UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Staycation – jak dobrze zaplanować wakacje w domu?

Media ostrzegają przed wysokimi cenami wyjazdów wakacyjnych na lato 2024. Biura podróży podwyższają ceny po okresie oferowania wyjazdów „first minute”, czyli z wczesną rezerwacją. Z uwagi na wysokie koszty wyjazdów tegoroczny sezon urlopowy może zostać zdominowany przez staycation. O co chodzi? Dowiedz się więcej o wypoczynku w domu i sprawdź, czy trend zapoczątkowany jeszcze w pandemii na szeroką skalę ma szansę na podbicie rynku turystycznego.

Czym jest staycation? Cudze chwalicie, swego nie znacie – urlop blisko domu

Sondaż IBRIS dla Radia ZET z lipca 2023 roku pokazał, że ponad 46 proc. Polaków nie zamierzało wyjeżdżać na letni urlop. Niewykluczone, że co drugi co prawda nie wyjeżdżał za granicę czy na drugi kraniec Polski, ale jego sposobem na wakacje był staycation. Co to oznacza?

Słowo staycation powstało z połączenia dwóch anglojęzycznych słów: „stay” co oznacza zostać oraz „vacation” – urlop. Nie jest to nowy pomysł na plany wakacyjne. Samo określenie staycation pojawiło się już na początku lat 20. XX wieku na łamach prasy w Wielkiej Brytanii. Wykorzystano je do opisania trendu popularnego wówczas wśród Brytyjczyków, którzy coraz chętniej spędzali wakacje we własnych domach i ogródkach.

Dziś bieżąca sytuacja finansowa, ale i zainteresowanie lokalnymi atrakcjami sprawiają, że urlop w domu planuje spędzić wielu rodaków. Tyle, ile jest krajów na świecie, tyle atrakcji czekających na turystów, ale czy widzieliśmy atrakcje, które znajdują się w okolicy miejsca zamieszkania? Również w Twoim mieście z pewnością jest coś ciekawego, godnego zobaczenia. Staycation pozwala cieszyć się miejscowymi atrakcjami bez konieczności ruszania się gdzieś dalej na urlop.

Jak zaplanować staycation? Najczęściej zadawane pytania

Pojawia się uzasadnione pytanie co do tego, jak planować staycation. W takim przypadku nie musisz bukować biletów na loty czy na przejazdy autokarowe i kolejowe, ani martwić się tym, jak wyrobić paszport, jak zapakować bagaże do samolotu – co może się znaleźć w bagażu rejestrowanym, a co w podręcznym albo jak przejść odprawę na lotnisku. Nie ma też potrzeby rezerwacji miejsc noclegowych – na tym możesz sporo zaoszczędzić i wydać tak uzyskane środki stricte na własne przyjemności.

Co więc musisz zaplanować? Dobrym pomysłem jest dotarcie do informacji o lokalnych atrakcjach, festiwalach, koncertach czy innych wydarzeniach, które mogą się odbywać w bezpośrednim sąsiedztwie Twojej miejscowości. Możesz też pokusić się o zaplanowanie noclegu w namiotach na ogródkach działkowych czy w ogrodzie swojego domu. W szczególności dla najmłodszych uczestników wakacji w opcji staycation będzie to prawdziwą frajdą.

Ustal, w jakie dni będziesz wypoczywać na świeżym powietrzu, jeździć na przejażdżki rowerowe czy udasz się samochodem lub komunikacją publiczną w kierunku lokalnych atrakcji i miejsc w szczególności godnych odwiedzenia. To pomoże w ustaleniu planu staycation w sposób najbardziej atrakcyjny i efektywny. Nie zmarnujesz dzięki temu dni wolnych od pracy na planowanie.

Zalety staycation – czy warto spędzać wakacje w domu?

Dlaczego warto zdecydować się na staycation, zamiast wybrać jedno z największych państw Europy i spędzić wymarzone wakacje w Hiszpanii, we Włoszech czy we Francji? Otóż zalet tego rozwiązania jest wiele. Zalicza się do nich:

  • kwestie ekonomiczne – wakacje w domu spędzić możesz na pewno niższym kosztem niż np. urlop w Dubaju, w jednym z najbogatszych państw świata,
  • kwestie lokalne – lepiej poznasz swoją okolicę i będziesz mieć okazję zobaczyć miejscowe atrakcje, których często po prostu nie doceniamy,
  • brak stresu przed podróżą – zwłaszcza lotniczą,
  • możliwość odpoczynku w znanym sobie, przyjaznym środowisku.

Czy można wypoczywać na wakacjach w domu?

Pozostaje jeszcze jedno pytanie, które być może zadajesz sobie, rozważając staycation na wakacje w 2024 roku. Czy bez wyjazdu z domu na co najmniej kilka dni można mieć prawdziwy urlop i realnie wypocząć? To zależy od Ciebie. Są i tacy, którzy pozostając, nie mogą się powstrzymać od wykonywania codziennych obowiązków, jak prasowanie, pranie, zmywanie, odkurzanie czy przeprowadzenie małego remontu. Jednak jeśli założysz sobie, że chcesz wypoczywać wygodnie na leżaku w ogrodzie, z książką w ręku, a popołudniami zwiedzać okolicę i takiego planu będziesz się trzymać, relaks masz gwarantowany.
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Co zabrać na wyjazd? 6 rzeczy, o których musisz pamiętać. Lista rzeczy na wyjazd do spakowania na wakacje

W ramach przygotowań do wyjazdu, czy to na weekend, czy na wakacje, w Polskę lub za granicę, dowolnym środkiem transportu, musisz się rzecz jasna spakować. Pod uwagę w takim przypadku musisz wziąć to, czego tak naprawdę potrzebujesz podczas wyjazdu i jak dużym bagażem dysponujesz. Nasz poradnik dotyczący listy rzeczy do spakowania na wakacje może posłużyć Ci jako wskazówka podczas tworzenia własnej listy „must have” na wczasy.

Czytaj dalej

Kreatywne planowanie wakacji – lista rzeczy do zrobienia w wakacje. Podpowiadamy, co robić w wakacje!

Wakacje to zaraz po świętach Bożego Narodzenia najbardziej wyczekiwany czas w roku. Dzieci mogą wyjechać do dziadków, na kolonie, spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, spędzić urlop z rodzicami. Aby wakacje dawały radość, warto je dobrze zaplanować. Od czego zacząć ten proces? Co zapisać na liście rzeczy do zrobienia w wakacje?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę