Zaloguj
Powalone drzewo na drodze w wyniku silnego wiatru

Szkody spowodowane silnym wiatrem – jak zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela szkodę w nieruchomości? Jak działa ubezpieczenie domu od wiatru?

W Polsce zagrożenie huraganem czy trąbami powietrznymi jest znikome. Średnia roczna prędkość wiatru wynosi przeważnie w granicach 3-4 m/s, choć są miejsca, gdzie wieje zdecydowanie mocniej – najbardziej na Śnieżce w Karkonoszach – średnio 12 m/s[1]. Niemniej zdarzają się anomalie pogodowe, czego przykładem są trąby powietrzne, które w połowie września 2024 przeszły na Mazowszu i w Wielkopolsce. Szkody spowodowane silnym wiatrem mogą być objęte ubezpieczeniem domu czy mieszkania. Sprawdź, jak zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie domu od wiatru – jakie są możliwości?

Właściwie szkody wiatrowe, czyli spowodowane silnym wiatrem, wichurą, huraganem czy trąbą powietrzną, z reguły wchodzą w podstawowy zakres ochrony domu i mieszkania. To skutki pogodowe, losowe, które występują incydentalnie. Do silnych wichur dochodzi, gdy w sposób gwałtowny zmienia się pogoda, a ciepły front ustępuje zimnemu. Wraz z ociepleniem klimatu takie sytuacje są częstsze. Na Pomorzu mogą występować sztormy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydaje w takich przypadkach komunikaty i wysyła SMS-y z ostrzeżeniem o silnym wietrze, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia człowieka. Otrzymujesz tzw. alert RCB.

Wichura czy trąba powietrzna mogą doprowadzić do zrywania dachów, uszkodzenia konstrukcji budynku i wielu innych szkód majątkowych. Możesz wykupić polisę obejmującą takie ryzyka, w formie:

  • Ubezpieczenia nieruchomości – od ognia lub od wszystkich ryzyk, w tym od silnego wiatru, przy czym ochrona może dotyczyć wyłącznie murów, elementów stałych, ale i ruchomości czy obiektów małej architektury, które mogą znajdować się na Twojej posesji, np. altana czy garaż.
  • Ubezpieczenie domu w budowie – na placu budowy możesz składować materiały budowlane, które w czasie huraganu zostaną porwane przez wiatr, przez co doświadczysz straty materialnej. Ubezpieczyciel może ją pokryć.
  • Rozszerzona polisa dla nieruchomości – typu all risk, która obejmuje nie tylko dom, ale również jego wyposażenie i budynki tzw. małej architektury, które mogą znajdować się na Twojej posesji, np. altana czy garaż.
  • Ubezpieczenie domu letniskowego , który ubezpieczamy od zdarzeń losowych w tym od silnego wiatru.

Czym jest silny wiatr dla ubezpieczyciela? Jak działa ubezpieczenie od wiatru?

Szkody spowodowane działaniem żywiołów zwykle wchodzą w zakres standardowego ubezpieczenia nieruchomości. Towarzystwa mogą w różny sposób je definiować. W UNIQA silny wiatr definiujemy jako:

Wiatr o prędkości nie mniejszej niż 15 m/s, czyli 54 km/h, ustalonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), którego działanie wyrządza masowe szkody. W przypadku braku opinii IMGW wystąpienie silnego wiatru stwierdza się na podstawie stanu faktycznego i rozmiaru szkód w miejscu ich powstania bądź w bezpośrednim sąsiedztwie.

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania czy domu nawet przy niskiej składce ubezpieczeniowej i podstawowym zakresie ochrony powinno zapewnić Ci wypłatę odszkodowania za szkody wiatrowe, podobnie jak spowodowane m.in. uderzeniem pioruna, pożarem, czy zalaniem. Wysokość odszkodowania uzależniona jest przede wszystkim od sumy ubezpieczenia.

Jak zgłosić szkodę w nieruchomości spowodowaną silnym wiatrem?

Jeśli wystąpi u Ciebie szkoda spowodowana wiatrem i zgłosisz ją ubezpieczycielowi, ten wyda decyzję o jej likwidacji i wypłacie odszkodowania, bazując na oficjalnych pomiarach przeprowadzonych przez IMGW w dniu zdarzenia.

Uwaga!

Nie zawsze możesz otrzymać świadczenie z ubezpieczenia domu czy mieszkania w związku z działaniem silnego wiatru, huraganu lub trąby powietrznej. Towarzystwo bierze pod uwagę prędkość wiatru występującą na danym terenie w konkretnym dniu. Musi być ona większa od wskazanej w OWU.

Warunkiem wypłaty odszkodowania z polisy jest to, byś przestrzegał kilku zasad wskazanych w OWU. Powinieneś przy tym:

  • Ograniczyć rozprzestrzenianie się szkody, ale jednocześnie bez narażania siebie i bliskich na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
  • Wezwać odpowiednie służby – przede wszystkim straż pożarną, która sporządzi protokół z miejsca zdarzenia. Dołączysz go do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi.
  • Zgłosić szkodę do towarzystwa w wymaganym terminie – zwykle masz od 3 do 7 dni od zaistnienia szkody. Dołącz dowody np. w formie dokumentacji zdjęciowej.
  • Powstrzymać się od dokonywania napraw – do czasu, aż odwiedzi Cię rzeczoznawca towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczyciel niezwłocznie powinien Ci wypłacić bezsporną część rekompensaty na wskazane konto bankowe. Ma na to 30 dni od zgłoszenia. Decyzję o części spornej podejmuje natomiast w ciągu kolejnych 14 dni.
 

Uwaga!

Jeśli uważasz, że wypłacone odszkodowanie za szkodę wiatrową jest zbyt niskie, odwołaj się od decyzji zakładu ubezpieczeniowego lub jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dochodź swoich praw u Rzecznika Finansowego lub przed sądem cywilnym.

Kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane wichurą?

Ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane wichurą czy po prostu silnym wiatrem, jeśli jego prędkość nie przekroczy wartości wskazanej w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Czy wiesz, że…?

W OWU znaleźć mogą się i inne wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela, np. może on odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli:

  • Nie dokonałeś wymaganych prawem konserwacji i przeglądów technicznych.
  • Doszło do zniszczenia mienia ruchomego przechowywanego na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.
  • Doszło do zniszczenia budowli, które nie są trwale związane z gruntem, np. garażu blaszanego.
  • Doszło do zniszczenia pojazdu na posesji – nawet jeśli powstało ono w wyniku trąby powietrznej czy wichury – auta chronione mogą być w ramach polis komunikacyjnych, nie zaś z ubezpieczenia domu.

Jak chronić się przed huraganem i wichurami?

Pomimo niskiego ryzyka wystąpienia huraganu w Polsce z powodu dużej odległości od równika, szkody spowodowane wiatrem mogą się zdarzyć, co warto wziąć pod uwagę nie tylko przy ubezpieczaniu nieruchomości, ale i jej budowie. Porywisty wiatr może być nieobliczalny. Dlatego już przy wyborze technologii budowy domu trzeba zadbać, aby cała konstrukcja, w tym zwłaszcza dach były solidne i trwałe.

Ile kosztuje mały dom w budowie, gdy konieczne jest zastosowanie zabezpieczeń antywiatrowych? To zależy od ich rodzaju czy cenników dotyczących robocizny. Wzmocniona konstrukcja dachu wykonana z solidnych materiałów, do tego specjalistyczne mocowania oraz rolety antywłamaniowe chroniące okna w domu pozwolą go w pewnym stopniu zabezpieczyć przed szkodami wywołanymi silnym wiatrem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nieruchomości od huraganu i trąby powietrznej

[1] kierunkizamawiane.upsl.edu.pl/pliki/czystaenergia/raport2_II.pdf

Ilona Sonnenberg
Starsza Specjalistka ds. Rozwoju Produktów Komunikacyjnych UNIQA TU S.A.

Jest absolwentką Wydziału Ekonomiki Ubezpieczeń i Bankowości Akademii Finansów w Warszawie. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana jest od 2004 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w TUiR Allianz Polska S.A., początkowo jako Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych. W latach 2010 – 2012 była pracownikiem w Centrali PZU S.A. W II połowie 2012 powróciła do TUiR Allianz Polska, gdzie do 2018 roku zarządzała Zespołem underwritingu. W lutym 2020 roku dołączyła do nowego projektu, którego efektem jest Beesafe Sp. z o.o., gdzie jak Ekspert ds. Produktu, odpowiadała za wdrożenie ubezpieczeń komunikacyjnych, mieszkaniowych oraz NNW Szkolnego. 1 lutego 2024 roku dołączyła do Uniqa TU S.A. do Działu Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych obejmując stanowisko Starszej Specjalistki ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
rodzina w mieszkaniu

Kradzież, zalanie czy pożar mieszkania lub domu mogą przytrafić się każdemu, nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Od ich konsekwencji…

Tomasz Kozina
Czytaj dalej

Z roku na rok zwiększa się procent Polaków, którzy kupują ubezpieczenia mieszkania. Jeszcze kilka lat temu z takiej ochrony korzystała połowa Polaków,…

Marcin Błaszczak
Czytaj dalej

W mieszkaniach często trzymamy gotówkę, cenną biżuterię, drogie sprzęty i inne rzeczy, które mogą paść łupem złodzieja. W wyniku kradzieży możemy…

Marcin Błaszczak
Czytaj dalej

Czas czytania:

Ubezpieczenie mieszkania

Już od 74 zł/rok!

Zniżka -15%

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat