Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

W 2018 r. w Centrum Ewidencji Pojazdów w Polsce zostało zarejestrowanych prawie 1 mln używanych pojazdów[1]. Samochody z drugiej ręki nieprzerwanie cieszą się popularnością wśród obywateli naszego kraju. Może także zastanawiasz się nad zakupem tego rodzaju auta? W takim razie mamy dla ciebie wskazówkę, która może ochronić cię przed niechcianą stratą pieniędzy. Przed zakupem auta, sprawdź jego numer VIN. Co to takiego? Odpowiadamy!


Numer VIN – co to jest?

Rozwinięciem tego skrótu to ang. Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. To pewien standard, którym producenci pojazdów posługują się od ponad 40 lat. Wprowadzenie normy ISO 3779 spowodowało też, że konstrukcja kodu została ujednolicona, co między innymi ułatwiło odczyt danych.

Obecnie konstruuje się go z 17 znaków (a w tym liter i cyfr), które to kryją bardzo istotne informacje na temat konkretnego modelu pojazdu, zakodowane przez danego producenta. Najważniejszą funkcją tego szyfru, jest umożliwienie indywidualnej identyfikacji każdego auta. Numer VIN zawiera cyfry arabskie (od 0 do 9) oraz wielkie litery alfabetu łacińskiego, poza literami I, O i Q.

Jak rozszyfrować numer VIN pojazdu?

Zastanawiasz się, co oznacza numer VIN w praktyce? Pierwsze trzy znaki to tzw. WMI (World Manufacturer Identifier), czyli kod opisujący kraj pochodzenia oraz samego producenta. Do krajów europejskich zostały przyporządkowane litery z zakresu S-Z. W ten sposób, na przykład na pierwszych trzech pozycjach w numerze VIN Renaulta wyprodukowanego we Francji zobaczymy symbol VF1. Z kolei, jeśli wybierzemy hiszpańskiego Seata, wówczas kod będzie rozpoczynał się od liter VSS. I tak dalej. Może się zdarzyć, że kontynent, z którego pochodzi samochód, będzie podzielony na regiony, co zdarzyło się w przypadku Ameryki Północnej. Tu każdy z obszarów został przyporządkowany do liczb z zakresu od 1 do 5.

Kolejne 6 pozycji (sekcja VDS – Vehicle Descriptor Section) zajmują znaki, opisujące generalne cechy pojazdu oraz jego charakterystykę, np. podają ogólne informacje dotyczące wyposażenia. Nie ma z góry wytyczonych reguł, które nakazują producentom umieszczać szczegółowe dane na temat auta. Jest to uzależnione od wytwórcy.  W tej sekcji najczęściej znajdziemy informacje na temat rodzaju silnika, nadwozia, modelu czy poziomu wyposażenia. Zdarza się też, że w wybranych samochodach 9. znak ma funkcję kontrolną i poza tym nie zawiera żadnego istotnego komunikatu.

Od miejsca 10. do 17. symbole tworzą tzw. numer identyfikacyjny, dedykowany wyłącznie temu konkretnemu pojazdowi. Jest to indywidualny kod, który otrzymuje każde auto wyjeżdżające z fabryki.

Znajdziemy tam też informacje o modelowym roku pojazdu, czyli dacie produkcji. To istotne, gdy nabywamy używany samochód. W tym ciągu powinien też znaleźć się kod fabryki, z której pochodzi dany model.

Dlaczego i kiedy warto sprawdzać VIN danego pojazdu?

Należy zweryfikować, co kryje się pod numerem VIN każdego samochodu używanego, który zamierzasz kupić. Dzięki temu możesz poznać informacje na temat: rejestru przeglądów, odczytów licznika, wypadków, akcji serwisowych, przeczytać zapisy o kradzieżach (!), poznać więcej danych technicznych itd. W ten sposób otrzymujesz szansę na zweryfikowanie danych na temat auta, które otrzymałeś od sprzedawcy.

Warto to robić, aby uniknąć np. problemów z policją, jeśli auto figuruje w bazie pojazdów skradzionych, lub zwyczajnie straty gotówki. To w ten sposób możesz dowiedzieć się, ilu właścicieli naprawdę miał dany pojazd oraz kiedy został wyprodukowany. To istotne informacje, które mają realny wpływ na wycenę używanego samochodu.

Gdzie znajdziesz numer VIN?

Możesz poszukać go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w polu E. Wypełnienie go jest wymagane podczas rejestracji samochodu, więc ten kod koniecznie musi się tam znajdować.

W najnowszych autach powinieneś móc znaleźć nr VIN w dolnej części przedniej szyby od strony kierowcy. Ten ciąg 17 znaków musi znajdować się na wierzchu, właśnie dlatego, by nie trzeba było prosić o niego właściciela samochodu.

W razie potrzeby poszukaj też numeru VIN na elementach nadwozia. Istnieje spora szansa, że został umiejscowiony na dolnej części słupka, przy frontowym siedzeniu pasażera, przy przednich zawiasach drzwi lub też w czołowej przegrodzie.

 

Polski rząd uruchomił wygodną platformę, która umożliwia sprawdzenie historii każdego pojazdu: https://historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy wprowadzić kilka danych, a w tym numer VIN i otworzy się przed tobą spis niezwykle istotnych informacji z punktu widzenia kupca. Pamiętaj, by przed nabyciem auta z drugiej ręki, sprawdzić co kryje się pod numerem VIN, by być w pełni świadomym swojego zakupu.[1] Źródło: http://www.pzpm.org.pl/Rynek-motoryzacyjny/Import-uzywanych-samochodow/Pierwsze-rejestracje-samochodow-uzywanych/Pierwsze-rejestracje-uzwanych-samochodow-osobowych-2018-2019-xls

 

 

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

  • Terminowe ubezpieczenie na życie
  • Świadczenie na wypadek śmierci żywiciela rodziny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x