Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?
Umowa o dzieło dla jednych oznacza więcej swobody, dla innych to z kolei brak podstawowych świadczeń dostępnych w przypadku zwykłego etatu. Nie oznacza to jednak, że w przypadku choroby bądź urazu jesteśmy skazani wyłącznie na siebie. Jak wybrać polisę, która zapewni nam odpowiednią ochronę?

Dlaczego warto zostać freelancerem?

Freelancerzy to na dzisiejszym rynku pracy zjawisko coraz bardziej powszechne. W Polsce formę samozatrudnienia wybrało już ponad 100 tys. osób, a w dużej mierze są to właśnie ludzie młodzi. Co sprawia, że obierają właśnie taką ścieżkę kariery? Za byciem freelancerem przemawiają wolność w doborze projektów, możliwość pracy na własny rachunek oraz brak ściśle ustalonych ram na wykonywanie poszczególnych zadań. 

Warto jednak pamiętać, że wybór takiego rozwiązania niesie za sobą również pewne niedogodności, którymi nie przejmują się osoby zatrudnione na etacie. Przede wszystkim, nasz miesięczny dochód zależy wyłącznie od tego, ile czasu i zaangażowania włożymy w wykonywanie zadań. Co więcej, w przypadku umowy o dzieło, ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolne. Oznacza to, że nie jesteśmy nim objęci od momentu podjęcia się zlecenia, a wybór ubezpieczyciela zależy wyłącznie od nas. Oczywiście całkowita rezygnacja ze świadczeń zdrowotnych to bardzo duże ryzyko. Dla freelancera niezdolność do pracy oznacza brak dochodów. W przypadku nieszczęśliwego wypadku lub choroby wysokie koszty leczenia mogą okazać się wyczerpujące dla naszego portfela.  

ZUS czy ubezpieczenie prywatne?

Wielu freelancerów staje więc przed wyborem – ubezpieczyć się w ZUS-ie czy prywatnie? Podpisując umowę o dzieło, nie podlegamy ubezpieczeniu społecznemu, dlatego, jeżeli chcemy skorzystać z tej możliwości, musimy zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodatkowo wiąże się to ze spełnieniem dodatkowego wymogu: ubezpieczony musi mieszkać na terenie Polski, co w przypadku freelancerów nie jest takie oczywiste. Odstraszać może również składka – jej wysokość wylicza się na podstawie aktualnej średniej wysokości płac brutto. Ponadto, w przypadku, jeśli prowadzimy naszą działalność już od jakiegoś czasu, ubezpieczyciel może naliczyć nam karę za okres, w którym nie odprowadzaliśmy składek.

Ubezpieczenie prywatne – dowolność wyboru

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne przy umowie o dzieło, mamy do wyboru kilka wariantów ochrony. Co ważne, polisa może obejmować pozostałych członków naszej rodziny. UNIQA oferuje trzy opcje – Moja Rodzina, Moje Zdrowie oraz Moje Życie. Każde z nich odnosi się do innych zagrożeń i gwarantuje inne zakresy ochrony. W zależności od wyboru wariantu ubezpieczenia składka może wynosić nawet 1 zł dziennie.

Zakres ubezpieczenia – im szerszy, tym lepszy

Jak szeroki jest zakres ochrony? W szczegółowych warunkach ubezpieczenia znajduje się spis zabiegów i kuracji, które podlegają finansowaniu przez ubezpieczyciela. Wśród nich są m.in. operacje układu nerwowego, oddechowego, operacje serca, skóry oraz tkanek miękkich – lista składa się z ponad 500 pozycji. Ochroną zostaniemy objęci zarówno w przypadku choroby, nieszczęśliwego wypadku oraz uszkodzenia ciała.   

Pracuj, gdziekolwiek zechcesz

Jednym z ważnych aspektów pracy freelancera jest wolność, która pozwala na wykonywanie obowiązków z każdego zakątka świata. A gdzie w takim razie możemy skorzystać z leczenia? Okazuje się, że ubezpieczenie zdrowotne przy umowie o dzieło daje nam możliwość skorzystania zarówno z polskich, jak i zagranicznych szpitali. Gdzie jesteśmy objęci ochroną? Chodzi przede wszystkim o placówki znajdujące się na terenie Unii Europejskiej. Dodatkowo na terenie Europy ubezpieczenie obejmuje także Szwajcarię i Norwegię. Poza granicami starego kontynentu z leczenia możemy skorzystać zarówno w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone, Kanada), a także w Japonii i Australii. 

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Mężczyna podrzuca syna leżąc na kanapie

Pakiet Bezpieczeństwa

  • Ubezpieczenie na życie w trzech wariantach
  • Assistance medyczny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x