UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak samodzielnie zaplanować podróż?

Obecnie samodzielne planowanie podróży jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o paru istotnych sprawach. Jak zatem sprawnie zaplanować podróż, aby przyjemnie spędzić urlop i uniknąć przykrych niespodzianek? Oto garść porad i wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Jak samodzielnie zaplanować podróż

Od czego zacząć planowanie podróży? Wybierz wymarzony kierunek i oszacuj koszty życia

Każdy ma swoje podróżnicze marzenia, jednak aby je zrealizować, trzeba mierzyć siły na zamiary – chodzi tutaj głównie o finanse. Jak jednak pokazują doświadczenia wielu podróżników, prawie wszystko jest w zasięgu ręki. To tylko kwestia dobrej organizacji. W tym celu warto śledzić promocje na bilety lotnicze. Dalekie podróże niestety do najtańszych pod tym względem nie należą, ale czasami da się "upolować" naprawdę świetne okazje. Dobrym pomysłem jest dołączenie do grup na portalach społecznościowych, gdzie użytkownicy zamieszczają informacje na ten temat. Jeśli chodzi o kierunek docelowy, wskazana jest elastyczność.

Trzeba również sprawdzić, czy w wybranym terminie nie odbywają się w danym miejscu ciekawe wydarzenia jak np. festiwal muzyczny, czy filmowy. Takie atrakcje przyciągają tłumy turystów, a to sprawia, że koszty życia i noclegów automatycznie rosną. Szacując wydatki na utrzymanie, należy koniecznie uwzględnić popularność określonej destynacji. Rzecz jasna nie należy zapominać o własnych upodobaniach. Jeśli ktoś nie lubi upałów, nie powinien jechać do Afryki czy na południe Europy w miesiącach letnich. 

Jak dobrze zaplanować swoją podróż? Zarezerwuj nocleg

Mając zabukowany bilet na lot lub inny środek transportu, musisz zdecydować, gdzie będziesz nocować. Jeżeli chodzi o zakwaterowanie, lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę – to pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu. Ważne jest, czy zależy Ci na różnych udogodnieniach, czy zadowoli Cię coś skromniejszego. Chcąc wynająć hotel, hostel, dom, mieszkanie czy pokój u prywatnej osoby, korzystaj z takich serwisów jak Airbnb i Booking.com. Łatwo tu znaleźć fajne miejsca, które są dobrze oceniane przez innych użytkowników. To sprawdzony sposób na wynajem noclegu, który odpowiada Twoim potrzebom i jest na każdą kieszeń.

Dokonując rezerwacji noclegu, zawsze sprawdzaj, czy w rachubę wchodzi jej odwołanie bez ponoszenia opłat z tego tytułu oraz czy jest wymagana zaliczka i ewentualnie jakiej wysokości. Dużym plusem wspomnianych powyżej stron jest możliwość uzyskania zniżki, więc dzięki temu da się taniej podróżować.

Chcesz jechać zagranicę? Musisz przygotować niezbędne dokumenty

Kiedy masz już wybrany swój wymarzony kierunek, przygotuj wymagane dokumenty – to jedna z tych rzeczy, które obowiązkowo trzeba zrobić przed wyjazdem. Jeżeli zamierzasz podróżować po terenie Unii Europejskiej, wystarczy Ci dowód osobisty. Natomiast w sytuacji, gdy wybierasz się poza granice UE, przeważnie potrzebny będzie paszport, a nierzadko też i wiza.

Nie zapominaj również, że tuż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego ruch w biurach paszportowych jest największy – nie trać czasu na stanie w kolejkach i załatw wcześniej nowy dokument, jeśli musisz go wyrobić.

Masz wybrany kierunek podróży? Sprawdź, czy konieczne są szczepienia

Czy wyjeżdżając za granicę, musisz mieć określone szczepienia? Planujących wyprawę do krajów egzotycznych? Mnóstwo wiarygodnych i przydatnych informacji na temat szczepień można szukać m.in. na Europejskim Portalu Informacji o Szczepieniach, który jest rekomendowany przez Komisję Europejską, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejską Agencję Leków. Znajdziesz je także na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i  Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Przed wyjazdem odwiedź lekarza medycyny podróży. Warto jednak podkreślić, że szczepień nie wykonuje się na tydzień czy dwa przed terminem lotu – należy to zaplanować wcześniej. 

Jak zaplanować podróż pod kątem preferowanych atrakcji?

Chcąc spędzić udane wakacje, należy postawić na ulubioną formę wypoczynku. Dla jednego będzie to plażowanie, dla drugiego podziwianie atrakcji turystycznych charakterystycznych dla danego miejsca, a jeszcze inne osoby pragną spędzić ten czas na uprawianiu sportów, np. wodnych. Z tego właśnie powodu trzeba znaleźć kierunek adekwatny do tego, co chcesz zobaczyć i robić – sam mniej więcej wiesz, co lubisz, a co nie bardzo Ci pasuje.

Przygotuj wstępny spis atrakcji, na których Ci w szczególności zależy. Sprawdź, w jakich godzinach czynne są muzea i galerie – za wstęp do nich zwykle się płaci. Warto też zwrócić uwagę na ich popularność – czasami bilety trzeba nabyć wcześniej, na szczęście można uczynić to online. Nie dość, że są wtedy tańsze, to nie stoi się również w długich kolejkach. Jeżeli wolisz aktywny wypoczynek, zorientuj się, jak przedstawia się kwestia wypożyczenia sprzętu sportowego i z jakim wydatkiem się to wiąże. 

Chcesz wynająć samochód czy zamierzasz korzystać z innych środków transportu?

Istotnym elementem samodzielnego organizowania podróży jest uwzględnienie sposobu przemieszczania się po dotarciu na miejsce. Wiele zależy po pierwsze od wybranego kierunku, a po drugie od formy spędzania czasu. W internecie nietrudno znaleźć serwisy umożliwiające wynajęcie auta – nie zaszkodzi pokusić się o rezerwację z wyprzedzeniem. Co się z kolei tyczy środków publicznego transportu czy taksówek ułatwiających np. transfer z lotniska do hotelu, warto zorientować się w cenach za przejazdy. 

Twoje finanse podczas urlopu 

Planując podróż krok po kroku, nie możesz zapomnieć o kwestiach związanych z walutą obowiązującą w danym kraju. W licznych przypadkach najbardziej opłaca się nabyć ją jeszcze w Polsce – w kantorze lub w banku. Zakup na lotnisku nie kalkuluje się z racji na niekorzystne kursy. Coraz więcej banków proponuje swoim klientom tzw.  karty wielowalutowe – zajrzyj więc na stronę swojego  lub zadzwoń na infolinię, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tego typu rozwiązaniach. Jeśli za granicą chcesz płacić kartą lub wypłacać gotówkę z bankomatów, sprawdź opłaty za takie transakcje obowiązujące w Twoim banku.

Czy zdecydować się na EKUZ?

EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – jest dokumentem uprawniającym do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przed podróżą taką kartę wyrobić – zwłaszcza że to nic nie kosztuje. Może się ona przydać, niemniej wynikający z niej zakres ochrony jest ograniczony.

Nie wolno zapominać o tym, że jej posiadanie nie oznacza automatycznie bezpłatnego dostępu do usług medycznych. Są one świadczone na zasadach obowiązujących w danym państwie, więc za niektóre świadczenia płaci się częściowo lub w całości. EKUZ nie obejmuje też m.in. kosztów leków, transportu zwykłego czy  medycznego, transportu osób bliskich   czy akcji poszukiwawczych lub ratowniczych w górach. Ponadto poza wyznaczonym obszarem jest bezużyteczna. 

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż i dlaczego opłaca się je mieć?

Europejskiej Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie powinno się traktować w kategoriach alternatywy dla ubezpieczenia turystycznego. Wybierając się za granicę, musimy niestety liczyć się z ryzykiem takim jak nieszczęśliwy wypadek czy niespodziewana choroba. Koszty leczenia w innych krajach są niestety wysokie. Państwem z najdroższą opieką zdrowotną na świecie są Stany Zjednoczone. Horrendalne rachunki za leczenie wystawiane są też m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie i Katarze. W Europie słono się płaci we Włoszech, w Hiszpanii, krajach skandynawskich ,Grecji i Chorwacji. EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów leczenia albo nie obejmie ich wcale – w przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego. Największymi jego atutami są szeroki zakres ochrony, który da się dopasować do konkretnych potrzeb, a także brak ograniczeń terytorialnych i możliwość zwrotu wydatków poniesionych na leczenie prywatne. 

Polisa właściwie spełni swoje zadanie, jeżeli zostanie prawidłowo dobrana pod kątem kierunku i charakteru wyjazdu oraz indywidualnych preferencji.  Kluczowym jej składnikiem są koszty leczenia, które powinny być ubezpieczone na wysoką kwotę – w Europie na co najmniej 50 tys. euro, a poza Starym Kontynentem na minimum 150 tys. euro. Ubezpieczyciel musi zostać poinformowany np. o przewlekłych chorobach, na które cierpi właściciel polisy – w przeciwnym razie w razie problemów będących efektem tej choroby może odmówić wypłaty odszkodowania.

Istotnymi składnikami polisy turystycznej są też ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu. Obecnie większość firm ubezpieczeniowych proponuje także wsparcie w przypadku zarażenia się koronawirusem. Na ich ofertę składają się rozmaite dodatki do polisy jak np. Auto Assistance dla podróżujących samochodem, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy mieszkania na czas wyjazdu. Opcji do wyboru jest sporo, więc każdy znajdzie coś dla siebie – tym bardziej że polisy turystyczne w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Najlepsze aplikacje w podróży - z jakimi apkami podróżniczymi warto podróżować? 10 najlepszych i przydatnych aplikacji dla podróżników

Obecnie podróżowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie musisz już przemieszczać się z miejsca na miejsce z mapą w ręku czy też pytać napotkanych ludzi o drogę. Masz telefon, a w nim możesz zainstalować apki, które pomogą Ci w odnajdywaniu właściwej drogi wszędzie, gdziekolwiek się znajdziesz. Wbudowana nawigacja satelitarna ułatwia sprawę, ale nie jest to jedyna aplikacja, która przydaje się w trakcie podróży. Istnieje szereg innych, które przydają się już na etapie planowania…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje, dlaczego warto je mieć? Czy jest ono rozszerzeniem polisy ubezpieczenia turystycznego?

Zniszczony, uszkodzony lub zagubiony bagaż na lotnisku potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie bagażu lotniczego. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu uzyskamy rekompensatę poniesionych kosztów i będziemy mogli korzystać z upragnionego urlopu mimo początkowych trudności. Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia…

Czytaj dalej
para na wakacjach

Podróż dookoła świata – ile kosztuje, jakie ubezpieczenie wybrać?

Lubisz przygody i chcesz zwiedzać nawet najbardziej odległe zakątki naszego globu? Wycieczka dookoła świata jest fascynująca, ale wymaga specjalnych przygotowań. Ile czasu zarezerwować na taką wyprawę? Czy lepiej skorzystać z oferty touroperatora, czy może zorganizować wyjazd na własną rękę? Jakie ubezpieczenie wybrać, by jak najlepiej zabezpieczyć siebie i swój majątek podczas podróży? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę