UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Eurowinieta, czyli opłata drogowa obowiązująca w Szwecji, Danii, Holandii i Luksemburgu - jak ją zamawiać?

O ile w Polsce obowiązuje system e-Toll przy płatnościach za poruszanie się płatnymi autostradami i drogami, o tyle w wielu krajach w Europie konieczne jest wykupienie winiet. Istnieje również Eurowinieta. Czym jest i jakie europejskie kraje obejmuje?

Czym jest Eurowinieta i gdzie obowiązuje?

Kierowcy samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton muszą przy poruszaniu się autostradami lub drogami krajowymi za granicą zorientować się, czy powinni dodatkowo uiścić z tego tytułu jakąś opłatę. W Europie obowiązuje od 1999 roku system poboru takich opłat nazywany „Eurowinieta”. Dotyczy samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 ton, poza autobusami, i obejmuje cztery europejskie kraje:

  • Holandię,
  • Luksemburg,
  • Szwecję,
  • Danię.

Państwa te zaangażowały do stworzenia systemu eurowiniet firmę AGES, która jest odpowiedzialna za ich dystrybuowanie. Natomiast prawne podstawy dotyczące tego systemu znajdują się w dyrektywie UE 1999/62. Nie dotyczy on pojazdów o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 12 ton lub mniej.

Eurowinieta określana jest często jako winieta elektroniczna, ponieważ nie ma fizycznej postaci. Nie trzeba dodatkowo posiadać dokumentów związanych z nią, naklejek czy odcinków potwierdzających, że opłata drogowa za poruszanie się autostradami czy drogami krajowymi została już uiszczona.

Jeszcze zanim ciężarówka wyruszy w planowaną trasę, firma transportowa lub sam kierowca musi zamówić eurowinietę. Raz uiszczona opłata pozwoli Ci poruszać się samochodem dostawczym we wszystkich czterech wymienionych krajach. Nie ma osobnych systemów poboru opłat w tych państwach. Wystarcza jedna eurowinieta.

Jak zamawiać eurowinietę i jak uiścić opłatę?

W przypadku gdy firma transportowa wysyła ciężarówkę do Danii, Luksemburga, Holandii i Szwecji, najpierw musi zaopatrzyć ją w eurowinietę. Może ją wykupić w trybie online m.in.:

Konieczne jest podanie danych z dowodu rejestracyjnego:

  • kraju rejestracji pojazdu,
  • numeru rejestracyjnego,
  • klasy osi,
  • klasy emisji pojazdu,
  • daty obowiązywania – od daty do daty.

Nie ma obowiązku zakładania konta klienta w systemie, by zrealizować zakup eurowiniety. Jest ona rejestrowana w systemie elektronicznym po podaniu wszystkich wymaganych danych. Kierowca, dla którego została wykupiona eurowinieta, nie musi mieć żadnego dodatkowego dokumentu potwierdzającego w pojeździe. Może za to poruszać się ciężarówką podczas przejazdu przez kilka krajów objętych tym samym systemem.

Prócz tego można wykupić eurowinietę na stacjach paliw, na przejściach granicznych (w punktach odprawy granicznej) czy w punktach obsługi AGES. Opłatę uiścić da się za pomocą karty paliwowej, flotowej (AS24, Circle K, DKV, Esso, euroShell, eurotoll sas, EUROTRAFIC, Eurowag, LogPay, Multi Service Tolls, OMV, PLOSE, Ressa, TotalEnergies, TSI Global Star, UTA) czy karty kredytowej Visa lub Mastercard.

Ile kosztuje eurowinieta?

Koszt eurowiniety uzależniony jest od kilku zmiennych:

  • czasu, przez który będzie obowiązywać – rok, miesiąc, tydzień, dzień;
  • klasy emisji spalin – od Euro 0 do Euro 6 lub czystszej;
  • liczby osi pojazdu – w przedziałach 1-3 osie lub 4 i więcej.

W przypadku najdroższych, ale i najbardziej opłacalnych dla firm często jeżdżących do krajów z systemu - eurowiniet rocznych - opłaty są następujące:

  • norma Euro 0 – 1407 euro przy 1-2 osiach oraz 2359 euro przy 4 lub więcej osiach,
  • norma Euro 1 – 1223 euro przy 1-2 osiach oraz 2042 euro przy 4 lub więcej osiach,
  • norma Euro 2 – 1065 euro przy 1-2 osiach oraz 1776 euro przy 4 lub więcej osiach,
  • norma Euro 3 – 926 euro przy 1-2 osiach oraz 1543 euro przy 4 lub więcej osiach,
  • norma Euro 4 – 842 euro przy 1-2 osiach oraz 1404 euro przy 4 lub więcej osiach,
  • norma Euro 5 – 796 euro przy 1-2 osiach oraz 1327 euro przy 4 lub więcej osiach,
  • norma Euro 6 lub czystsze – 750 euro przy 1-2 osiach oraz 1250 euro przy 4 lub więcej osiach.

Natomiast np. bez względu na klasę Euro emisji czy liczbę osi samochodu ciężarowego lub zestawu drogowego eurowinieta dzienna kosztuje w 2023 roku 12 euro.

Kary za brak eurowiniety

Brak wymaganej eurowiniety naraża kierującego pojazdem na mandat w wysokości nawet kilkuset euro. Nie warto ryzykować, zwłaszcza że władze krajów, w których funkcjonuje eurowinieta, mają już sprawnie działające elektroniczne systemy kontroli. Warto sprawdzić przed wyjazdem do wskazanych państw, czy eurowinieta została wykupiona. Jeśli nie, trzeba ją niezwłocznie zamówić. Ważny jest też okres ważności. Jak sprawdzić, czy eurowinieta została wykupiona? Po zamówieniu przesyłane jest na wskazany adres e-mail potwierdzenie.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Najdroższe i najtańsze kraje do życia w Europie i na świecie - ranking 2023

Marzy Ci się przeniesienie się na emeryturze do Hiszpanii czy Grecji? Ciepłe kraje z pewnością są popularnym kierunkiem wyjazdów zagranicznych do przeprowadzki. Możesz też wykupić apartament czy nawet dom za granicą i spędzać w nim mroźną polską zimę, w zupełnie innych okolicznościach przyrody. Warto wiedzieć, jakie są najtańsze kraje do życia – zarówno jeśli chodzi o państwa w Europie, jak i na innych kontynentach. Prezentujemy ranking top 5 takich państw w różnej skali. Zobacz, gdzie za swoją…

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę