UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Historia Pojazdu – sprawdź VIN bezpłatnie

Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwala na uzyskanie informacji o historii pojazdu. Można to zrobić, wpisując do niej numer rejestracyjny samochodu, datę jego pierwszej rejestracji oraz własny numer identyfikacyjny, który nadany został przez producenta pojazdu. Jest to szczególnie przydatna opcja w przypadku kupna używanego samochodu.

Jeśli kupujesz nowe auto i chcesz sprawdzić jego numer VIN, możesz skorzystać z bezpłatnej e-usługi „Historia Pojazdu” udostępnionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

„Historia Pojazdu” została przygotowana przede wszystkim z myślą o kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce, ale skorzystać z niej mogą także sprzedający, którzy chcieliby uwiarygodnić swoją ofertę. Jak sama nazwa wskazuje, usługa pozwala uzyskać dostęp do historii pojazdu, który nas interesuje. Dodatkową zaletą jest to, że wygenerowany raport można łatwo zapisać i wydrukować oraz jest całkowicie bezpłatny.

Jakie dane uzyskasz i skąd one pochodzą?

Aplikacja służąca do sprawdzenia historii pojazdu zaciąga informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dane do tego rejestru przekazywane są przez kilka tysięcy niezależnych od Ministra Cyfryzacji podmiotów już od 2004 roku. Na liście tych podmiotów znajduje się m.in.: Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W ramach raportu otrzymujemy informacje, których nie należy traktować jako jedyne kryterium do podjęcia decyzji o zakupie pojazdu. Jednak warto zaznaczyć, że mogą one w znaczącym stopniu pomóc kupującemu w ocenie wybranego do zakupu auta.

W celu uzyskania danych o historii pojazdu wystarczy wpisać trzy dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
  • numer VIN - jest to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta.

Powyższe dane można otrzymać od poprzedniego właściciela pojazdu oraz znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym lub w karcie pojazdu.

Po wprowadzeniu tych danych do aplikacji, uzyskamy informację o historii pojazdu począwszy od momentu pierwszej jego rejestracji w Polsce. W ten sposób dowiemy się m.in.:

  • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC),
  • standardowe dane techniczne, np.: pojemność i moc silnika lub rodzaj paliwa,
  • jakie są terminy obowiązkowych badań technicznych, które pojazd przechodził, w tym także informację o aktualności tych badań,
  • odczyt licznika, jaki odnotował diagnosta podczas ostatniego badania technicznego (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
  • liczbę właścicieli i województwo pierwszej rejestracji pojazdu w kraju,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy dane auto nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradzione.

Jakich danych nie uzyskasz?

Ponieważ „Historia Pojazdu” korzysta z bazy danych CEPiK, za jej pośrednictwem sprawdzimy tylko auta zarejestrowane w Polsce. Jeżeli dany samochód był sprowadzony z innego kraju lub przez dłuższy czas użytkowany za granicą, aplikacja nie zwróci nam pełnej historii pojazdu – nie poznamy np. danych serwisowania. Jeżeli auto zostało oznaczone jako skradzione za granicą, też się o tym nie dowiemy. Ponadto nie dowiemy się z tej bazy o drobnych szkodach i kolizjach, w których pojazd brał udział. Niezależnie, od tego czy zdarzenia te były zgłaszane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe w roli likwidatora, czy też nie były zgłaszane do bazy CEPiK.

Ponad milion sprawdzonych aut

MSW uruchomiło bezpłatny dostęp do aplikacji badającej „Historię Pojazdu” w czerwcu 2014 roku. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania stronę internetową usługi odwiedziło ponad 1,8 mln internautów. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa, tylko do czerwca 2015 roku użytkownicy serwisu sprawdzili dane ponad miliona aut. Powyższy wynik świadczy o tym, że rośnie w nas świadomość, że warto sprawdzać historię pojazdu samochodu przed jego zakupem. Eksperci szacują, że nawet w 60% przypadków w ogłoszeniach motoryzacyjnych stan faktyczny oferowanego pojazdu jest inny niż w opisie. Jeżeli podana w ogłoszeniu cena jest wyraźnie niższa od średniej ceny innych aut o tej samej marce, modelu, roku produkcji czy wersji wyposażenia można mieć słuszne powody do dodatkowego sprawdzenia historii pojazdu w bazie CEPiK.

Aplikacja „Historia Pojazdu” nie wymaga logowania oraz uwierzytelniania i wielką jej zaletą jest to, że można z niej korzystać całkowicie nieodpłatnie. Usługa jest bardzo intuicyjna, przejrzysta i dostępna na stronie CEPiK-u pod adresem: www.historiapojazdu.gov.pl

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak sprawdzić, czy była wydana karta pojazdu?

Do podstawowych dokumentów pojazdu samochodowego zalicza się dowód rejestracyjny oraz instrukcję obsługi, jaką dołącza do auta jego producent czy kolejni właściciele przy sprzedaży. Każdy pojazd podlegający rejestracji w Polsce powinien mieć też dowód zawarcia umowy ubezpieczenia OC, a jego właściciel musi dbać o to, by zachować ciągłość trwania ochrony. Bardzo często też wśród dokumentów samochodowych znajduje się karta pojazdu. Zobacz, czym ona jest i jak sprawdzić czy była wydana karta…

Czytaj dalej

Tabliczka znamionowa w samochodzie – czego można się z niej dowiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy samochód przed dopuszczeniem do ruchu drogowego powinien mieć zamontowaną tabliczkę znamionową. Jej brak powoduje, że auto nie przejdzie corocznego badania technicznego na stacji kontroli pojazdów. Co właściwie powinno znajdować się na tabliczce znamionowej?

Czytaj dalej
kompaktowe auto

Rodzaj nadwozia – jak wpływa na wysokość polisy OC?

Przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC pojazdów ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników. Znaczenie ma m.in. to, jaki samochód zostanie objęty ochroną. Liczą się: marka, model, pojemność silnika, a często nawet aktualny i prognozowany przebieg. Czy na wysokość składki wpływa również rodzaj nadwozia? Co oznacza ten termin? Jakie są typy nadwozi samochodów?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jakie dane gromadzi?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK, to system, w którym gromadzone są dane o pojazdach i kierowcach. Prowadzony on jest przez Ministra Cyfryzacji, a zasady jego działania reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jakie konkretnie dane gromadzone są w bazie? Jak możesz z nich skorzystać?

Czytaj dalej

Numer VIN – czym jest, jak go sprawdzić?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą starszego auta

Najtańsze ubezpieczenie OC starszego auta

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę