących się większą liczbą wypadków, a także stosunkowo dużym natężeniem ruchu drogowego, ceny polis mogą być wyższe. Z tego samego względu więcej za ubezpieczenie OC, AC zapłacą kierowcy mieszkający w wielkich miastach.

Metody obliczania składki na ubezpieczenie OC, AC

Dokładne zasady oraz sposób obliczania składki ubezpieczeniowej w polisach AC są przedstawione w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Także wysokość składek za ubezpieczenie OC ustalana jest przez zakłady ubezpieczeń – po dokonaniu oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Aby poznać szacunkową cenę, jaką zapłacimy za ubezpieczenie OC, AC, warto skorzystać z wygodnych kalkulatorów online dostępnych m.in. na stronach ubezpieczycieli lub udaj się do agenta ubezpieczeniowego.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
ruch uliczny

Spalanie paliwa – jak je poprawnie obliczyć?

Zużycie paliwa jest jednym z najwyższych kosztów użytkowania auta. To, ile ono wynosi, zależy od wielu kwestii – nie tylko od modelu pojazdu. Dla kupujących spalanie jest jednym z istotnych kryteriów wyboru pojazdu, gdyż od tego uzależnione jest, ile będzie ich kosztowało użytkowanie samochodu. Jak obliczyć, ile wynosi spalanie paliwa?

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą

Jak wybrać pierwszy samochód – czym się kierować?

Zakup pierwszego samochodu to ekscytujące, ale i nieco stresujące wydarzenie dla kierowcy, który zdał egzamin na prawo jazdy. Jednak osoby, które planują kupić pierwsze auto w życiu, zwykle mają dosyć ograniczony budżet - jak wybrać dobry i tani samochód, który posłuży bezawaryjnie i zapewni kierującemu oraz pasażerom bezpieczeństwo podczas podróży?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę