Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Podróżując autem, musisz być gotowy nawet na niespodziewane. Tak więc zdarza się, że ludzkie drogi przemierzają też zwierzęta zamieszkujące znajdujące się nieopodal łąki czy lasy. Niestety, z tego powodu dochodzi do kolizji auta z sarną, dzikiem czy innym swobodnie poruszającym się stworzeniem. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak to się ma do odszkodowania?

Ustal rodzaj zwierzęcia

Choć tego rodzaju wypadek już sam w sobie należy do nieprzyjemnych, mimo wszystko musisz postarać się zachować zimną krew. W tej sytuacji dużo zależy od tego, jakie zwierzę wzięło udział w kolizji. To, jak i prędkość, z jaką jechałeś oraz rodzaj pojazdu ma wpływ na wielkość szkód w twoim aucie. Co więcej, istotnym jest też to, do jakiej „kategorii” należy potrącone stworzenie, np. czy pochodzi z lasu, czy raczej jest to zwierzę domowe. Ze względu na ten czynnik należy przeprowadzić inną procedurę wnioskowania o wypłacenie odszkodowania. W tym artykule zastanowimy się co robić, gdy będzie miała miejsce kolizja ze zwierzęciem leśnym.

Kolizja ze zwierzyną leśną a odszkodowanie

Gdy stwierdziłeś, że ofiarą wypadku stało się dzikie zwierzę, wówczas zastanów się, do jakiej podkategorii należy. Przykładowo, jeśli potrąciłeś samochodem zwierzę łowne w trakcie polowania (np. dzika, sarnę, łosia, daniela), wówczas odpowiedzialność za wypadek będzie ponosił dzierżawca danego obszaru. Jego obowiązkiem jest posiadanie OC, z którego jest wypłacane odszkodowanie.

Kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie kolizji do najbliższego koła łowieckiego. To tam możesz sprawdzić, czy w momencie wypadku odbywało się polowanie. Jeśli faktycznie tak było, wówczas poproś o numer polisy dzierżawcy.

W innym przypadku tzn. kiedy dochodzi do wypadku w czasie, kiedy nie trwa żadne polowanie, za bezpieczeństwo na trasie odpowiada zarządca drogi. Zwróć też uwagę na to, czy przed wjazdem na obszar, na którym zdarzyła się np. kolizja z dzikiem, nie był postawiony ostrzegawczy znak drogowy informujący o możliwości pojawienia się dzikiej zwierzyny. Jeśli nie, wówczas nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem odszkodowania. Jednak w takiej sytuacji pamiętaj, by zgłosić kolizję odpowiednim służbom oraz swojemu ubezpieczycielowi. W 2018 roku policja odnotowała jedynie 182 wypadki z udziałem zwierząt[1], choć z pewnością było ich więcej, jednak z obawy przed karą właściciele aut nie zrobili tego. Tym samym pozbyli się też możliwości otrzymania pomocy finansowej od ubezpieczyciela.

Kolizja z sarną – co robić?

„Miało miejsce zderzenie z sarną – odszkodowanie będzie mi się należało?” – to i mnóstwo podobnych pytań zadaje sobie wielu kierowców aut, którzy brali udział w tego rodzaju przykrym incydencie. Odpowiedź zależy od kilku czynników, o których wspominaliśmy w poprzednim akapicie.

Inna sprawa, gdy właściciel samochodu posiadał więcej ubezpieczeń komunikacyjnych niż to jedno, obowiązkowe i w wariancie podstawowym. Dodatkowo pomocna może okazać się polisa NNW w sytuacji, gdy w wypadku zostanie poszkodowana osoba przebywająca w aucie.  

Co zrobić z potrąconą zwierzyną? 

Przede wszystkim nie należy jej ruszać. Zranione zwierzę może być agresywne, a do tego mógłbyś przez przypadek zarazić się od niej np. wścieklizną lub inną chorobą. Lepiej jest poczekać na przybycie odpowiednich służb, aby uniknąć zbędnych wątpliwości i kłopotów w związku z wypłatą odszkodowania.[1] http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html, Wypadki drogowe w 2018 r., str. 23.

 

 

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

  • Terminowe ubezpieczenie na życie
  • Świadczenie na wypadek śmierci żywiciela rodziny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x